Skip links

elust väikeettevõtjana: kuidas ma peaaegu oleks omale pärast 6 aastat ettevõtlusega tegelemist palka maksnud, aga siis…

Sain neljapäeval meile, telefonikõnesid, Facebooki ja Instagrami sõnumeid kokku üle 10 000 euro väärtuses tühistatud üritustega Kuudis ja järgmisel kolmel päeval 5000 euro ulatuses veel lisaks. “Tere, täiesti arusaadav! Hoidke ennast ja oma lähedasi! Kohtume tulevikus!” Täna oli plaanis #Kogumispäeviku investeerimiskuu raames kirjutada sellest, kuidas on lihtsalt mega MEGA äge investeerida enda ettevõttesse. Kuidas investeerimine ei pea üldse tähendama seda, et annad oma raha kellegi teise käsutusse ja meelevalda (aktsiad näituseks), vaid on võimalik investeerida ka nii, et ise juhid ja panustad sellesse, kuidas ja kui palju su raha suureneb ja saad enda raha eest ennast teostada.  Aastate jooksul on välja tulnud, et läbi selle protsessi saab väga edukalt seda raha muidugi ka vähendada . 🙂

Täna istun enda elutoas, mis on meil karantiini ajal väljakuulutatud rahu-, töötamis-, ja õppimisalaks — aga mitte kõik pereliikmed ei ole sellest paraku aru saanud,  ehk istun legorongi ja spinneritelahingu vahel. Koolitundide ülesanded on õpilastele edastatud (töötan ka õpetajana), Kuudis on kolme eriolukorra päeva jooksul jäänud ära kolm üritust (ja see on alles algus), AGA ma kavatsen ikkagi kirjutada sellest, et – pagan! – kui õige on ikka enda ettevõttesse ja selle läbi ka endasse investeerida ja teeksin ja teen seda iga kell uuesti ja edasi!

Kui Kuudi rajamise plaaniga eetrisse tulin, siis panin detailsemalt kirja oma loo ettevõtjaks kujunemisest , — seda võib vabalt ikka veel lugeda. Minu esimene ettevõte sündis sellest, et äritegevus hakkas peaaegu iseenesest  pihta – tegin sõbranna lapsele katsikuks ühe öökullikujulise padja ja varsti (tegelikult paari aasta pärast) sai neid patju e-poest tellida ja nende saamiseks ei pidanud üldse mu sõbranna või lähisugulane olema. Neid saab siiani tellida. Järgmisena tekkis tootevalikusse veel palju erivaid tooteid – ikka sellest lähtuvalt, et mida endal parasjagu tarvis oli – alustades nt mütsidest ja sallidest ja lõpetades seljakottide, mängumattide ja -kaartega, mis samuti siiani tootevalikus on. Neid asju läks endal lihtsalt kodus vaja, lapsed kasvasid, tekkisid uued vajadused ja nii nad tulid. Tooted siis.

Ühel hetkel aga tundsin, et inimesed soovivad minu käest lisaks nendele toodetele, mida ma läbi e-poe pakun, ka teenust saada – nad tahavad ise õppida ja proovida, kuidas mütsi või kotti teha saab. Nad tahavad ise kogeda, kuidas see masinaga õmblemine siis käib. Nii ma otsustasingi ellu kutsuda Kuudi. Tekkis vajadus, ma nägin (rohkem küll vist tajusin seda) ja vastavalt sellele muutsin oma ärimudelit (õigupoolest lõin uue), õppisin uusi asju, lõin uusi asju – arendasin ennast ja investeerisin.

See kõik võib siit ekraani pealt lugedes tunduda lihtne — et ok, nii tegidki ja täitsa loogiline tundub, sest asjad ju nii sünnivadki. Aga ma ei ole vist kunagi rääkinud tööst, numbritest  (sest mulle ei meeldi numbrid) ja eesmärkide seadmistest, mis selle “täitsa loogiline ja loomulik” protsessi taga tegelikult aset leiavad. Ma ei ole kuus ja pool aastat endale kordagi palka maksnud, sest ma olen kogu aeg jõudnud uute toodete, teenuste ja arendusteni, ja mõelnud alati, et oo, nii põnev, seda küll ju tahaks ära teha ja proovida- Sellest lähtuvalt olen kõik ettevõtte tulud reinvesteerinud uutesse seadmetesse, arendusse, materjalidesse – veel paremaks, veel ägedamaks – ja see valdkond on ka veel ju üldse proovimata, tuleb ära teha. Ma saan seda endale lubada, sest lisaks ettevõtja olemisele olen ma ka õpetaja, mis tagab mulle igakuise sissetuleku – lastevorst ja kommunaalid on sellega kaetud. Ma tean, et seda lugedes võib tekkida tunne, et nojah, sa ju saad seda endale lubada  ja koguaeg reinvesteerida, ja sul ei olegi vaja endale palka maksta, sest koolist tiksub kogu aeg raha peale.  See ei ole tegelikult nii lihtne, kui esmapilgul tundub, ja nende kahe asja paralleelselt tegemine on algusest peale olnud mu enda väga teadlik valik.

