tootmisjäägid – tasuta ja kõik ühest kohast
Umbes kaks aastat tagasi – või nõks rohkem – oli periood, kus ma osalesin vist kõikidel enda valdkonnaga seotud koolitustel ja workshoppidel, millest ma teadsin. Enamus neist olid püstitatud lahendamaks mõnda probleemi – üsna tihti käsitlesid need ka keskkonnateemasid. Kuna sellel ajal ise aktiivselt Kuudi kontseptsiooni ja teostuse peale mõtlesin, siis tundus üliloogiline, et kõigest osa võtan ja vaatan-kuulan, mida teised teevad ja arvavad. Ideid nendel üritustel kuulis täiesti seinast seina, mõned kõnetasid, teised mitte; mõned olid üliutoopilised, mõned aga realistlikud ja nii põnevad, et suutnud ära imestada, et kuidas inimsed midagi nii ägedat välja oskavad mõelda. Ja siis oli see üks probleem, mida kõikides nendes programmides ja töötubades lahendada püüti – see oli tootmisjääkide ringlusesse suunamine. Ehk siis alati leidus üks meeskond või aktiivne inimene, kes ütles, et nende idee on luua platvorm, mis aitaks tootvastööstuses tekkivad jäägid suunata ringlusesse ja selle läbi näiteks teiste (väike)ettevõteteni, kes seda jääki enda toormena kasutada saaksid.
Mina kuulsin sellisest lahendusest esmakordselt vist juba 10 aastat tagasi (võin numbritega täiega eksida, aga umbes nii) kui Reet Aus koos oma üliõpilastega oli ühe lehekülje loonud, kus püüdsid sarnast süsteemi ja lahendust pakkudaa (hetkel see lehekülg ei ole ammu enam aktiivne, aga mäletan hästi, et pidevalt ise soodsa materjali otsingud mind sinna viisid). Pean tõdema, et ka sel ajal oli loodud platvorm pigem mitte liiga laia valikuga ja ma ei mäleta, et oleksin sealt kaudu endale mingit materjali saanud, mul ei olnud ka autot ja kõikidele asjadele oleks ise tulnud tehastesse järgi sõita. Toona ei saanud üldse aru, et miks ettevõtted ei taha oma jääke sinna siis üles siis panna, et nad ju praegu maksvad selle utiliseerimise eest, aga siis saaksid tasuta ära anda + saaksid olla keskkonnasõbralikud. Ja muidugi mõtlesin, et kõik teised Eesti ettevõtted täiega tahaksid neid jääke toormena kasutada, sest soodne (kvaliteetne) materjal + keskkonna aspekt, täielik võit ju!
Ilmselegelt olin ma siis 20aastane või alla selle ja mul ei olnud õrna aimugi, mis väljakutsed nende kõikide – absoluutselt mega loogiliste ja mõistlike sammude taga on. Ma ei hakka siin nendest pikalt heietama, aga kuna olen ise oma loomingus ja õpetajatöös aktiivselt tootmisjääke kasutamas, siis olen üsna palju avatuma pilgu ja kogemustega tajunud probleeme, mis selle lahenduse ühel ja teisel poolel on. Käisin nendest väljakutsetest viimati rääkimas Hiiumaa ettevõtluspäeval, läks peaaegu terve päev :). Ühesõnaga inimesi, kes seda probleemi tajuvad on nii palju, lahenduse otsijaid on ka omajagu, aga toimivat lahendust ei ole ma veel kunagi katsunud. Kuniks ühel päeval võttis minuga ühendust Heikki SmartSwapist, kes ütles, et ta on selle ära teinud.
Ilmselgelt olin alguses ikka väga skeptiline, sest olin päris palju näinud alguse entusiasmi, aga mitte tulemusi. Heikki jõudis minuni aga siis kui tal oli lahendus juba väljatöötatud. Ehk siis täiesti toimiv veebiplatvorm – SmartSwap, mis suunab asju ringlusesse. Kogu platvormil pakutav “kaup” on tasuta, tasuda tuleb ainult postitasu. Veebilahendus ei ole mõeldud ainult tootmisettevõtetele ja nende jääkidele vaid iga eraisik saab üles laadida oma asjad (väikseks jäänud riided, kolimisel ülejäänud mööbel, vana tehnikaseade jne), mis neil enam kasutust ei leia. Üles laetud asjade eest saab punkte, mille eest saad omakorda siis veebilehelt endale vajalikud asjad vastu valida.
