Skip links

ise tehtud jõulukingi idee – 6 ägedat ja lihtsat projekti

Ühed mu igapäeva elu kõige ägedamad hetked on need kui ma olen täpselt õigel ajal õiges kohas. Ehk sellel hetkel inimese juures, kui ta mingi asja valmis saab. Ja ma ei mõtle meili või head PP esitlust (koos kõikvõimalike slide transitionitega) vaid ma mõtlen, et kui inimene on midagi päriselt oma kätega valmis teinud. Ma sain alles 11ndas (või kümnendas) klassis teada, et kõik ei meisterda ega õmble kodus – ma mõtlesin, et see on umbes sama, et me ju kõik sööme õhtusööki, aga me siis ei flexi sellega järgmisel päeval, et eile sõin õhtusööki. Sõin seda ja toda ja maru hea oli.

Igaljuhul ma sain siis teada, et kõik ei meisterda õhtuti kodus (mis oli üsna šokeeriv uudis) ja siis avastasin alles, et see võib olla minu miski, mis mind sütitab ja mis mulle meeldib ja mida ma võiksin veel õppida ja mis võiks minu elu keskmeks olla. Selle ajani arvasin, et jeesus-mooses, ma ei tea, kelleks või milleks ma õppida tahan, kuidas nad kõik teavad, mis neile meeldib?!

Siis ma sain aru, et see vist ongi käsitöö ja loomine üldiselt – millegi enda kätega valmis tegemine – see ongi see minu miski. Hoolimata sellest, et nüüd tegelengi iga päev väga erineva käsitööga ja väga erineva nurga alt – siis olen viimasel ajal ise järjest vähem asju teinud endale ja oma perele kingituseks. Aja jooksul olen armsatele ikka vääääga palju isetehtud asju teinud! Ja no ideaalis ma muidugi üritan sellele kursile taas naasta. Meenub üks põgus kokkupuude Hollandi jõulukultuuriga. Nimelt pere sees (vähemalt sellel perel) oli tavaks see, et loositi pakid ja kõik pididki ise oma kätega midagi teisele valmis tegema, see oli nõue. Ja nad siis rääkisid, et mõned valmistusid ööpäevaringselt ja tegid mega ägedaid suuri projekte ja panid täiega hullu. See kõlas mulle lihtsalt nii ägedalt! Sain aidata ka ühel väga käsitöökaugel inimesel sellest perest tema jõulukingi idee ettevalmistamisel ja tõesti see hoopis mingi teine tase, kuidas kingisaaja peale mõeldakse ja analüüsitakse kui mingeid disainivalikuid ja -otsuseid tehakse kinki luues!

Kõigest sellest ja sellest praegusest (üsna pöörasest, mul ka praegu kui ma seda postitus kirjutan #eneseisolatsioon) asjast inspireerituna otsustasin, et panen teile siia mõned oma lemmikumad käsitööprojektid, mida aastate jooksul loonud olen. Oma projekte jagama inspireeris ka #Kogumispäevik, kust näeb ka teiste üliägedaid kingiideid – vaata siit järgi! Oma kingiprojektide valikul lähtusin sellest, et need oleksid võimalikult käepärastest materjalidest (noh, kuigi ma juba tean, et asjad, mis mulle tunduvad: loogiline, et kodus olemas on, seda tegelikult ühele normaalsele inimsele ei ole – aga no ma püüdsin :)) ja töövahenditest (et ei peaks poodi minema või vanaema käest õmblusmasinat laenama). Aga kolm kaks üks ja kuus maailmanunnut projekti on teie ees!

Jõulukingi idee nr 1 Kampsunid seina! Selleks, et lõngakorvis oleks määramatu hulk lõnga jääke – väikseid kerasid, puntras pusasid, lõnga juppe – selleks ei pea olema igapäevane kampsunikuduja, jäägid lihtsalt tekivad! Selleks aga, et korvi uute lõnagade jaoks ruumi teha, võib jäägid tupsudeks ja tuttideks kokku kerida, need harjavarre külge siduda, selle siis seina riputada ja kohvi juues meenutada, millise tupsu taga kelle kampsun või kelle käpikud on. Üliäge on seda projekti teha ka näiteks kellegi sünnal ühistööna. Kuudi avamisel näiteks sai iga külaline ühe tuti teha ja nüüd see ühislooming ripub Kuudi esikus! Mega nunnu! Juhendi saab alla laadida SIIT.