See on võibolla peaaegusama (täpselt ei tea, sest ma ei ole ise kunagi aktsiatega mürgeldanud), et mõni paneb kogu raha kuhugi riskantsemasse fondi (või aktsiatesse või mis nad on) ja võibolla saab kiiremini rohkem kasu, aga võibolla kaotab ka kiiremini ja rohkem. Mõni aga paigutab osa oma vahendeid rahulikumasse ja stabiilsemasse fondi ja siis teise osa rahaga  riskib. Mõni paneb kõik stabiilsesse ja vaikselt kükitab seal. Mina ilmselt kuulun sinna keskmisesse kategooriasse. – õpetajatöö tagab stabiilse sissetuleku ja siis oma ettevõttega riskin ja proovin. Oluline on mõista, et õpetajatöö (peaaegu täiskohaga) nõuab päris palju aega ja energiat, ja see pärsib ja aeglustab märgatavalt ettevõtlustegevust, kuid ee on olnud minu teadlik valik.

Seega jah, Kuudil on läinud viimased kuus kuud ülihästi – mõtlesin paar nädalat tagasi, et äkki peaks raamatupidaja käest küsima või veidi uurima, et kas mu ettevõttel ka selline funktsioon on, et sealt palka välja maksta saab – olen kuulnud, et mõned nii justkui teevad. Täna (#eriolukord) tean, et praegu see funktsioon ei tööta, aga ma ei ole kurb või masendunud, sestma olen see stabiilsema ja rahulikuma fondi mees ka  jah, ma ma investeerin võimalusel alati, arendan (ennast ja tehnikat), aga maandan ka riske.

Praegu on lihtsalt teistsugune aeg ja hea on tunda, et ma ei sõltu kellegi teise viitsimisest või mõtetest – mina ise olen see, kes enda raha ja investeeringute eest vastutab. Ma ei pea kartma, muretsema ja ennustama, et huvitav, kas mu ülemus leiab mingi lahenduse või äkki ta peab mind koondama. Ma mõtlen praegu, et kuidas ma antud olukorras saaksin arendada, muuta ja ka investeerida, et kõigest sellest välja tulla ja edasi minna nii, et mu ettevõte oleks veel parem ja edukam.

Enda ettevõttesse investeerimine on väga äge! Muidugi tähendab see pidevat tööd, väga palju tööd. Aga nagu see klišee kõlab: “when your work is your hobby you don’t have to work a day in your life”. Minu soovitus on mõelda, kui suur on see risk, mille sa võtta julged – kas lähed all out või oled nagu mina, et korraldad elu kombineerides stabiilset ja riskantsemat elustiili.

Arvake ära, mitu korda ma olen mõelnud, et läheks ka all out! Väga mitu(kümmend) korda – olen mõelnud, et appi, tahaks kiiremini oma eesmärke ja mõtteid teoks teha  – äkki loobuks õpetajatööst Aga ma ei ole seda teinud, sest mul ei oleks siis sellist vabadust riskimiseks. Kui peaks nüüd selguma, et Kuudiga lähebki pekki ja aasta aega (näiteks) ühtegi üritust seal korraldada ei saa, siis mu esimene mõte on, kuidas ruumid millegi muu jaoks ümber kohandada. Sealt edasi – kui  kohandamineei peaks toimima, kuidas ja mida uut teha. Miski ei ole jääv (teate küll mu neid igaastaseid relatiivsusteooria postitusi) kõik ongi muutuv ja suhteline ja tuleb olukorraga kohaneda, olla loov,paindlik ja postiivne!

