Skip links

hästi hoitud saladus

Kui ma üle pika aja Päärenile lasteaeda järgi läksin – remargi korras, et tavaliselt käib Algo, mitte, et Päären seal oleks sunnitud mitmeid nädalaid järjest viibima – siis see, mida ma rühmas nägin, seletas nii mõndagi. Me oleme Algoga juba kaks aastat mõelnud, et kuidas ometi kõik vanemad on nõus lastele koguaeg uusi pükse ostma või kas Päären pahatahtlikult äkki lõhub salaja oma püksipõlvi või – no ühesõnaga tugev kurvameelsus tuleb peale kui põhimõtteliselt viie kandmiskorraga on inimene võimeline oma püksipõlved ära kulutama. Otsustasime proovida Bredeni põlvelappe (7,90 eurot), kirjutasin sellest ka blogis, kuid peale ühe paari lappide paigaldamise Algo entusiasm kuidagi lakkas ja nii me olime siis selles augus tagasi. Kuni, kuni ma läksin Päärenile järgi ja nägin kui alatult on minu eest varjatud asjaolu, et kõik teised lapsed on lasteaias lühikeste pükstega – geniaalne.

Mulle endale ei meeldi üldse talvel (ja suvel ja sügisel ja kevadel) paljaste säärtega olla ja ilmselt selle pärast ei olnud ma antud probleemi lahendamisele ka kunagi nii lähenud. Nüüd aga otsustasin, et kevad ka tuleb ja aeg on unustada püksipõlvede lappimised või vanakoolistiilis augu kinni õmblemised (mille – Algo vanaema poolt sooritatud – musternäidis allpool vaadeldav on) – aeg on katktiste ja määrdunud põlvedega pükstest teha lühkarid.

Lühkarite tegemine on imelihte. Vaja läheb paari katkiste põlvedega pükse, kääre, niiti, nõela ja ühte tassi kohvi. Lõika üks säär maha nii napilt augu juurest kui saab, joo kohvi. Murra pükste sääred üksteise peale ja esimese järgi lõika maha ka teine säär, joo kohvi. Pane niit nõela taha ning murra lõikeäär kaks korda tagasi (umbes 0,5 – 1 cm ulatuses) – õmble peitpistega kinni kogu lõikeääre ulatuses, joo kohvi. Valmis – hea töö, võta üks komm ühe ja teine komm teise sääre eest! Eriti soovituslik on kohe mitu paari pükse korraga lühkariteks toota.

  

Kogu mäng käib põlvede peal nendel kahel vennal. Tüdrukutega on vist lihtsam, sest nukuvankrit lükatakse pigem ju püsti? (#võrdõiguslikkus) Nii väga kui ma sellest uuest lühikeste pükste elu hackist ka vaimustatud ei ole, siis ma tean, et vahel läheb pikki pükse ka vaja. Pääreni ja Pelleni jõudsid ühed Bredeni pikad püksid (23,90 eurot). Ja need ei ole mingid tavalised – viis korda kannan ja põlv aukus püksid – vaid Breden on – Algo eriliseks rõõmuks – juba ise pükste põlvedele lapid peale pannud life hack #2. Seega on nende prognoositav vitaalne eluiga tunduvalt pikem ja kuna põlvelapid on juba disaini sisse kalkuleeritud, siis püsib disanterviklikkus ka pärast endapoolsete lappide lisamist.

Ja kui keegi tunneb ennast – peale selle postituse läbitöötamist – Sherlock Holmesi või minu poolest Frida Arrakuna ja loeb ridade vahelt välja midagi kahtlast, tajub õhus midagi, mis on ütlemata, siis on teil absoluutne õigus – tõepoolest on Breden mind valinud enda influenceriks. See töö ei ole mulle sugugi võõras – mul on kodus kaks last ja mees, keda ma püüan igapäevaselt mõjutada – toidulaua taga, hambapesu järjekorras, raamatu riiuli ees, voodisse minekul.

Selle ägeda koostöö alguse tähistamiseks saab 9.-11. aprillil  Bredeni (.ee) epoes koodiga ANNALUTTER20 kõikidele retuusidele ja beebipükstele -20% suuruse soodustuse! Juhuu! Soodustuse saamiseks peab olema sisselogitud.

Fotod ja tekst Anna Lutter. Aitäh, Breden

Kommenteeri

 1. Mul on lastel täpselt sama ning nägin sellist ideed , et õmmelda sinna vahele lihtsalt näiteks mingist teist värvi kangast vahejupp, ehk saad aru mida ma mõtlen .
  Mul on 4aastasel ühed lemmikud dressipüksid ning mul on juba piinlik, sest ma lihtsalt muudkui parandan neid ?

