Skip links

sildistamisest

Süsteemiinimesena on mul absoluutne soov kõike sildistada. Kui vähegi saaks, siis ma jagaks kastidesse ära ja paneks sildi peale kõigele! Enamasti saab ja nii on ülilihtne elu ja asju korras ka hoida, sest kõigel on oma koht ja ei pea kaua juurdlema, et kuhu see või teine asi nüüd surada. Elu on aga näidanud, et ainult kohast või konkreetsest kastist konkreetsetele asjadele ei piisa, sest mõnikord veab enda mälu alt ja täpselt ei mäleta, mitmendas kastis paremalt patareisid hoidsime või millises korvis üleliigsed arvutijuhtmed on (kuigi üldjuhul tean suht hästi peast selliseid olulisi fakte ja koordinaate); ja mõnikord võib juhtuda, et mees või laps või keegi ka midagi ostib ja siis mu klassik vastus: “A vaata, mu meelest on seal karbis,” võib jääda pisut ebamääraseks. Seega, ei piisa ainult korvist või kastits, vaja on need ka sildistada!

Oma sisekujundustöid 20 aastat tagasi alustasin papist mööbli konstrueerimise ja guaššvärviga seinamaalingute tegemisest. Seega eesmärk pühitseb abinõu ja nii olen ma kogu elu erinevaid tekste kastidele a) kirjutanud käsitsi b) ettevalmistanud arvutiga, siis printinud. Need mõlemad aga ei ole kunagi minu jaoks olnud rahuldav lahendus, sest esimesega jääb asi liiga amatöörlik (ja ebaühtlane ja ebasüsteemne) ja teisega kulub nii palju aega ja ettemõtlemist: milliseid silte teha, millise fondiga, bold või italic. Olin ägedatel Instagrami ja Pinteresti piltidel näinud küll sellist asja nagu etikettiprinter (label printer), aga mul ei olnud kunagi tulnud pähe, et see on üldse päris asi või, et võiks korra guugeldada ja vaadata, äkki on see Eestis ka kuskil müügis – tundus selline kättesaamatu max äge  välismaa Instagrami relv. Õnneks on elus mõnikord nii, et kui asjad pähe ei tule, siis nad tulevad meilile. Sinna viimasele saabus armas teadaanne, et mind ootab üks Brotheri P-touch CUBE etiketiprinter ja selgus, et see on ühtlasi täiesti vabalt Eestis Büroomaailma kaupluses saadaval (hetkel soodushinnaga 33 eurot) – ja selle endale saamiseks ei pea üldse olema välismaa Instagrammer.

Igaljuhul. Mu elu muutus just täiuslikuks kui selle masina karbist lahti võtsin ja sisse lülitasin. Esiteks olin ma just alustanud tegema suursüstematiseerimist Kuudi laoruumis (asjad olid sinna avamisest saadik lihtsalt kogunenud – mitmesse väga mitmesse kihti). Emps (tsau!) tuli ka ühel päeval appi ja sorteerisime neid seal siis hoolega. Mul olid mõned läbipaistvad kastid, kust on hästi näha, mis seal sees siis on, aga lisaks on mul ka palju pappkaste ja neile oli lihtsalt I-D-E-A-A-L-N-E selle etiketiprinteriga sildid peale teha. Mul Kuudis päris printerit ei ole ehk siis muidu oleksin pidanud need sildid kõik kodus koostama, kujundama ja välja printima ja siis oleks ikka midagi raudselt tegemata jäänud. Nüüd sain aga otse telefonist kirjutada nime programmi, printida ja selle siis kohe sinna kasti peale surada. Ülirahul nende siltidega. Kuna tegime emspiga süstematiseerimisel ja organiseerimisel nii head tööd, et palju ruumi tuli juurde, siis siltideta kastid on veel tühjad ja ootavad uut sisu. Vaata Instagramist ka, kuidas ma neid silte siis ikka tegin.

