Skip links

TEE ISE: struktuurmaal & tumba

Viimasel ajal (st viimased seitse aastat) on minust saanud üks nendest vendadest, kes täiega fännab meisterdamist ja seda kohe nii palju, et:

 • Instagrami algorütmid on treenitud ainult diy sisu näitama;
 • mul on olemas peaaegu iga meisterdamistehnika töövahendid ja materjalid;
 • mul on Pinterestis 63 erinevat meisterdamiskausta;
 • mul on kuues erinevas formaadis ja kohas nimekirjad asjadest, mida kõike ma meisterdama hakkan;
 • mul on Insta bios kirjas, et ma olen isetegemiseentusiast.

Sellel meisterdamisentusiastil on ainult üks suur probleem: ta ei ole viimased seitse aastat sellega pmst üldse tegelenud, sest asjade kokku hordimisele ja nimekirjade tegemisele kulub nii tõhusalt aega, et sisuni ei jõuta. See on ilmselt nagu see osade spordiharrastajate fenomen, kellel suurem osa treeningust seisneb varustuse ja uute riidekollektsioonide hankes.

Igaljuhul seitse aastat väldanud meisterdamispõud peab lõppema, sest ma olen tegelikult seda väga palju igatsenud ja ma tegin nüüd otsa lahti kahe projektiga, mida olin oma uude (kuigi tegelt oleme juba vist üheksa kuud siin elanud!) koju planeerinud. Viimase tõuke nende projektide teostuseks andis Loctite Super Bond ja Moment liimid, kes saatis mulle sümpaatse assortii oma liimidest, niiet korgid maha ja meisterdama!

TEE ISE: pappkastist struktuurmaal

Vaja läheb:

 • Loctite Super Bond 60 sec universaal liimi
 • lõuendit (sobib hästi ka mõni vana pilt/ paksem reklaamkapa vmt)
 • pappkasti
 • paberinuga
 • joonlauda
 • valgeid salvrätikuid
 • valget värvi
 • pintslit
 • anumat segamiseks
 • kääre

Töö käik:

 1. Lõika pappkastist erineva laiuse, pikkuse ja kujuga juppe. Osad jupid võiksid olla ka ühepikkused: nii on neid lihtsam pärast lõuendile klapitada.
 2. Lao papitükid lahtiselt lõuendile: säti nii nagu sulle meeldib; aseta juppe ka üksteise peale.
 3. Kui oled endale sobiva kompositsiooni paika saanud, siis hakka tükke lõuendile liimima. Loctite Super Bond 60 sec universaal liim on selleks ülihästi sobiv: juba väike kogus liimi kinnitab tükid kiirelt ja tugevalt. Kinnita kõik jupid lõuendile.

 1. Kuna Loctite Super Bond 60 sec universaal liim kuivab kiirelt, siis kohe kui oled liimimise lõpetanud, saad juba algusest hakata pappjuppe salvrätikuga katma.
 2. Tõmba salvrätikute kihid lahti (niiet jääks ainult üks õhuke kiht). Tee anumasse segu veest ja valgest värvist. Aseta salvrätik papptükkidele ja hakka pintsiliga tupsutama. Tupsutades kate kogu töö salvrätikuga: vajadusel lisa lõpus väikeseid juppe kohtadesse, kus salvrätik on purunenud.
 3. Lase tööl kuivada ja peale kuivamist kata valge värviga.

TEE ISE: sümpaatne tumba

Vaja läheb:

 • Moment PowerSpray liimi (NB! Kausta õues või hästi ventileeritud ruumis)
 • ujumisnuudleid (olenevalt tumba suurusest ja kõrgusest, mul kulus 7 tk)
 • vineerplaati (liivapaberit, tikksaagi)
 • kangast
 • kääre
 • kööginuga
 • teipi
 • õmblusmasinat või niiti-nõela

Tee nii:

 1. Joonista vineerile sobivas kujus ja suures tumba plaat. Lõika see tikksaega välja ning käi ääred liivapaberiga üle.
 2. Mõõda tumbaplaadi ümbermõõt: kui see on suurem ujumisnuudli pikkusest, siis ühenda teibiga mitu nuudlit ning lõika see lõpuks nii mõõtu, et oleks täpselt samas mõõdus kui tumbaplaadi ümbermõõt ja lõpuks ühenda teibiga õiges pikkuses nuudlid ühtseks ringiks. Tee niimoodi valmis nii palju ringe kui mitu kihti nuudleid oma tumbale soovid (ma tegin neli).
 3. Kata vineerplaat kangaga: aseta plaat kangale, lõika umbes 7 cm laiuse pöördevaruga välja; pritsi Moment PowerSpray liimi vineerplaadi äärele ning lõikevarule; lase liimil umbes 10 min seista ning siis keera kangas vineerplaadi ümber.

 1. Hakka ühendatud ujumisnuudleid kinnitama kaetud vineerplaadile. Selleks printsi Moment PowerSpray liimi plaadi tagumisele küljele ning esimese nuudliringi ühele küljele; lase 10 min seista ning siis vormides mööda väljalõigatud vineerplaadi kuju kinnitada plaadile. Mida erilisema kujuga vineerplaat välja on saetud, seda keerulisem nuudleid sinna külge painutada on, seega suurte ja keerukate vormide puhul on kaks paari käsi lihtsustav nähtus! Lisaks on oluline, et liim oleks kiirelt kuivav ja tugevalt hoidev: see Moment PowerSpray on selleks ideaalne!
 2. Samamoodi: lastel liimil enne ühendamist 10 minutit seista, kinnita ka teised ringid.
 3. Lõika kangas külgede katmiseks sobivasse mõõtu: jäta katmisvaru üles umbes 7 cm ja alla 14 cm. Lõika kangas välja samas pikkuses kui on vineerplaadi ümbermõõt ning ühenda samuti ringiks/toruks (nagu enne tegid nuudlitega). Ühendamisel võid kasutada õmblsumasinat või õmmelda käsitsi.
 4. Tõmba saadud toru ümber tumba nii, et ülemine nuudlikiht jääb katmata ja selle katmiseks mõeldud kangaosa on alumise peale tagasikeeratud. Pritsi ülemisele nuudlile ning tagasikeeratud kangale Moment PowerSpray liimi, lase 10 min seista ning kinnita esimese nuudliringi ümber. Kasuta kääri otsi, sukavarrast vmt et suruda kanast ülemisekihi ja vineerplaadi vahele.
 5. Analoogselt kiht-kihi haaval kinnita ka järgmised nuudlid: lükka kangast nuudlite vahele, nii jääb vorm ilusti näha.

Selline algus mu, loodetavasti viljakale, meisterdamissuvele! Mul on alati olnud tegelikult liimide kasutamise osas väike ebakindlus: pigem olen võimalusel alati õmmelnud/ klammerdanud vmt. Liimid tunduvad selline kiire (USA-style) lahendus, mis kaua ei kesta ja pidama ei jää. Aga nende kahe projektiga sai see kartus ka kummutatud: tõesti väga mugavad kasutada, kiirelt nakkuvad ja vastupidavad! Julgen soovitada erinevate projektide jaoks! Loctite Super Bond 60sec saab soetada kodu lähedalt toidu-või ehituskauplusest ja Moment PowerSpray on samuti müügil kõigis hästivarustatud ehituskauplustes.

Tekst & fotod Anna Lutter. Aitäh Loctite Super Bond & Moment

Kommenteeri