Skip links

kas õpetaja Lutter jäi ellu peale toidukuu väljakutset?

Paljud mu kolleegid on terve veebruarikuu olnud stabiilselt mures. Mure seisnes selles, et nad olid kuskilt teada saanud, et osalen #Kogumispäeviku toidukuu väljakutses – kulutades nädalamenüüüle maksimaalslet 50 eurot – ja nad muretsesid: kas õpetaja Lutter ikka hommikul jõuab tööle – kas on eluvaim veel teisel sees või on täitsa ära nälginud? Veebruarikuu on nüüd kohe otsa lõppemas ja – õpilaste suureks kurvastuseks – ühtegi käsitöö ja kodundusetundi õpetaja alatoitumisest tingutud põhjustest ära ei jäänud. Küsimus on nüüd selles, et kas me ületasime oma lubatud nädalamenüü eelarvet, et elus püsida, või siis tõepoolest on võimalik elu planeedil Maa kulutades toidukorvile 50 eurot nädalas?

Ma võin kinnitada, et jah – elu planeedil Maa on võimalik kulutades neljaliikmelises peres nädalamenüü toidukorvile 50 eurot nädals.  Ja ma võin kinnitada seda, et elu planeedil Maa on tunduvalt lihtsam ja jätkusuutlikum kui seda teha! Meie toidukuu suur eesmärk oli säästa kõikidelt toidukuludelt veebruaris 20%. Jaanuaris kulus meil toidule (sh väljassöömised ja lõunad)  654,4 eurot. Veebruaris kulus meil toidule (sh väljassöömised ja lõunad) 288,82 eurot (nädalamenüü toorained 183,2€ – ja sellest jätkub ilmselt ka veebruari alguseks)! Ehk siis säästsime suisa 44 protsenti. Muidugi peab nentima, et kuivaine varud ja köögikapid on nüüd väiksemad ja tühjemad kui kunagi varem ja ilmselgelt sellepärast nii hästi ka hakkama saime, et toetusime varem kogunenud rasvale, aga seda 50 eurot määrates olime ju ka sellega juba arvestanud, et saame varem ostetut kasutada. Igaljuhul peale selle, et rahalist säästu kogunes veebruarikuus üsna märkimisväärselt, kogunes ka hulk elutarkust, millest mõnda nüüd  ka jagan:
  • Elu on palju lihtsam kui sul on plaan. Ehk siis NÄDALAMENÜÜ on absoluutselt veebruar 2020 märksõna. Kui laupäeval järgmiseks seitsmeks päevaks kõik toidud välja mõtled ja kirja paned, siis jääb järgmistel päevadel ära see aja- ja närvikulukas debatt iseenda peas: “Mida ma täna süüa teen, kas üldse viitsin teha..”
  • Täida alati plaani! Kui plaan on kirjas, siis see on täitmiseks – mind inspireeris ja kohustas see küll hästi palju – oli mitu päeva ja korda, kus ma ennast analüüsides sain aru, et kui sellel päeval ei oleks menüüd kirjas olnud (ja külmkapis spetsiaalselt sellele päevale mõeldud tooret olemas), siis ma oleks rahumeeli pikema lõunaune teinud ja õhtuks kõigile võikud genereerinud. Aga kuna ma olen üsna kohusetundlik, siis ei saanud plaani eirata ja tegin kõik alati plaani järgi ära! Plaanid on parimad!
  • Vaata, mis su elus toimub! Nädalamenüü koostamisel püüa aru saada kui palju päevi te üldse süüa vajate ja mitu korda päevas. Meil näiteks nädalavehtuseti – kui oleme terve päeva kodus – liigub hommikusöök suht hiliseks ja lõuna ka hiliseks ja siis õhtul enam ei tahagi nagu “päris sööki” – niiet planeerimisel ei ole mõtet endale ettekujutada, et oleme nii vahva pere ja koguaeg ühiselt istume laua taga ja sööme tervislikku sooja toitu,  ja kenasti nagu kord ja kohus kolm toidukorda kirja panna, vaid ikkagi jälgidagi enda pere harjumusi ja olla enda vastu aus.