Peale lao organiseerimise oli mul veel üks asi, mida ma alates Kuudi avamisest (8 kuud tagasi!) olen mõelnud koguaeg, et jep, kindlalt prindin kodus väikese sildi järgmiseks korraks välja. Jep, kindlalt ei olnud seda siiamaani teinud. See asi oli kohvimasina instruktsioon. Kuhu vajutada, et saada kohvi, mida mingi märk tähendab, kuhu valada vett ja kuidas tühjendada. Tundub selline lamp asi – no et kuskil on lapsed näljas ja sa siin muretsed oma sildi pärast. Aga tegelikult igakord tundsid inimesed ennast selle masina taga segaduses ja suures pinges (ok, see oli kunstiline liialdus) ja mulle endale ka meeldib kui võõrastel masinatel on kohe selgelt öeldud “VAJUTA SIIA JA KOHV ON SINU” – ja ei pea kõiki nuppe enne läbi kompima. Ühesõnaga sain selle väikese, aga väga olulise täienduse ka imeliselt Brother P-touch CUBE etketiprinteriga tehtud. Trükitud kujul see kiri ja märgid seal juures jätavad hästi korrektse ja süsteemse mulje. Jee!

No ja kui töö on tehtud, siis on aeg veits lõbutseda. Ehk siis mul enda tööruumis on juba kaua olnud korktahvlid märkmete panemiseks, aga need nägid välja sellised väga suvalised ja stiliseerimata ja siis tuli mõte, et teeks siis jälle selle etiketiprinteriga (sest nii mõnus oli seda printimise häält kuulata ja tahtsin kohe veel). Panin veits musta värvi ka korktahvlile, siis mõtlesin välja ja teostasin etiketiprinteriga kategooriad, kuhu alla midagi hakkan panema (tee täna ära, ideed, toodete info jne) ja siis tegin veel knopkad ka ilusamaks ehk siis printsin sümboleid, liimisin need knopkade pea peale ja lõikasin siis ümmarguseks väikeste kääridega.

See printimine on täiega mõnus tegevus – disaini saab siis teha mobiilis, Brotheri appis – muuhulgas saab lisada ka oma pildi (või näiteks firma logo!) – lisaks teipidele saab selle sama printeriga printida ka paela peale ja saab veel ka sellise kangakülge liimitava paela peale. Kui ma oleks kuus aastat tagasi alustava ettevõtjana sellist asja omanud, siis oleksin kohe kõik asjad logoga teinud – niiet kes tahab väikest partiid tooteid välja anda ja neid logoga ilmestada, siis see etiketiprinter on kindlasti üks hea lahendus! Aga kes ühtegi partiid ei tee parasjagu ja mõtleb, et võiks lihtsalt sõpradega mulli juua, siis ma kavatsen nüüd igal enda – rohkemate külaliste arvuga – peol lasta kõigil endal ise sildid disainida ja siis ümber klaasi jala kleepida. Selleks, et pärast ei peaks hullu vaeva nägema kleepsude lahti saamisega soovitan sildi keskele kleepida väike paberi tükk – see aseta pokaali jala ümber – nii saab selle pärast pidu lihtsalt küljest ära lõigata.

Päären ja Pelle on ka ilmselgelt suured fännid sellel printeril, meil nüüd kodus nende toas kõikidel asjadel erineva disainiga nende nimedega sildikesed peal. A, seda pokaali trikki saab lastesünnal teha ka kõrre ümber – kuna selle kuubiku app on lihtne, siis iga laps saab ise disainida ja välja printida sildi.

Niiet minumeelest on sildistamine väga mõistlik tegevus ja väga soovitan seda kõgil teha. Mida rohkem sildistada ja asju oma elus kastidesse, korvidesse ja karpidesse panna, seda vähem on pärast kaalumist ja mõtlemist – asjad tuleb selgeks mõelda ja selgks mõeldud asjadele sildid peale panna. Kas sa oled ka sildiinimene? Kas kasutaksid etiketiprinterit ennekõike selleks, et asjad korda saada või hakkaksid sellega mingit lihtsalt toredat ja ilusat projekti tegema? Sünnkaarte kaunistama äkki hoopis? Anna mulle kommentaarides teada, sest ma tahaks veel midagi ägedat oma printeriga teha!

Fotod ja tekst Anna Lutter. Aitäh, Brother #koostöö.

Kommenteeri

  1. Appi, ma ei tulnud selle pealegi, et oma märkmikusse teinekord mõni silt kleepida… Igatahes on mul kodus mõned karbid sildistatud AGA parim otsus oli sildistada ära kahe kummuti sahtlid. Nii leiab mees ka alati mingi minu pudi seast asju üles, kui palun midagi otsida ja üldse on ilus väike disainielement asjal juures.