Skip links

mida emadepäevaks ise teha?

Kuna ajad on sellised, et aega nagu on. Võino üldiselt ikkagi veits rohkem kui tavalistel aegadel, siis mõtlesin, et jagan nelja üliägedat ideed, mida emale või vanaemale (või iseendale) emadepäeva puhuks ise teha võiks. Või no tegelikult võib neid ka muudeks puhkudeks meisterdada, sest need on väga universsalsed. Tegemist on ka hästi praktiliste asjadega ning neljast kolm projekti on ka täielikult taaskasutusprojektid – seega on suure tõenäosusega paljudel need materjalid ja töövahendid kodus kohe olemas ja võtta! Kui veel häis keskkonnasõbralikke ideid soovid, siis maikuu on #Kogumispäevikus keskkonnale pühendatud ja sealt leiab väga ägedeid mõtteid ja algatusi!

Minu üks lemmikumaid DIY projekte, mida kunagi teinud olen: koduprinterist ülisuure foto printimine. Kellel on kodus printer ja koopiapaber, käärid ja liimipulk, siis enam ei ole midagi oodata – hakake peale! Ülilihtne lõika-kleebi harjutus. Mul ripuvad fotod poistest köögi seinal. Olen neid pilte ka paar korda vahetanud, värskendanud ja alati kui ütlen kellelegi, kellele need pildid meeldivad, et ise koduprinteriga printisin välja, siis nad ei usu. Piltide valimisel võiks lähtuda sellest, et midagi rohkem mustreid ja vähem nö siledaid ja pihtaid pindu, seda parem, sest need toovad kleepimisjoones selgelt esile – mustritete sisse jäävad liitejooned peaaegu täielikult peitu!

Põimitud seinakaunistus – siia seinakaunitusse saab kokku panna kõik villastest sokkidest üle jäänud lõngaotsad, nöörijupid, ülesharutatund kampsunid. Hästi loov ja mõnus tegevus ja ei vaja mingeid teadmiseid ja oskuseid ehkki kaugelt paistab, et justkui vajaks. Äge oleks näiteks emale sellist kaunistust tehes emale mõelda ja materjalide ja vormide valikul siis temast lähtuda – ma ise paneksin veel kaasa kaardi, mis kudumisteost lahti seletada aitaks! Või siis võiks kirja panna lõngaotste päritolu, mis kellegi sokkide ja kelle kampsuni jääkidest kokku on tehtud.

Nupuga karbid – plaanid emale küpsiseid teha, siis paki need ägedalt ära ka! Karbi tegemisel kasutasin kingakarpi ja käekella karpi. Vali kaanega karbid, mis on tugevad – nii peavad need kauem vastu. Karpide katmisel kasutasin kodus olevat kinkepaberit, aga hästi sobib ka näiteks raamatu ümbrispaber või lihtsalt jõupaber. Et karp jääks väärikam, siis jälle kasutasin mingist eelmisest projektist seisma jäänud mööblinuppe ja tegin nendest karbikestele väikesed nupud peale! Kui plaanid karbi sees küpsiseid viia, siis pane kinldatsi küpsetuspaber põhja, et rasv karpi ära ei rikuks. Samas võid küpsiste asemel teha ka hoopis fotokarbi ja emale ja vanaemale mõned värskemad fotod välja printida!

Stiilsed säilutustopsid see projekt sündis mu enda praktilisest vajadusest, sest mulle ei meeldinud sellel hetkel meil kodus olevad soola- ja suhkrutoosid ja nii siis mõtlesingi, et kuidas neid ise teha. Kasutasin ära tühjaks saanud klaaspudeleid ja tegin arvutis kujundused peale, printisin välja ja kiletasin pudelitele. Kui sul printerit ei ole, siis võib vabalt ka oma käega pudelitele kujundused ju joonistada! Täna on meil juba uued suhkru- ja soolatoosid, aga need pudelid on kaunistuselementidena ikka kasutusel ja siis kui järsku avastad, et appi suhkur on otsas, siis saab sellest pudelist võtta!

Ma mäletan juba väiksena, et mul oli emadepäevadeks ja isadepäevadeks ja sünnipäevadeks alati meisterdatud mitte lihtsalt midagi, vaid vähemalt kümme eritoodet, millega siis hommikul letti lendasin ja ema-vanaemasid üllatasin. Niiet kui sa mõtlesid mingi projekti puhul, et oh see võiks isegi mu emale meeldida või et päris äge asi, võiks proovida, siis JAA! Tee ära, proovi ja tee veits omamoodi – meisterdamine on ülitore ja kingituste tegemine ka ja kui need kaks ühendada, siis on kohe eriti ägeKas teil on emale midagi emadepävaks juba meisterdatud – jagage kommenteeridesse veel ideid!

Fotod, tekst ja juhendid Anna Lutter

 

Kommenteeri

 1. Täiesti uskumatu, kui ägedad asjad.
  Ja tegelikult ju täiesti teostatavad! Super andekas inimene oled 🙂

  1. Aitäh, Kaia nii heade sõnade eest!
   Ja ma pean nõustuma – need on absoluutselt ülilihtsalt teostatavad asjad ja üldse palju materjale-töövahendeid ei lähe ka tarvis!
   a.