Skip links

mida panna sussi sisse? – 22 kirja päkapikult

Viirus ei ole kuhugi kadunud, seega palub Terviseamet ka sellel aastal kõikide lapsevanemate abi. Päkapikkude kodust-kodudesse käimine võib viiruse levikut veelgi suurendada ning seetõttu palutakse vähemalgi võimalusel sellel aastal lapsevanematel laste jõulusussid ise ära täita ning päkapikke mitte sisse lasta. 

Ehk siis ka sellel aastal tegin enda poistele päkapikk Tõnu kirjad ja sellega kaasneva jõuluseikluse. Pääreni poolt on tulnud väga tugevaid signaale ja teooriad ja viiteid, kuidas meie võime olla seotud selle päkapiku värgiga, aga samas ta siiski teeb endiselt kaasa kõike ise, sest muidu ju jääks ju kommidest ilma. Pelle arvab täpselt sama, mis Päären parasajgu arvab. Seega kolmas aasta päkapikk Tõnu kirju kohe teie ees. Eelmise kahe aasta kirjad panin ka uuesti üles. 2019. aasta päkapikk Tõnu kirjad saab alla laadida SIIT ja selgitav blogipostitus SIIN. 2020. aasta kirjad saab alla laadida SIIT: ühele lapsele ja mitmele lapsele selgitav blogipostitus SIIN. 

Selle aasta päkapikk Tõnu seikluse juurde: kirju on kokku 22 ning üks lisakiri, mida saab rakendada mõndade päevade puhul, millele eelnenud päevad ei ole olnud kõige sigrjoonelisemad. PDF failis on kirjad selles järjekorras nagu ma nad välja mõtlesin ja kirjutasin – seega kohati on järgnev kiri eelmise kirja sisu ja tegevusega seotud, aga üsna palju saab neid siiski ka oma eluplaanile kohandada, aga võib-olla tasuks korra enne läbi lugeda, et päkapikk Tõnu häbisse ei jääks. Tegin ka sellel aastal kaks erinevat PDF faili, millest ühes on kirjad ühe lapsega peresse ja teises on Tõnu kirjad kahe või rohkemate lastega peresse (ehk siis mitmuses kirjutatud). Panen siia järjest 22 kirja tegevuste kirjeldused – kõiki ei pea üldse kasutama, sest programm on Tõnul üsna tihe, aga võib näiteks nädalavahetusel mõne kirja lastele sussi sisse panna ainult ja nii nad tegevusse rakendada. Kuna kirju on ainult 22, siis ise jooksvalt saate ilma kirjadeta päevi ka vahele tekitada.

 1. Kõigepealt ole veendunud, et teil on üks äge lapsenimeline jõulususs akna peal – kui ei ole, siis saad kiirelt ja mugavalt annalutter epoest tellida. Esimeses kirjas palub Tõnu joonistada oma suve mälestusi – sussi sisse sobivad ideaalselt vildikad/ äge pastakas/ pliiatsid/ guaššid vmt. 
 2. Tõnu meenutab suve, kirjas ütleb, et pani jäätise tänaseks üllatuseks sügavkülma. 
 3. Tõnu toob jõulutulukesed ja palub need tuppa üles riputada kaunistuseks. 
 4. Tõnu kiidab tulukestega kaunistatud tuba ning palub enda jaoks väikese pesa teha. Sussi sisse võib lisaks kirjale panna ka kommi. 
 5. Tõnu kutsub üles koos perega ühel päeval metsa/ loodusesse minema. Sussi sisse paneb tüki fooliumit, mille sisse matkale minnes saab võileibu panna. Lisaks komm sussi. 
 6. Tõnu meenutab, kuidas ta arvas, et jõuluvana habe on vahust tehtud, sussi sisse vannivaht. 
 7. Sussi sisse mitu kommi – kaks kommi palub Tõnu salaja ema/isa saapa sisse peita nagu päkapikud teevad. 
 8. Tõnu kutsub üles ehitama takitusrada. Sussi sisse võib lisaks kirjale panna ka kommi. 
 9. Kööki valmis varuda küpsisetordi tegemise materjal. 
 10. Sussi sisse grilltikk, mille otsa tuleb joonistada Tõnu – sellega saab eile tehtud tordi ära kaunistada.  
 11. Tõnu palub endale ehitada sõiduvahendi (nt legost/ papist). Sussi sisse kommi. 
 12. Kalender sussi sisse, sinna saab hakata kirja panema kõikide vanaemade-vanaisade ja sõprade sünnipäevasid ja muid tähtpäevi. 
 13. Kleepsuleht – Tõnu sõber Kalev käis asendamas teda, aga ei leidnud susse öösel üles, niiet asjad on peidetud elutuppa. 
 14. Sussi sisse kartul (ja valge värv), millega saab paberi peale kartulitrükitehnikas lumememmi trükkida. 
 15. Tõnu palub jõuluvanale kirja hakata kirjutama. Sussi sisse võib lisaks kirjale panna ka kommi. 
 16. Tõnu ütleb, et luuletusi ja laule tuleks õppima asuda. Sussi sisse kommi. 
 17. Tõnu kutsub üles heategevuses osalema. Sussi sisse võib lisaks kirjale panna ka kommi. 
 18. Meisterdamise jaoks vahendeid, Tõnu palub lastel endale kuuseehte teha. 
 19. Sussi sees plaastrid, mis ravivad paha tuju või kurba meelt. 
 20. Mingi meisterdamiskomplekt sussi sisse (nt Tigeris on palju erinevaid). 
 21. Tõnu räägib oma hambaarsti kogemusest, kommi sussi sisse. 
 22. Tõnu jätab hüvasti, komm sussi sisse. 

Siin on nimekiri, mida saab 2021 Tõnu kirjades sisalduvate asjade hankes kasutada:

 • Lapse nimega jõulususs
 • Vildikad/ pliiatsid/ pastellid/ pastakas vmt
 • Jäätis
 • Jõulutulukesed
 • Komm/maiustus vmt x 9 päeva (+ 2 päeva, mille jaoks kirja ei ole) 
 • Fooliumi tükk
 • Vannivaht
 • Küpsisetordi materjal
 • Grilltikk
 • Kalender
 • Kleepsud
 • Kartul (& valge värv) 
 • Kuuseehte meisterdamiseks asju
 • Meisterdamiskomplekt / -vahendid
 • Plaastrid

Seikluse saab endale alla laadida ja välja printida siit: päkapikk Tõnu seiklus 2021 ühele lapsele ja päkapikk Tõnu seiklus 2021 kahele (või enamale) lapsele. Selleaastane Tõnu seiklus valmis koostöös Epsoniga. Ja kui sa juba kolmandat aastat käsitsi neid kirju ümber kirjutad, siis tuleks küll Tõnul lasta oma kiri jõuluvanale viia ja sinna peale kirjutada Epson EcoTank L8160. Ehkki Epsonite hind tundub alguses üsna kõrge, siis ma (printimise entusiast) ei ole aastaaega printerit täitnud ja veel ei paista ka, et peaks – seega on tegemist supersäästliku (ja kiire) mudeliga ja algne kulutus on suurem, kuid pärast kulub vähem!

Aitäh, Epson. Fotod, failid ja tekst Anna Lutter

Kommenteeri