Skip links

7 lihtsat ja kiiret ideed jõuludekoratsioonideks

Magaziin pood on meie peres juba mitmeid aastaid mänginud jõulutraditsioonide juures – verivorsti ja hapukapsa kõrval – olulist rolli. Nimelt külastan ma vanaemaga (tsau, Kurtnakas!) vahetult enne jõule alati Raudalu Magaziin poodi. Vanaema valib sealt siis kõikidele pereliikmetele kingitused, mina nõustamas ja pakke kandmas kaasas. Praktilise inimesena on välja kujunenud, et vanaema leiab üsna tihti need õiged kingitused pesuosakonnast. Nii on jõululaupäeval üsna meelihaarav näha, mida vanaema kellelegi välja valinud on!

Tegelikult muidugi võin ju vanaema siin ettekäändena kasutada, aga ma käin ikka ise ka Magaziinis üsna tihti. Tõsi, pesuosakonna asemel on mu lemmikud Magaziini vaasid, korvid, meisterdamise vahendid ning materjalid ja tähtpäeva dekoratsiooonid. Jagan teiega oma lemmikumaid jõululeide Magaziinist ja no endale kohaselt tuli mõned asjad natukene ringi ikka ka teha, niiet paar meisterdmaise juhendit ka alljärjevalt!

Metsast & poest

Laua kaunistamist alusta põhja loomisest. Kui kasutad metsast toodud kuuseoksi, siis kata laud enne kile või küpsetuspaberiga, et mitte rikkuda niiskusega laua pinda. Kuusevaniku kasutamine on selles plaanis lihtsam: see ei aja ka okkaid ning saab järgmistel aastatel jälle ja jälle uuesti kasutada. Säti oksad lauale ning hakka sinna järjest lisama detaile. Detailide lisamisel jälgi, et laual oleksid eri kõrgusega küünladküünlajaladvaasid jne. Okste sisse sobib imeliselt õrn tulukeste kett. Kui kasutad kunstvanikut, siis too mõned kuuseoksad tuppa vaasi, need toovad mõnusa kuuselõhna tuppa!

Valgust & pehmust

Punaste päkapikukujukeste* ja inglite asemel saab jõulumeeleolu edasi anda ka tekstuuride ja valgusega. Mõnusalt suur ja pehme lambanahk* ning jõulutulukesed on kindlasti asjad, mida kodu pühadeks dekoreerides kasutada võiks.

TEE ISE: JÕULUKUULID

Vaja läheb: käsitööpalle, lõnga (hästi sobivad ka lõngajäägid), puuvillast kangast (hästi sobib ka nt vana padjapüür), kääre, nööpnõelu*, nööri.

Tee nii:

 1. Lõngaga kaetud kuul: keri lõng ümber käsitööpalli. Keri nii palju keerde, et palli ei oleks enam lõnga alt välja näha. Lõngaots peida teiste lõngakeerdude alla. Riputusaasta tegemiseks kasuta sama lõnga juppi ja nööpnõela
 2. Kangaga kaetud kuul: rebi kangast umbes 1 cm laiused ribad. Hoia riba näpuga vastu käsitööpalli ning riba pingutades kata kogu pall. Riba ots kinnita nööpnõelaga, mille vahele on pandud ka riputusnöör.

Pallid sobivad nii kuusele riputamiseks kui lauale kaunistusteks.

TEE ISE: HIIGLASLIK JÕULUVANIK

Vaja läheb: Hularõngast, musta teipi, peenikest traati, eukalüpti, puuplaati, tugevat laia teipi, taimekääre.

Tee nii: 

 1. Kata hularõngas musta teibiga. Kinnita hularõngas tugeva teibiga puuplaadi külge. Võid kinnitamisel kasutada ka kruvi.
 2. Aseta alusega rõngas pikali lauale ja hakka eukalüpti traadiga ümber rõnga mässima, kinnita oksad peenikese traadiga (jämedamad varred lõika ära). Esimesel ringil võib eukalüpt jääda rõngale kokkusurutuna – ära lase ennast sellel häirida. Lisa eukalüpti oksi nii, et hularõngast ei oleks enam väga palju näha.
 3. Kui kogu rõngas on ühtlaselt kaetud, siis tõsta töö püsti, hakka traadi vahele lisama väiksemaid eukalüpti oksi. Säti neid nii, et traati ei jääks näha!
 4. Rõngast lauale pannes kata puidust alusega osa samblaga.

IDEED: Eukalüpti asemel võid kasutada ka kuuseoksi. Lisa rõngale soovi korral ka jõulutulekesi.

TEE KOOS LAPSEGA: JÕULUKÜLA

Vaja läheb: Väikeseid patareitoitel jõulutulukesi, kartongi (hästi sobib ka värviline kartong – näiteks pakendid), akrüülvärvi, pintslit*, kääre*, käsitöönugakleeplintinööripesulõkse, valget küpsetuspaberit

Tee nii:

 1. Joonista kartongile akrüülvärviga erinevaid majakesi. Lase joonistustel kuivada.
 2. Lõika majad mööda piirjooni kääridega välja. Käsitöönoaga lõika välja majade aknad ja uksed.
 3. Lõika küpsetuspaberist akende ja uste suurused tükid ning kleebi need kleeplindiga majade tagumisele küljele uste ja akende ette. Aseta majad lauale ritta (tagumine pool enda poole) ning kinnita kleeplindiga jõulutulukesed akende juurde. Viimase maja külge kinnita kleeplindiga ka toiteallikas.
 4. Kinnita valminud kett pesulõksudega nööri külge.

Kui teed majad hästi pisikesed, sobib kett toredalt ka jõulukuuse kaunistuseks.

Üks vaas igaks tähtpäevaks

Klassikaline silindrikujuline klaasist vaas* on kõige universaalsem ja kõige rohkem kasutust leidvam vaas minu kodus. Mul on neid mitmes eri kõrguses – nii saab luua silmale erinevaid kujundusi ja seadeid. Klaasist vaas on ideaalne nii kevadel, suvel kui ka talvel kasutamiseks.

Neli vaasikasutusideed jõuluajaks:

 1. Pane küünal vaasi sisse
 2. Keera vaas tagurpidi ja küünal vaasi põhja peale üles. Nii saad taaskord lauale tasandeid tekitada.
 3. Pane vaasi sisse elektrilised tulukesed.
 4. Pane vaasi käbisid, jõulukuule, sammalt või ilusaid komme.

TEE ISE: pakkepaberid

Kinkide pakkimiseks kauneid jõulutemaatilisi pabereid saab Magaziin poest osta, aga võib ka ise pakkepaberi disaineriks hakata. Jõupaberile* saab ise näiteks kartulitrükiga omanäoliseid mustreid luua või kirjuta paber markeriga häid soove täis!

*Tooted saadaval kauplustes piiratud koguses.

Tekst ja fotod Anna Lutter, aitäh Magaziin

Kommenteeri

 1. Imeliselt lihtne ja lummav, pidulik ja samas kuidagi nii rahulik. Võtmesõna on ilmselt looduslähedus kasutatud toonides. Aitäh sulle nende piltide ja ideede eest!

  1. Oeh, aitäh, armas Reelika, selle armsa tagasiside eest! Minu rõõm!