Skip links

mis ühendab scam emaile ja laste uuenenud tuba?

Umbes viis aastat tagasi, ühel kaunil maikuu päeval, hakkasid minuni saabuma kirjad, kus küsiti: “Kas su emal on kõik korras?”, “Kui palju vaja oleks ja kuhu kanda saab?” Ei läinud kaua kui – taiplike inimestena – saime aru, et mu ema Gmaili kontole on sisse häkitud, need on scam-meilid, mis ta kontolt välja on läinud, ilma tema teadmata. Oma paroolidega tema enam sinna ligi ei saanud ja kuskilt nägime, et sisse logimised on tehtud ei kuskilt mujalt kui Udmurtiast – või jumal teab kust, aga vist näitas tõesti Udmurtiat (niiet ei saa ta ilma asjata siin!).

Igajuhul oli see (lepime kokku, et) udmurtlane oli kätte võtnud ja mu ema Gmaili konto endale kaaperdanud. Ühtlasi oli ta kõikidele, kellega mu ema kunagi meilivahetuses oli olnud, saatnud välja kirja, kus – küll vigases, kuid – uskumatul kombel – üsna mõistetavas eesti keeles räägib sellest, kuidas ta (mu ema siis) on hetkel reisil ja dokumendid on varastatud ja et lennujaamast koju tagasi saada, oleks tal vaja 1400 eurot. Kusjuures selle raha kavatseb – kirja järgi mu ema – pärast tagasi maksta, kirjas seisab, et oleks vaja laenta (kogu kiri fotol nähtav). E-mail ise kõlab tegelikult väga seda moodi, et mu ema on selle kiirustades kuskil lennujaama halvas interneti levis kirjutanud ja kiirelt teele pannud – mõned vead ja kentsakad väljendid, kuid ei midagi arusaamatut või üleni vigast.
Mu ema on rahvatantsuõpetaja ja tal on üsna mitu rühma, kus käib kokku üsna mitu inimest. Meil kõigil on palju kontakte meilis, nõus, aga mis mu ema juhtumi puhul oli määrav see, et kõik need inimesed näevad teda iganädalaselt ja mingil kujul hoolivad ja teavad temast, kuid ega nad täpselt ei tea ka. Nad ei tea, kas Eve on siis praegu reisil või ei ole. Ehk nad ei ole sõbrad, et kindlasti teaksid, et ei, Eve ei ole reisil; nad ei ole nö kauged kontaktid, kellega tal isiklik suhe puuduks (no need, kes mõtlesid kohe, et kes see Eve üldse oli .. jumal temaga, küll sõbrad aitavad ja laenavad 1400 eurot); vaid need olid just sellised vahepealsed kontaktid. Seega said mitmeid neist selle kirja ja kirjutasid nii mulle kui mu õele, et nad on väga valmis aitama, et palju ja kuhu on vaja kanda, sest nad väga tahaksid järgmisel nädalal ka tantsutrenni teha ja Eve on vaja tagasi  Eestisse aidata.
Õe Gmaililt püüdsime saata nii paljudele kontaktidele kui oskasime edasi kirja, et tegemist on pettusega ja Evega on kõik hästi ja laenu ei ole hetkel vaja. Kui ma õigesti mäletan, siis ema Gmaili konto varumeil oli mu õe Gmaili konto ja seda kasutades saime kuidagi lõpuks ta Gmaili sisse ja konto uuesti üle võtta. Muidugi oli meie tundmatuks jäänud Udmurtia sõber ära kustutatnud kõik empsi meilid ja kontaktid, kuid saime säilitada tema aadressi ja muutsime ta paroolid kohe super keerulisteks (soovitaks sul sama teha)! Kogumispäevikus on hetkel käimas digitarkuse –  minge vaadake seal ka, inimesed jagavad, milliseid uskumatuid scam-kirju nad saanud on (ei teagi, kas põnevik või absurdikomööda žanr) – inimeste postiatud screenshote näeb SIIT.
