arendame loovust ja meeli – praktilised harjutused
Kui keegi on kunagi mõelnud, et huvitav, milline õpetaja see Lutter on, siis… no ilmslet kõige adekvaatsema vastuse saab kui mõnelt mu õpilaselt küsite (või Kuudi esimest käsitöö laivi vaatate), aga püüan ise natuke ka ennast analüüsida. Ma olen väga spontaanne ja mulle meeldib kui tund käib päevakajaliste teemadega kaasas (et no kui tuleb järsku scrunchie maania, siis muidugi me teeme scrunchie-sid; kui on kummide punumine, siis muidugi punume kumme jne). Õnneks on käsitöö ja kodunduse ainekava ka üsna seda soosiv – erinevate tehnikate jaoks ei ole kindlat klassi ega kindlat väljundit vaid on eemärk, et nt II või III kooliastme lõpuks peaks õpilane oskama seda või toda.
Minu suurim eesmärk õpetajana on, et 9. klass lõpuks oskaks õpilane hakkama saada, siis kui tuleb karantiin ja süüa on vaja teha kui kapis peaaegu mida ei ole või on jopesse auk tulnud ja ta oskab eida lahenduse sellele olukorrale – no et ei pea kohe ära viskama ja uut ostma või et kui tuleb idee, et oh – disainiks lasteriideid, siis neil oleks ettekujutus, kuidas riideid tehakse. Ma ei ole kunagi tahtnud (ega ei oskaks ka) õpilasi väljakoolitada meisterkudujateks või liiniõmblejateks. Ma tahan, et nad kogeksid kõiki tehnikaid ja ma tahan, et nad teaksid, kuidas asjad toimivad ja oskaksid ostida abi ja juhendamist kui nad millegagi edasises elus süvitsi tahavad minna. Ja no seda tahan ka, et nad julgeks otsuseid vastu võtta – käsitöö ja meisterdamine on pidev otsustamine ja see on hiiglaslik probleem, et paljud kardavad nii väga eksida, et nad igaksjuhuks kuus korda küsivad üle: “Kas ikka lõikan paela 6,5 cm pikkuse; kas see on õige, kas nii; kas see on 6,5; oli ikka 6,5, et ei ole 7 vaja?”
Ehk siis üsna nõudlik olen ja tahaksin, et neist 9. klassi lõpuks üsna palju saab! Aga kuidas siis saavutada seda loovat, julget ja ettevõtliku inimest 9. klassi lõpuks. Olgem ausad – kuus aastat õpetajana ei ole just aeg, mille pinnalt saaksin vastuse anda. Aga kuidagi peab ju proovima (inimkatsed või nii) – mina olen valinud loovuse teadliku arendamise suuna. Kirjutasin sellel teemal ka oma magistritöö (et siis, kes tahab lugeda, siis olen seal päris põnevaid allikaid ja viiteid kasutanud, niiet andke kommentaarides teada ja võin jagada oma tööd) – seal ka palju praktilisi loovusharjutusi (töölehtedena ka), mida saab igas tunnis ja ka kodus lasteaialastega kasutada ja rakendada!
Aga kui nö teadustöö lugemiseks ja läbitöötamiseks hetkel mahti ei ole, siis… siis on täpselt sulle Rimi meeltekool – see tugineb minu meelest üsna tugevalt erinevatele loovusteooriatele (ja Rimi kodulehel seda tutvustavas rubriigis on ka mitmeid selliseid harjutusi, mida kasutanud olen oma õpilastega ja oma enda lastega ka). Rimi meeltekooli eesmärk on panna lapsed sööma rohkem puu-, juur- ja köögivilju, aga muidugi saab antud tehnikat ja õppemeetodit laiendada kõigele. Tegemist on meeltepõhise õppimismeetodiga, kus siis kogu tegevus toimub läbi mängude ja praktilise kogemuse. Kõike tajutakse läbi meelte, mida – siis vähemlat kui mina veel koolis käisin – on meil kokku viis.
Kui nüüd veits musta hjuumuriga seda blogipostitust kostitada, siis väga hea, et see karantiin nüüd tuli, saab oma lastega kodus meeltekooli harjutusi proovida! :)) Selleks, et see proovimine lihtsam ja struktureeritum oleks, siis tegime Pääreni ja Pellega teile ühe videonäidise kokku, kust saab mõtteid. Et meeltekooli harrastades paremini järge pidada, siis panen siia järjest kirja ka, mida me videos (parima kvaliteedi jaoks vali seadete alt 4 K) tegime:
- Lao torni – selle harjutuse kaudu saab tajuda viljade vormi, kaalu, mahtu.
- Sorteeri värvide alusel – mis värvi on kõige rohkem vilju? Kas vilju on kõikides värvides – miks ei ole?
- Avasta, maitse ja uuri – kuidas neid süüakse, kuidas neid lõigata on, kuidas nad maitsevad?
- Kuidas neid nimetatakse? – et põnevam oleks, siis tegime seda koos püüdmisharjutusega.
- Maitse silmad kinni – nuusuta ja maitse – arva ära, mis sa sööd – kirjelda, mida sa tunned!
- Kui nad teeksid häält – millist häält võiksid viljad teha?
- Tee teist pilt! – räägi, mis pildil on!
Ma arvan, et erinevate värskete asjade söömine on praegu suurepärane idee (igal muul ajal muidugi ka), niiet võta mõni mõte Rimi meeltekoolist või meie videost – varuge koju hunnik erinevaid vilju ja proovige kõik koos! Ja vabalt võib mõtteid enda mängudest ka siia kommenaatridesse jätta, et me saaksime ka kodus midagi uut veel proovida!
Tekst, fotod ja video Anna Lutter. Aitäh, Rimi.
Tere! Sattusin läbi juustukuklite küpsetamise siia postituseni ja mina olen väga huvitatud sellest magistritööga tutvumisest! Inimkatsed need kõige paremad 😉
Tiia! Nii suur rõõm, just panin Sulle töö meili!
Tervitan!
Tere! Sooviksin ka Sinu magistritööd lugeda. 🙂
Nii tore, panin meilile 😉
a.
Tere! Soovin samuti Sinu magistritööga tutvuda 🙂
Hei! Olen viimasel ajal loovuse arendamise teemade vastu huvi hakanud tundma (eriti just kahe väikse lapse emana, aga ka iseenda jaoks), seega loeksin suure huviga sinu magistritööd.