Jõulukingi idee nr 2 Turvaline minimalsim. Pimedal ja külmal ajal on küünlad kodus omal kohal. See minimalistlik küünlajalg on vaadeldav ja kaunis ka ilma põleva küünlata. Maitsekas ja jõulu meeleolule mitte viitav disain võimaldab küünlaalust edukalt riiulil või diivanilaual eksponeerida ka suvekuudel. Samas on küünlaalus mugavalt väike, niiet ka selle hoiustamine valgemal perioodil ei valmista suurt keerukust. Äge idee kinkida koos küünlaga. Juhendi saab alla laadida SIIT.

Jõulukingi idee nr 3 Hoia ajal silm peal! Kalender on üheltpoolt praktiline abivahend oma tööde ja plaanide tegemiseks, kuid samas võib kalendrist saada ka kujunduselement, kaotamata seejuures oma praktilist väärtust. Kuupäevad, kuud ja päevad on erinevalt kombineeritavad, see tagab kalendri kasutusvõimaluse ükskõik, milliseks aastaks ning nii on hea – kasvõi elutoas – ajal silma peal hoida. Kui vineeri kodus ei ole, siis võib vabalt loovalt läheneda ja lihtsalt mingit muud moodi teostatud kalendri valmis teha! Juhendi saab alla laadida SIIT.

Jõulukingi idee nr 4 Dekoratiivne ja praktiline pajalapp. Ma ei tea vist kedagi, kes teaks kedagi, kelle meelest on ta köögis piisavalt palju kappe ja sahtleid ning mõnusal hulgal vaba töötasapinda. Seepärast tuleb kööki dekoratiivseid esmeid lisades olla tugevalt praktiliselt meelestatud, sest iga ühik ruumi on hinnas! Stiilsed pajalapid aitavad hädast välja kuuma poti või ahjuplaadi. Pluss kudumine on lihtsalt nii meditatiivne – kui oled ühe valmis teinud, siis kindlalt tahad kõikide tuttvate köökidesse teha! Vaata juhendit SIIT.

Jõulukingi idee nr 5 Nagu vanasti, ainult et teistmoodi. Kui vanaemad ja vanavanaemad meisterdasid jõulude ajal õlekõrtest kaunistusi, sest neid oli saada, siis täna teeme kaunistused joogikõrtest, sest neid on köögikapist saada! Kõrre juppidest kujundite tegemine on imelihtne ning kindlasti tasub lasta loovusel lennata ning koos lastega just enda moodi kujundid välja töötada. Kujundid sobivad hästi ka kuusekaunistusteks! Vaata juhendit SIIT.

Jõulukingi idee nr 6 Võimalusterohke vanik. Vanikud sobivad kaunistama vist iga ruumi ning tähtpäeva. Kõige keerulisem nende juures on kujundi valik: kohvitass või kuusepuu, plussmärk või pilved, või hoopis tähestikutähtedes kirjutatud nimi. Nimega vanik sobib hästi ka katsikukingituseks või sünnipäevalauda dekoreerima. Selle valmistamine on imelihtne – ilma nõela pisteta – ning tekstiilmaterjal võimaldab pikka kasutusiga. Kui vilti kodus ei ole, siis saab ka paberist teha! Juhendi leiab SIIT.

 

Tekst, fotod ja juhendid Anna Lutter. Aitäh #Kogumispäevik

 

Kommenteeri

  1. Pajalappide juhendit ei saa alla laadida. Muidu väga toredad ideed! 🙂

    1. Oih! Parandasin just lingi ära – nüüd peaks toimima! Aitäh, et teada andsid!
      Tervitan!
      a.

  2. Miskipärast ei saa mina kõrtest lühtri linki lahti.. 🙁 😉

    1. Nüüd peaks toimima – vabandust segaduse pärast, millegipärast kaks linki aegusid 😛
      a.

  3. Mina ei saa kalendri juhendit alla laadida 🙁 teeks koju hea meelega.

    1. Oeh, jaa – vaatan, et see platvorm, mida failide allalaadmiseks kasutan kustutab failid kui keegi 6 päeva alla ei ole laadinud – püüan asap mingi muu võimaluse leida ja lingid jälle tööle panna! Vabandust!
      a.