Praegu tagasi vaadatuna ei tundugi olukord nii pöörane, aga mäletan, et selle sees olles oli küll tunne, et appi, kuidas nüüd seda jama veel lahendada. Lisaks heale õppetunnile, miks tuleb kasutada võimalusel mobiil-ID kaudu sisselogimist või vähemalt keerukaid paroole, oli siiski väga armas tõdeda kui paljud helistasid ja saatsid meile õega kirju ja päriselt mures olid!
Selle aasta kevadel tundus mulle, aga et ka mina olen scam-i ohvriks langenud. Nimelt nägin meili pealkirjaga “Lasteaiast väljaarvamine”, saatjaks Saku vallavalitsus. Kõik tundus nii ehtne, kirjas seisis: “Teie laps on sellel aastal lõpetamas lasteaeda ja talle tuleb nüüd kool valida.” Kirja lõpus olid olemas kõik lingid, millise keskkonna kaudu saab kooli avaldusi teha ja telefoninumbrid ja no päriselt tundus nii ehtne… kirjavigu ei olnud ka väga palju… lõpuks selgus et see oligi päris. Mul on lihtsalt keeruline uskuda, et mu laps on juba nii vana, et suundub kooli!
Sellega seoses, et tegemst ei olnud – vaatamata minu kahtlustele – scamiga, oli siis tarvis kohanduda. Kohanduda tuli tal endal, meil ja toal muidugi ka. Lastel on kahe peale üks tuba ja juurde ei olnud hetkel nagu kuskilt võtta. Minu jaoks oli oluline, et oleks õppimislaud (pikem postitus toa planeerimisesprotsessist ja eelarvest siin üleval) ja sahtlid kooliasjadele. Lõpuks joonistasin siis sellise tõstetud põrnadaga lahenduse. Laua, põranda ja laua kohal oleva karkassi tegi muidugi Algo (tsau!). Tool vana hea Ikea, mul endal õmblusmasina taga sama tool ja on väga aus tool!
Tegelikult on sellel tõstetud põrandal ka muidugi väike lisafunktsioon (ma ei arvanudki, et keegi oleks teist arvanud, et ei ole) – nimelt sellel on luuk, mille saab teha lahti ja seal sees või sinna sisse saab legodest ehitada ja siis kaane kinni panna ja kõik ülejäänud tuba saab selle ehitusprotessi vältel olla kenasti korras ja kõik lego asjad samas terved ja saab mängu ka pooleli jätta ja hiljem luugi lahti teha ja edasi mängida.
Lisaks laua paigutamisele tuppa tahtsin muidugi natuke veel ümber teha ja otsustasin muuta ka vasakpoolse seina kujudnust. Seoses vaiba asukoha muutusega tuli ratastega legokasti pool panna riidekapi poole ja “Pelle laud” siis ääre poole. Üles panime ühe pika riiuliplaadi, mille külge laualambid ja seinale Ikea väikesed kummutid. A ja siis joonistustarvete tahvli kõrval on nüüd see äge Ikea magnettahvel.
Ega Päären selle laua taga nüüd väga rohkemat kui tunniplaani päevikusse ümberkirjutamine teinud ei ole, aga tunniplaani on kirjutanud – mitu korda – ja võin kinnitada, et laud töötab, tool ka!
Aitäh, Kogumispäevik. Tekst ja fotod Anna Lutter

Kommenteeri

 1. Hei! Lahe tuba nagu kōik su ettevõtmised!
  Mul on ka just 2 lapse (1.5a ja 3a) toa sisustamine käsil – kolivad esmaskordselt ûhte tuppa, jeee! Uurin, kas see valge väljatõmmatav mänguasjakast seal on ikea SMÅSTAD?
  (Panin juba ostukorvi selle, aga hakkasin kahtlema, äkki on liiga madal kui tahta kõrvale lauda panna sama moodi. Sul tundub seal see igatahes olevad küll hea kõrgusega)
  Aitäh! Ja keep up the good work!

  1. Aitääääh! Ja jõudu sellel raskel ülesandel 😛 😉
   Meil tegelt on STUVA sari, aga seda mu meelest ei müüda enam 🙁 – siin postituses kirjutasin mööbli kohta rohkem: http://test.annalutter.com/vasakpool-lastetuba-2/

   Aga mu meelest sees smastad peaks suht sama kõrguse ja mõõduga olema, niiet usun, et saab hästi seda lahendust kasutada 😉
   Jee!