  1. M, ja, ma saan aru küll, ma isegi sain kunagi Lindexist sellised püksid, et pmst on nagu lapp, aga terve püksiosa ulatuses vmt, nad pidasid sellesuhtes kauem vastu, et sellele pealmisele osale tuli auk sisse jälle, aga siis natuke aega vedas see alumine osa välja :D, ühesõnaga, siis põhimõtteliselt justkui auku ei olnud, sest põlv oli kaetud, et natuke kauem oli abi küll – kui oleks olnud tubli ja uue detaili sinna õmmelnud, siis oleks päris hästi olnud, aga keegi ei õmble siin peres 😀

   Hahaha. :D, mh, tegelt nii tubli, et parandad! Ma olen mõelnud ka, et kombineeriks mitmest paarist õmblusmasinaga ühed kokku, aga tegelt on päris keeruline trikotaazi kombineerida nii, et ei jääks kole – ühesõnaga, ma ei oska ja siis see käsitsi lühkraite tegemine tundus nii hea ja lihtne. 😀

 2. Olin suur Bredeni fänn ja nende stiil meeldis, aga see kvaliteet on kohutav. Täpselt samamoodi põlved olid katki pidevalt, 4 a poisil ca 3-4 kuuga. Ja kui maksad ikka 20 EUR paari eest, siis on päris hirmus mõelda.
  HM, ZARA ja Lindex on pidanud palju kauem vastu ja on odavamad.

  1. Huh, ja, nõus nagu Sa mu postitused lugesid, siis tean täpselt kui kohutav see põlveaugu teema on! Päärenil oli kaks päeva tagasi kapis 8 paari dresse, millest terved polnud ükski… muidu veel täitsa okeid ja pikkus hea ja kõik, aga põlved või üks neist katki… vahel ikka saadame ta ausalt nende katkistega lasteaeda ka. Rääkimata sellest, et kodus koguaeg katkistega käib 😀
   Olen nõus, et tõesti 20 eurot on päris suur raha lapse pükste jaoks, aga ma ei ole nõus sellega, et Bredeni kvaliteet on halb – mul on vastupidine kogemus. Jah, pükste põlved lähevad sama kiirelt katki (kuigi nüüd ilmselt need lappidega variandid peavad kauem vastu – testperiood just algas!) – aga sama kiiresti lähevad katki ka HM, Zara ja Lindex pükste põlved – ehk siis tegemist on füüsilise kulumisega ja oleks põhjendamatu eeldada, et kallima raha eest ostetud trikotaazkangas peab kauem vastu – teine asi on topid ja väljavenimne jm!
   Pean piinlikusega tunnistama, et ma olen kirglik kuivati kasutaja ja mina olen just näinud Bredeni riiete puhul seda, et jah põlved kulutab Päären sama moodi läbi – aga kangas peab kuivatile palju paremini vastu kui nt HM riided (just topid, väljavenimine ja kuivatist tulnud väiksed augukesed). Pmst kõik HM särgid lähevad peale Päärenit mahakandmisele, aga Bredeni asju olen veel ka Pellele hoida saanud!
   Selline on minu kogemus
   See muidugi ei tähenda üldse, et ma HM, Zara v Lindexi asju ei ostaks. 🙂

   1. Eelpool nimetatud brändid ei kesta ükski, on palju kvaliteetsemaid brände olemas ja suisa Eestis. Dadamora ja TjorvenKidsi kvaliteet teeb ikka enamus tuntud brändidele pika puuga ära. Ei kulu nad kuskilt ja ei lähe värvist.

    1. Ja, Dadamora asjad on ka väga hea kvaliteediga, olen nõus. Tjorveniga kogemused puuduvad.

 3. Minu meelest on küll Breden väga hea kvaliteediga.
  Tundub, et meie laps siis ei rooma nii palju põlvedel, pole veel ühtegi katki kulunud püksipõlve saanud, poiss juba 6. Kasutame ka teise ringi riideid. Lasteaias loomulikult lühkaritega, seal põrandaküte ja meie pere jaoks hullult palav. Laps ei pane isegi kingi jalga, ainult paljajalu laseb. Sel talvel talvekombe põlv on hakanud hõrenema (3.-s hooaeg kombel), aga olen ka näinud, kuidas lastakse jää peal liugu, hoojooks ja siis põlvili liuglema 🙂

  1. Haha, ma olen seda liu laskmise asja pidevalt toas näinud :D. Ja no siis saan aru küll, et asi ei ole enam üldse kvaliteedis vaid kasutajas :D.
   Teiseringi riideid kasutan ka ise hästi palju. Beebiriided olid enamik kaltsukatest, aga nüüd on see iga, et ongi keeruline just eriti pükste osas, sealt midagi leida, sest kõik vist kantakse ribadeks. Vahel muidugi veab ka ja ikka leian midagi praegusele suurusele!