Eraldi kategooria on lehel olemas ka tootmisjääkidele ja see on see, mis mind ilmselgelt kõige rohkem köidab ja kõnetab. Hetkel on tootmisjääkide all pakkuda näiteks kolm tonni Eesti Sohva naha jääke. Kolm tonni – kes võtab endale kolm tonni naha jääke? Üks suurtest plussidest (mis on tavaliselt osutunud valupunktiks), korraga ei pea endale võtma tonni või kolme tonni neid jääke vaid saab ka näiteks ühe pakiautomaadi väikese kapitäie. Ehk siis siit koorub välja üks suur probleem, mis varem lahendatud ei olnud: ettevõtted küll olid valmis jääke välja andma, aga nende soov oli vähem suhtlust (sest suhtlus = tööjõukulu) ehk et üks inimene võtaks kogu konteineri sisuliselt.
Olen SmartSwapi Facebooki lehel juba nii pool aastat silma peal hoidnud ja olen näinud seal liikumas väga ägedat ja korralikku kontorimööblit, meeletus koguses nõusid, tekstiili. Heikki SmartSwapist ütles, et selles suvel läheb näiteks Tallinnas lammutamisele mitu lasteaeda (et need modernsemaks teha) ja sellega seoses läheks muidu kogu nendes olev mööbel utiliseerimisele, aga Heikki püüab selle saada SmartSwapi keskkonda – niiet täietsi korralik mööbel ei satuks lihtsalt prügimäele – vaid keegi, kes seda just vajab, saaks selle täiesti tasuta endale.
Eesti Sohval ja SmartSwapil on hetkel käimas ka konkurss, kus Eesti Sohva otsib parimat ideed, mida teha nende naha jääkidest! Mulle väga meeldib nahaga töötada ja meeldib seda kasutada toodete viimistlemisel, sest see annab nii palju väärikust tootele juurde. Nii näiteks on ka minu kõige uuema toote – kinnaste üks detail just naha jääkidest tehtud. Need jäägid, mis Eesti Sohval üle jäävad on selle toote jaoks ideaalsed. Mulle tuleb meelde nii palju enda loodud käsitööprojektidest, kus ma olen nahka kasutanud kaunistava elemendina. Kui kujutada neid asju ette ilma nende nahast viimistluseta, siis ei oleks nad üldse nii esteetilised kui praegu. Ilmselge on aga see, et mul ei kulu elusees kolme tonni nahka nende väikeste juppide tegemiseks – seepärast on ideaalne SmartSwapi lahendus, kus saad jääke endale võtta ka väiksema koguse!
Eesti Sohva konkursil osalemine on väga hea idee ka õpetajatele oma tundides kasutamiseks – telli kast nahajääke omale tasuta kooli (maksma pead ainult saatmiskulu), jaga õpilaste vahel laiali ja las õpilased siis töötavad nende kallal. Lisaks Eesti Sohva konkursile on hetkel käimas ka päris lahe ideekorje Eesti Lasterikaste Perede Liidul, konkurss: Hariv amps, mis otsib ideed, loovlahendust, mille saaks toidukohtades anda lastele mängimiseks, tegelemiseks. Optimeerimise entusiastina mõtlen, et neid kahte konkurssi annab ka ideaalselt omavahel kombineerida!
Tekst Anna Lutter, Fotod Anna Lutter, Heikki . Aitäh, Smartswap
helle.ihats@gmail.com lahe idee!Sooviks ka kasti jääke nahast ,kuna praegi ka õpin nahakäsitööd kutsekoolis.
Väga äge – hoia lehel https://www.smartswap.com/ pilk peal ja kui praegu midagi sobivat ei ole, siis nad kindlasti lisavad varsti veel 🙂