Skip links

avameelselt oma sõltuvusest

Mina olen Anna ja mul on sõltuvus, ma ei suuda kunagi mitte kunagi ära öelda ühestki tükist kangast (tsau kõigile, kes mulle oma vanaemade ja tädide kappidest seisma jäänud juppe ja suuri tükke saatnud on!). Aga mul on ka teine mure (muresid on rohkem tegelikult), nimelt olen ma  kummalisel kombel leidnud tugevad paralleelid kangaste ja Lego klotside vahel:

 • nii kangast kui Lego klotsidest saab teha põhimõtteliselt kõike (loovus is the limit)
 • sobivad kasutamiseks igale vanusele
 • ajataju kaob täielikult kui Pinterestid (LINK) ägedeid projekte
 • nende peale saab kulutada vää-ä-ääga suure hulga eurosid
 • kangaid ega Legosid ei saa olla kunagi liiga palju

Seega, lähtudes ülal olevast viiest tugevast argumendist, suudan ma poes (ja ka kodus diivanil onlainshopates) leida alati absoluutselt põhjapaneva argumendi – tavaliselt isegi kaks – miks mul uut (või ka kellegi kasutatud) kangatükki või Lego pakki koju vaja on. Seega on mul väga palju kangaid ja poistel väga palju Legosid. Kas ma tunnen ületarbimise ees süümepiinu? Ei, sest nii legod kui kangad ei lähe seistes halvaks, pealegi neid saavad kasutada ka lapselapsed (investeering tulevikku?) ja mida suurem on kangaste ja legode valik seda intensiivsemalt saab enda ideid teostada ja loovust arendada … Nagu ma ütlesin, see on haigus.Hea uudis on see, et haigused on ravitavad. Ühel päeval kirjutas mulle Juku Mänguasjakeskus (LINK), et neil on parasjagu käimas Lego kogumiskampaania. Nad koguvad oma kauplustes Lego klotse ning annetavad need siis kampaaniaga liitunud lasteaedadele, mis asuvad üle Eesti. Väga lahe projekt, sest päriselt, Legod on kõige vastupidavamad ja loovust soosivamad mänguasjad, mida ma oskan nimetada! Alustades sellest, kui väga naudib Pelle tornide ümber lükkamist ja lõpetades sellega, kuidas Päären ehitab fantaasia autosid Algo kolm tundi Lego mehi kokku paneb või mina enda Pelle eest, koos Lego klotsidega, blokaadi sulen, sest ma ei taha, et ta mu pooleli olevat sammastega rajatist lõhkuma tuleks. Vastavalt poodi annetatud kogusele, annab Juku mänguasjakeskus sooduskupongi, selle allahindlusprotsent sõltub sellest, kui palju Lego klotse kauplusesse viid. Mõõtetopsidega mõõtes selgub, kas annetaja saab septembri jooksul sooritatud ostult kupongi näitamisel 15, 20 või 25 protsenti soodustust, täpsed reeglid leiad Juku kodulehelt (LINK).

Hakkasin hetkeks isegi mõtlema, et kas meil on kodus mõned klotsid, mis kasutuna seisavad. Asja kiirelt analüüsides jõudsin järeldusele, et meil on Legosid hoopis puudu ning olemasolevad leiavad pidevat kasutust kõigi meie pereliikmete poolt. See on haigus, korilashing ja sõltuvusgeenid. Ja tervitused kaasvõitlejale, Algole, kelle ühine hobi Pääreniga on Lego meeste kollektsioneerimine…. Ja nad räägivad, et motosport on kallis.


Aga kui keegi on eelmise elus midagi hästi teinud või lihtsalt hea õnne läbi sõltuvusgeeni ei oma, siis ma tean, et kodus kasutust mitteleidvaid Lego klotse ootab lasteaedades palju rõõmsam ja intensiivsem elu, niiet – seniks kuni septembrit jätkub – viige klotsid Juku Mänguasjakeskusesse!

Tekst ja fotod Anna Lutter. Aitäh, Juku mänguasjakeskus (LINK).