 4. Minagi olen avastanud Bredeni enda lastele ja mütsid kogu perele. Hind on minu jaoks kallis, seega jahin kampaaniaid ja sooduskoode ning siis teen oma ostud. Jumaldan neid mustreid ja kanga kvaliteeti! Kui püksipõlvedest rääkida, siis ei ole see kahjuks nii, et tütarde emal on lihtsam… minu neiu on kodus väikese vennaga kogu aeg põlvili, mõtlesin, et selles situatsioonis on see igati normaalne, et kangas põlvedelt kulub. Eriti karmiks teeb asja meie laudpõrand, mille iga laua kõrgus on pisut erinev ja põlvedega neist üle sõites on kiirelt augud tulema. Ent ei ole vahet kodul ega lasteaial, võime ju arvata, et seal on nukumäng jms, aga põlved on ikka katki. Tempos kuu ja retuusipaar, kuu ja retuusipaar. Mul ei ole veel olnud lappidega pükse. Ehk jõuan ühel hetkel katsetama, kas need peavad kauem vastu.

  1. Olen nõus, et hind on tõesti Bredenil päris kallis – aga nagu ütled, siis on neil tihti igasugused kampaaniad, niiet kui oste ajastada, siis saab päris mõistliku hinnaga! Mulle endale meeldivad ka nende mustrid – eriti kuna mulle endale väga värvilised asjad ei meeldi, siis lapsed on alati rõõmsad kui saavad dinosauruseid (ja mina mitte niiväga värvilisi riideid :D).
   Põlvede osas on Sul absoluutne õigus – see ongi normaalne, et kangas sealt kulub ja see ei ole enam kvaliteedi küsimus.
   Ma hakkan ka nüüd jälgima kaua need põlvelappidega mudelid vastu peavad! Suvi tuleb, siis on rohkem jooksmismänge õues (ja lühikesi pükse :D)

 5. Peale selle postituse lugemist jäi mul kohe kummitama see vahva autotee, mis teil maas 🙂 Ja pidin kohe posti uuest üles otsima, et teada saada kas ise tegite teibile jooned või saab kuskilt sellist? Ja kuidas see üldse põranda külge jääb, st lahti ei tule?

  1. Hei, Maarja!
   Teip on saadav Tigerist, vähemalt kuu aega tagasi oli. Rullis oli 8 m ja hinnaks 1 euro rull.
   Jäi kinni ilusti ja samas tuleb ka lahti ilusti, et ei jäta kleepuvaid jälgi kuhugi… vähemalt nendele pindadele ei jätnud, mida ma teipisin 😀

   a.

   1. Oh, megaäge, peab siis poodi jooksma 🙂 Mulle kohe üldse ei meeldi see autovaip mille mu kallis härra lastele ostis, vähemalt nüüd leidsin ägeda ja ilusa asenduse sellele! Saab nüüd vaiba igaveseks ära peita 😛

    1. aha, ma tean, mida Sa tunned, see on päris jube vaip 😀 . Pane teip maha ja vii lasteaeda 😛

 6. Tervist. Viis kuud on möödunud ja üsna kuumalt, pikad lappidega püksid jäid vist enne suvega lühikeseks, kui ära kulusid? Või kuidas seis on? Jäin siin blogis ringi luusima ja leidsin igasuguseid vanu postitusi, mida lugenud ei olegi – aga põnevus on suur, teada saada pükste saatusest ?
  P.s- mittevärviliste riietega seoses tuli meelde meie õppejõud Juta Piirlaid, kes manitseb tüdrukutega tihti, mis Te nõnda musta olete riietunud ? P.p.s- miks ma seda õppejõudu mainin, sest tundub, et ma omandan sama eriala, mis Te, omalajal aga selles kindel ei saa olla muidugi… ?

  1. Tere, Maarit!
   Rõõm, et olen silma jäänud ja jaa! Muidugi üks eriala – ja kes siis Juta Piirlaidu ei teaks 😉 😛 Haha, ma isegi ei kuulnud seda – aga tegelikult ma käisin ülikooli ajal veel väga värviliselt riides 😀 Niiet vbl ta oli siis rahul, haha. 😀

   Aga pükstelapid – tegime katse, et ühte õmblesime teist ei (ainult liim) ja tegelt see ainult liim ei toiminud (me kasutame kuivatit ka muidugi – aga ääred hakkasid lahti tulema) – see, mis oli aga kinni õmmeldud äärest oli väga super! Ja jah, nüüd on need lühikesed juba, et enam ei jõudnudki ära kanda. 😀

   a.