  • Copy ja coopi. Mulle nii väga meeldib asjade optimeerimine ja kui ma näiteks saan meilidele vastamiseks teha mingeid põhjasid valmis ja neid siis erijuhtudel copy-da, veits redigeerides, aga põhimõttelislet ikkagi sama algmaterjali kasutada koguaeg, siis olen ma megarahul. Jah, korra investeerisin aega ideaalse põhja loomiseks, aga nüüd igakord muudkui kombainiga sõidan mööda põlde ja nopin vilja kokku selle pealt. Ja Coopiga on sama teema – nädalamenüü ostmine Coopist on kõige säästlikum tegevus üldse. Saad kasutada oma ostunimekirju ja kui paar esimest korda tundub, et jeesus-mooses kui kaua seal lehel manageerimine ja  Alma piima ülesleidmine võtab, siis kolmandaks korraks Coopid nagu muiste – kõik on kiire-lihtne ja selge.
  • Copy vol 2. Toit mitmeks päevaks. No üle kahe päeva ma ise küll väga entusiastlik sama söögi söömisest ei ole (va juhul kui asi puudutab võileibu, neid võiks ma koguaeg süüa), aga see on väga tööd lihtsustav kui seitsme nädalapäeva tarbeks on vaja süüa teha neljaks toidukorraks.
  • Ära kuritarvita sooduspakkumiste lehte! Ehk siis ära tarbi üle. Me ei koostanud vanasti nädalamenüüd ja siis alustasin Coopimist alati sealt soodukate lehelt (mis on üli hea #lifehack, et ostadki kuivained ja puhastusvahendid ainult siis kui need sooduses on ja liha soodusest jne), aga kuna mul plaani ei olnud, eelarvet ka ees ei olnud, siis lappasin järjest seal lehel, panin kõik asjad, mis meeldisid, korvi ja nädalalõpuks selgus, et  ollarii meil veel viie toidu jaoks tooret külmkapis, aga kõigi kuupäevad lõppevad enamv-vähem homme. Niiet sooduspakkumised on head, aga ma kavatsen sealt edaspidi tellida siiski ainult nädalamenüü alusel – kui nädalamenüü tarbeks tooret otsin, siis muidugi eelistan ikka soodushinnaga tooteid, aga leian need nüüd nii üles, et kui otsin nt hakkliha, siis ju näen kohe, et a nt kanahakkliha see nädal sooduses, ok, siis teeme sellest.
  • Tühi külmkapp on täiega hea tunne! Mega hea tunne! Kui veebruari esimese nädala lõpuks külmkapp oli täiesti tühi, siis ma tundsin, et olen elus millegi suurega hakkama saanud! Nüüd on see mu suur eesmärk – saada alati külmkapp tühjaks, põhimõttelislet täiesti tühjaks ikka, enne kui uue Coopi teen.

  • Küpseta kook. Ma tahaks pidevalt magusat süüa. Aga üldse ei suutnud komme ja asju sinna 50 euro sisse saada ja no kui korra sain, siis need said nii kiirelt otsa. Ühel päeval tegi Algo koogi. Sellest jätkus – no mitte päris nädalakas, aga peaaegu – ja oli täiega maitsev ka ja kommi ei olnud vajagi. Järgmistel nädalatel planeerisingi kohe ühe (vähemalt) ka menüüsse sisse.
  • Kasuta ära oma tööd ja selle hüvesid. Me töötame väga erinevates valdkondades, aga kindlasti on palju inimesi, kellel tööjuures mingi kokkupuude toiduga – pane ka see oma nädalamenüü ja tarbimise heaks tööle. Meil juhtus nii, et keset nädalat sai piim otsa, kaalusime, kas üritame ilma hakkama saada või ostame ikkagi uue (eelarve oli juba otsas, piim oleks siis lisakulu olnud), niikaua kui me üks õhtu mõtlesime ja kaaulsime, siis Kuudis oli klientidest terve pakk piima külmkappi jäänud!
  • Ära lange lõksu (võid seda Inese laulu meenutada)! Ehk siis ära mine poodi  – isegi kui midagi oleks vaja – piima näiteks, siis püüa mõelda mingi alternatiiv, sest no poodi minek on täielik lõks. Raudselt võtad veel midagi peale piima sealt, raudselt!
Sellised tähelepanekud minult siis toidu ja sellelt säästmise kohta. Veel alustasime veebruaris sellise asjaga, et paneme kõik toidud kirja, mis me ära viskame, et sellega vähendada siis toidu raiskamist. Pean tunnistama, et seda oli üliraske teha – nii piinlik oli – visata on natukese haaval isegi suht lihtne, aga kui järjest siis paberil kuu lõpus koguseid ja asju näed, siis on ikka halb, väga halb. Kuu alguses visakasime palju rohkem asju ära, aga nüüd kuu lõpus oli juba väga kontrolli all see ja viimasel nädalal ei visanud mittemidagi ära, tundub, et midagi oleme ikka õppinud siis ka! Kõige sagedamini visaksime ära valmis tehtud toidu lõppe – see oli mulle väga suur üllatus. Aga jah, toitu jäi üle ja tegime uue toidu enne kui vana oli söödud ja see vana läks siis halvaks. See kuu hakkas Algo toitu ka lõunaks tööle kaasa võtma, niiet juba täna sellele kindlasti kuu vältel tekkis vähenemine.
Kas me jääme edasi säästma toidukuludelt? Me jääme kindlasti nädalamenüü koostamise juurde, aga nii ekstreemiselt enam ei jaksa, et ainult 50 eurot kuus. Niiet tõstame natuke nädalamenüü eelarvet ja siis läheme selle (juba veidikene isegi justkui harjumuseks saanud) nädalamenüü koostamise ja Coopimise ja copymisega edasi! Ja püüame poodi ikka vätida terve ülejäänud nädala!
Tekst ja fotod Anna Lutter

Kommenteeri

    1. Hahhaa, 😀 😀 no pmst väga keegi peale minu kooki ei söö ja ma järjest kunagi üle ühe tüki ei taha, maks siis päeval tükk ja õhtul, niiet ühest pmst jätkubki terveks nädalaks 😛 😀

  1. Väike arvutuslik viga, te säästsite ikka 56% ☺️ veelgi uhkem. Teie summa on eelnevast 44% ehk 56% võrra väiksem. Täiega tubli saavutus!

    1. Oih, õpetaja Lutter vajab matakonsultatsiooni vist :D, ok kindlasti vajab 😀
      Haha, aga no muidigi see positiivne uudis, et sääst veelgi suuurem oli! – nüüd on ju raha justkui nagu üle!
      Tänks täpsustuse eest 😉
      //lähen nüüd ristkorrutist harjumata//
      a.