Praegu on minu kõige suurem mure – väga suur mure – kõigi nende üliägedate Eesti väikeettevõtete ja ettevõtjate pärast, kes on läinud all out! Täielik lugupidamine oli mul enne ja on ka nüüd kõigi nende vastu, kes on võtnud selle julguse ja teevad oma asja suurelt ja ägedalt: pakuvad tööd (ühele või kolmele, mõned lausa 10+ inimesele, mis on juba väga suur asi), loovad väärtust ja no on üldse nii toredad. Aga praegu on neil paljudel ikka väga raske. Nendel ettevõtjatel on inimesed, kellele tuleb käibenumbrite kokkukuivamisest hoolimata palka maksta, paljudel selle palga ootajatel on kodus ka oma väikesed inimesed. Ma tean, et praegu ei ole ilmselt ükski ema oma aega sisustamas veebipoodides ringi shopates ja kõige ägedamat Eesti kevadmoodi oma või lapse garderoobi ostes, sest on väga ebakindel aeg —keegi ei tea, millal, kui palju või keda koondatatakse ja millal see kõik lõppeb. Aga kui sa ikkagi plaanid postiga saata kingituse sündinud beebile või oma õetütrele või lapselapsele, siis ma kutsun sind üles — palun anna oma panus nende väikeste ettevõtete ellujäämiseks!

Lisaks soovitan kindlasti liituda ka #Kogumispäeviku Facebooki grupiga, kust saab väga häid ideid säästmise ja muude päevakajaliste teemade (kindlustused jm) kohta. Samuti on inimesed seal jaganud väga häid nippe nädalamenüüü säästlikuks planeerimiseks. Minu 50 euroga nädalas hakkamasaamise lugusid saab ka endiselt lugeda.

Vaatasin eile AK nädalat ja seal reporterid küsisid erinevates Eesti linnades inimestelt, et kas ja kuidas koroonaviirus nende elu mõjutanud on. 6 või 7 inimest, kellega räägiti, vastasid kõik, et ei ole. Kuidas!? Ma ei mõista, kus nad elavad – ma olen siiani nii imestunud ja kahtlustan, et äkki see klipp salvestati eelmise nädala alguses… Ma ei arva, et oleks põhjust paanikaks (see ei ole kunagi kedagi aidanud), kuid väita, et praegu saaks business as usual asju ajada, ei tundu mulle reaalne.  Palun andke kommentaarides teada, kuidas koroonaviiruse teid ja pere mõjutanud on ning jagage lugusid – või ehk iseenda kogemusi – sellest, kuidas väikeettevõtjad praegu toime tulevad. Hoidke ennast ja oma lähedasi!

Tekst Anna Lutter. Fotod Anna Lutter ja

Kommenteeri

  1. Täpselt sama mõtlesin kui AKd vaatasin, et kus planeedil need inimesed elavad☹️ Aga no kui peret pole ja arvad, et oled mingi f PowerGirl, siis ongi elu lill🙃 Loodan tõesti südanest, et sul kõik laabub… ja et sina ja pere tervena läbi sellest jama tuleb🙏🏻🥺 Et me kõik …

    1. haha, no päriselt!
      Aga isegi kui pere ei ole, siis mul juba ära jäänud põlve kiirtusravi, kaks hambaarstiaega, ärajäänud teatrietendus, tühistatud reis, ära jäänud kaks rahvatantsu ja võrkpallitrennid 😀 et siis pmst ma ei tea, kas üldse midagi jäänud on :D, a. Instas saab ikka skrollida 😀 😛
      Aga jaa! Küll laabub – we can do it! Olge terved ja hoitud!
      a.