 

 

Kommenteeri

 1. Mina tunnen, kuidas Legosõltuvus minus vaikselt pulbitseb. Väike neiu on värskelt aastane ja hetkel lõbustab end minu lapsepõlvest pärit Duplo komplektidega (ehe näide, et Legod ei vanane) ja ma tunnen kuidas mul on VAJA talle neid juurde osta. Olen end seni suutnud tagasi hoida, aga aina raskem on. Ja kui ta neist välja kasvab, ootavad teda juba minu tavalised Legod (mida ma nädalapäevad tagasi just lapsiku õhinaga sorteerisin ja unistasin kuidas me ka kogu perega neid kokku paneme, khm) ja tema isa, kes juba praegu poes unistaval pilgul erinevaid Legokomplekte vaatab.

  1. Haha, jep, ma tean neid tundeid, TÄPSELT sama siin. 😀
   Algo on täiega nende Legomeeste kollektsioonide sõltuvuses, need on kinnise paki sees ja sa kunagi ei tea, milline mees sealt välja tuleb ja kui ma vaatan Päärenit ja Algot neid koos avamas, siis ma ei suuda kunagi otsustada, kes rohkem elevil on, haha 😀

 2. Kui vanalt te väikeste legodega mängima hakkasite? Et siis kui vana laps oli?
  Ma kuidagi veel Duplo lainel 3,5a ja 1,4a Veidi kardan seda uut Lego maailma avastama hakata.
  Paljud vanemad juba räägivad igasugu komplektidest endal silmad säramas, isegi rohkem kui laste silmad

  1. Tegelikult on nii, et Päären vist sai esimesed suurepoisi Legod kui ta 3 sai. Siis kokku ta panna veel ei osanud juhendi järgi, aga 4. sünnaks saadud Legod pani suures osas kõik ise kokku.
   Ja no Pellega on nii, et alguses püüdsime neid väikseid Legosid tema juuresolekul mitte kasutada, aga üsna pea loobusime sellest, sest Päären lihtsalt unustas juppe igale poole laiali.. Ühesõanaga, Pelle on alates äkki 9st kuust neid saanud näppida ja lutsuda, siiamaani ei ole midagi juhtunud õnneks. 🙂 – kokku Pelle muidugi neid väikseid ei oska veel panna.
   Aga tegelikult Päären siiamaani vahest teeb Duplo sahtli lahti ja mängib hoopis nendega ka. Segamini ma üritan mitte lubada kasutada, sest ma tean, kes neid pärast koristama peab. 😀

   a.

 3. See on nii ka meie peres. Ka kangastega, kuid minu oskused on võrreldes Sinu omadega tunduvalt kesisemad. 😀
  Mind huvitas, see kust Sa legosid ostad. Kas ka teise ring poodidest? Samuti on mu uudishimu kaetud kangastega. Kas Sul on ka oma lemmikpoode kus käid kangaid piilumas (sh netipoed)?Eriti tore oleks, kui nõustud neid avaldama. 🙂

  1. Haha, aga ma arvan, et tunne on sama, et ikka on vähe, ükskõik kui palju ka ei oleks!
   Me oleme avastanud, et Prismas on uued komplektid kõige soodsamad. Duplosi oleme ostnud ka kasutatuna, õigemini mu õde tõi kunagi USAst ühe suure kotitäie. Aga väikeseid oleme komplektidena ostnud, sest Päären juba oskab neid juhendi järgi kokku panna ja naudib seda täiega, kasutatult aga leiab harva koos juhendi ja kõikide juppidega. (Endal mul on küll kastid ja juhendid kõigile ostetud legodele alles hoitud ilusti :)).

   Kangaid vaatan täiesti nii nagu ette juhtub. Abakhanist on paljud, aga ka Karnluksis on eriti nüüd suur ja ilus valik kangaid, veebipooidedest nt https://www.blackcarrot.ee, aga ostan ka Humanatest ja teistest kaltsukatest voodipesusid, kardinaid. Ja nt kui Jyskis on aled, siis olen sealt ka uusi voodipesusid õmblemiseks ostnud. Samuti olen nt Uuskasutuskeskusest rulliknagast 1 eur/m ostnud. 🙂
   a.