Skip links

teeme PAUSI

See blogimajandus on siin suuremalt jaolt olnud üks (mittekandev) paus (viimane – 3 kuu tagune postitus). Ilmselgelt kui kuskil on käimas paus, siis kuskil on jälle käimas üks suurem möll ja eks see eluvärk nii käibki.  Isiklikult mulle selline pausi-tempo vaheldumine ja erinevate tegevuste paljusus väga sobib ja meeldib. 

Ma ei kujutaks ennast üldse ette töötamas ühe ja sama asja kallal kaheksast viieni – võino ette kujutaksin, aga ma ei suudaks seda teha produktiivselt üle ühe päeva järjest. Isegi kui selleks asjaks on mõni asi, mille tegemist ma täna väga naudin. Mulle meeldib teha tegevusse paus siis kui parasjagu on tunne, et praeguseks aitab või teema on kokku jooksnud ja edasi enam ei oska ja siis võtta vahelduseks ette teine projekt, siis jälle kolmas ja siis võib-olla jälle selle esimese poole pöörduda. 

See, et ma saan ja OSKAN pausi võtta (ja pausi ka lõpetada) täpselt siis kui ma tahan, on vist üks mu lemmikumaid asju minuks olemise juures. Ja pausi all ma mõtlen seda, et ma võin suvalisel ajal ja kohas kümneks minutiks lõunaund teha; ma võin vahetada ühe töölõigu teise vastu kui esimene parasjagu ei kulge ja asi, mis on minus ajaga ülipalju arenenud: ma suudan enamasti enne mõelda kui ma reageerin! 

Kui ma tagasi mõtlen sellele kui kiiresti ma noorena ärritusin ja kui palju see mind ärritas, siis… tegelt väga palju tagasi mõtlema ei pea, sest Päären tuletab seda päris tihti meelde mulle :). Kuna ma tean, et on võimalik treenida ja harjutada, et ärritus näiteks eesti keele harjutust lahendades nii kiiresti peale ei tuleks, siis ma olen omaalgatuslikult igasuguseid erinevaid asju ja kokkuleppeid proovinud Pääreniga teha. Ja need on andnud ka tulemusi! Üks kõige tavalisem märksõna on meil “keskendu” ja siis peab sisse-välja hingama ja rahulik olema. See harjutus toimib kuhugi maani, sest kui ärritus on ikka liiga suur, siis võib ema: “Päären, keskendu!” kõlada ka iseenesest juba üsna ärritavana. 

Kui ma nägin Tervise Arengu Instituudi kampaaniat, mis kutsub üles võtma rahunemispaus kui asjad lähevad tuliseks, siis mõtlesin, et no see on see, mis me Pääreniga juba teeme, aga mõnikord see ei toimi ju, et andke paremat nõu! Ikkagi lugesin nende 11 rahunemisvõtet läbi ja sain aru, et need kõlavad väga hästi kõik (sain sealt paar rahunemisvõtet juurde ka, mida me Pääreniga ei proovinud!) Selleks aga, et “teeme rahunemispausi” ei kõlaks 9aastasele nagu ema näägutamine vaid üks äge võimalus, mida ise kasutada kui tunned, et ärritus hakkab tulema – siis vormistasin ühe sellise loosiketta (loosid Päärenile täiega meeldivad!), kust saab siis välja loosida selle rahunemisvõtte, mida parasjagu kasutada. Arutasime Pääreniga kõik väljapakutud võtted läbi ja nüüd ta enamvähem teab, mida võiks nende ajal teha (mõtlesime osadele juurde ka oma võtteid) ja nüüd ta saab välja loosida, kuidas parasjagu oma rahunemispaus lahendada. Mõnikord teeme nii, et ta loosib kolm korda ja siis nende seast valib selle, mida rakendab! 

Kuna ma Pääreni jaoks selle ketta juba valmis tegin, siis jagan seda teiega ka. Rahunemispausi ketta saab SIIT alla laadida. Seejärel tuleb see välja printida – soovitavalt värviliselt ja natuke paksemale paberile. Mina kasutan juba mitmendat aastat Epson Eco tank printerit, mis on ülisäästlik – olen 1 x tinte täitnud 20 kuu jooksul täinud ja ma prindin vääääga palju!

Kui pdf on väljaprinditud siis: 

  1. Lõika ketas leheküljelt 1 välja 
  2. Võta knopka ja tee ketta tsentrisse auk 
  3. Tee auk ka lk 2 peal oleva täpi tsentrisse 
  4. Torka knopka läbi kettas oleva augu ja läbi alumise paberi augu ja painuta alumise paberi tagumisel küljel knopka ots ära 
  5. Pane knopka painutatud osa peale tükk teipi
  6. Tee rahunemispaus

Minu tehtud PDFis on viimasel leheküljel ka üks ilma tegevuste ja piltideta ketas – seda võib kasutada kui tahate ise oma rahunemisvõtted välja mõelda! Kõik Tervise Arengu Instituudi poolt väljapakutud rahunemisvõtted on rahunemisketta all ka lahti kirjutatud, rohkem infot nende kohta saad lugeda tarkvanem.ee.

Mul on tegelikult endal ka oma jaoks tehtud natukene sarnane asi nagu rahunemispaus, aga pigem mitte sellle jaoks, et rahuneda vaid selle jaoks kui mõnikord on tuju veits halb ja tundub, et kõik läheb metsa ja ma olengi see kõige mõttetum inimene siin planeedil, siis mul on nimekiri tegevustest, mis mulle alati teha meeldib ja võtan selle siis ette ja valin sealt ühe, teostan ära ja kui olen tegevusega lõpetanud, saan kohe aru kui äge elu plaanedil Maa ikka on! 

Tekst, fotod, PDF Anna Lutter. Aitäh, Epson, Tervise Arengu Instituut

Kommenteeri