  2. Kui palju on eriolukord minu elu mõjutanud? Vastan ausalt – mitte eriti ja kohe selgitan.
    Elame maal. Lähimad naabrid on paarisaja meetri kaugusel, järgmised veel kaugemal. Muus osas on ümberringi põllud ja metsad. Lähimate naabritega on kokkulepe, et lapsed praegu omavahel ei mängi, aga ka aktiivsel kooliajal ei saanud nad eriti kokku, sest koos kodustetöödega venisid õhtud pikaks.
    Maal elades, ei ole ka iga päev poes käimise luksust, pole lihtsalt praktiline, lähimasse poodi on üle 10 kilomeetri. Ka varem käis mees korra või paar nädalas poes, nagu ka praegu.
    Mees käib pooled päevad nädalas tööl, sest saab ka kodus tööd teha.
    Mina olen juba poolteist aastat lapsega kodus olnud ning ainus päev mil “tsivilisatsiooni” sattusin oli kolmapäevane keskmise lapse eelkooli viimine ja pisikese beebikool.
    Minu pere, sugulased ja lähedased, sõbrad elavad minimaalselt 20 (enamus siiski vähemalt 100) km kaugusel, seega ka nende juurde sattusin pigem harva ning enamus suhtlust käis telefonitsi või interneti vahendusel.
    Ainsad erinevused on siis järgmised: suuremad lapsed on koolist-lasteaiast kodus, mees on rohkem kodus ja mu kolmapäev on varasema seiklemise asemel kodune.
    Seega ikkagi väidan, et eriolukord ei ole mu elu märgatavalt muutnud.

  3. Anna, nii hästi annad adasi seda kaotusvalu, mis meie kõigi ümber kummitab. Real life. Kahjuks osad inimesed seda ülde ei mõista. Võibolla hiljem. Mitu aastat oma energiat saab maha maetud. Ei tea, kas ongi võimalust selga sirgeks lüüa. Minul Sinuga võrreldes aasta vähem. Täpselt sama lugu. Tegelikult keegi ei tea, aga meiesarnaseid on ilmselt palju, pigem väga palju… Kui ongi päevapealt KÕIK. Lapsed…Ja kahe kuu pärast on puhver Jokk. Muidugi on soov anda endast parim. Kas see õnnestub? Kõige hullem pilt ootab meid ees mõne kuu pärast, sest… Seda ei kujuta keegi praegu ette seda vaesust ja supikööke, mis võibolla juba varsti, nii kuu-kolme pärast…. Ma ei taha halada!!! Muidugi panen seemned mulda ja mul on suur väärtus – on maad ja lambakari (ja esimest korda on meie noorpreili nõus kasvõi nii söönuks saama) Mul on lihtsalt selline hull tunne, et uus sügis ja november tulevd kurjemad kui kunagi enne.Ei taha sõnuda, aga tuleb alles November…Nii hull, et seda praegu ette ei nähta. Aga ole Sina tubli! Hoia rõõmsat meelt!!! Unistused ei tohi kunagi kustuda!

    1. Jaa – muidugi anname ednast kõik ja niii väga loodan, et kõik ägedad tegijad ikkagi mingi ime läbi (õnneks on nad kõik täiega loomingulised ja paindlikud ja nutukad) jäävad ellu! Nii väga loodan ja hoian Sulle ja Su ägedatele villatoodetele pöialt. Nii äge, et oled maskid teinud ja kiirelt lähed muutustega kaasa ja püüad teha, mis saab! Väga tubli oled!
      Ole tubli!
      a.

  4. Ikka on mõjutanud. Töötan kodust ja osutan graafilise disaini teenust. Esimene mõju oli see, et kliendid ütlesid ära tellimused, mis olid seoses messidega, üritustega. Töömaht on vähenenud, kuid õnneks on kliente, kes kasutavad praegust hetke ära enda ettevõtmise arendamisel (uute ettevõtete loomiseks) ja selle raames kujundustöid siiski vajavad. 🙂 Samas saan ka mina seda vabanenud aega investeerida enda teise ettevõtmisse, mis samuti töötab põhimõttel “kõik, mis tekib, läheb sisse tagasi”. Põnev kõrvalprojekt.
    Spordisaalides ei käi, käin ões jooksmas, seda saan endiselt teha. Maal aias saan toimetada.
    Kõige rohkem kahju on sellest, et paari päeva pärast on ema sünnipäev, mida tuleb ilmselt perega skype vahendusel tähistada. Lisaks jääb aprilli planeeritud reis ära. 🙁

    1. Oeh, jah – täiesti mõitsan sind!
      Mul tööga samamoodi, et paljud asjad tühistatud, aga mõned ettevõtted ka soovivad fotosid/ videosid ja saan siis natuke ikkagi nendega tegelda. Ja tõesti enda asju ka edasi arendada ja mõelda!
      Me oleks ka Algoga kahekesi laupäeval nädalaks Türki rannavolle laagrisse minema, aga 🙁 nüüd oleme kodus.
      Uh, loodan, et varsti saame kõik peod ja reisid tagantjärgi ära teha!
      Ole tubli!
      a.