Skip links

mida päkapikk kommi asemel sussi sisse tuua võiks – jõuluseiklus

Et selle postituse tagamaid lähemalt seletada pean ütlema, et kõik sai alguse sellest, et ma sain lapsed. Paar aastat esimese lapse sünnist läks mööda ja justkui nagu polnudki suurt midagi, aga siis ühel hetkel sai selgeks, et nüüd peavad päkapikud käima hakkama. Nagu kõigile teistele, siis ka mulle ootamatult selgus, et kuidagi mugavalt on need väiksed punased vennad kogu vastutuse mulle lükanud ja ma siis aga muudkui vastutagu, hiiligu ja tassigu asju, eta šišn eta karma. Esmalt see kohtuniku roll – oli siis hea laps või ei olnud: oli see puhas jonn või põhjendatud emotsioon, mida väike inimene endast välja lasi; oli see tobe nali või täiesti kogemata dušši all veerenud ja seal tükkideks laiali kukkunud wc-paberi rull; oli see õnnetus või grupiviisiline, planeeritud käeline tegevus kääridega minu ajakirjade kallal. Panen või ei pane siis täna? Ettenägelikuna mõtlen, et a, mis hommikul saab? Ja kui põhjalikumalt kaaluma asun, siis üldjuhul selgub, et ega see nii hull nüüd ka ei olnud, ei olnud tegelt ju? (ise pingsalt järgmist hommiku visualiseerides).

Meil lapsed tohivad kommi süüa küll – mitte nagu, et kott ette ja läheb minna, aga ma annan neile mõnel päeval oma varudest ühe (st mõlemale ikka ühe) ja mõnikord saavad kinos näiteks kummikomme ja mõnikord kodus ka. Aga no kui saab, siis pigem üritan neid mitte nendest üle toita – seepärast söön ise palju komme, et laste tervist hoida ja neid nende eest hävitada, ennastohverdavad nagu me, emad, oleme. Niisiis olen oma päkapiku rollis püüdnud alati kommipakist välja mõelda! sellel aastal sain ühelt toredalt naiselt küsimuse, et ütle, mida sussi sisse panna! Ja ma mõtlesin, et teen siis oma laste sussi sisud varakult valmis ja jagan teiega ka!

Tegin sellise jõuluseikluse, mis lisaks mõnele kommile ja mõnele asjale sisaldab ka kirju ja tegevusi, mida Päären ja Pelle päkapikk Tõnu soojal soovitusel sooritama hakkavad! Kõik asjad ostsin kiirelt Solarisest, enamik asju tuli Tigerist, aga mõned asjad ka veel Apollost, Biomarketist ja Apothekast. Niiet jagan nüüd järjest nimekirja asjadest (koos hindade ja päritoluga) ja kaasas olevate kirjade sisudest. Ja kuna ma juba kõik kirjad varakult valmis tegin, siis laadisin need ka üles, niiet kes soovib, siis saab endale otse alla laadida (ja välja printida ja ära kaunistada) ja ka kasutada jõuluseiklust päkapikk Tõnuga – lingid leiab postituse lõpust. Alustame nüüd esimesest detsembrist!

1. Tervitus kiri koos nime mõistatusega (vastus on TÕNU – mu joonistusoskus on rohkem teoreetiline :)) ja lapse nimega jõulususs (annalutter.com, 17 eurot).

2. Salamärkmik (Tiger, 1 eurot) ja kiri, mis ütleb, et palun joonista märkmikusse asju, mis sind rõõmsaks teevad!

3. Kommipakk (Tiger, 0,5 eurot).

4. Riiete/ koti külge kinnitatav märk (Tiger, 0,6 eurot/ tk) + kiri, mis ütleb, et laps ehitaks päkapikule maja (nt legodest, papist, muudest klotsidest, nukumööblist) ja paneks selle akna peale, et päkapikk öösel puhata saaks!
Äge on kui sa teed väikese päkapikumütsi ja paned selle hommikuks lapse ehitatud maja sisse justkui ta oleks seal magamas käinud.  Mütsi saab teha väikesest tükist punasest riidest (nt vana sokk) + meigi selle vatipadja väikese tükikese teed palliks ja liimid kõik pulgaliimiga kokku – easy!

5. Ära siis unusta mütsi panna! Tegevusvihik vastavalt lapse vanusele (Apollo, 2,45 eurot).

6. Meisterdamiskomplekt, kus saab pesulõkse kaunistada (Tiger, 1 euro).

7. Markerid (Tiger, 1 eur/ 2 tk) ja kontorinäts (Tiger, 1 euro). Kaasas kiri, mis ütleb, et laps teeks oma tuppa seina peale näituse – paneks nätsuga pildid üles ja joonistaks juurde ja kasutaks vanasid!

8. Ümbrik (0,20 eurot) + mark (0,65 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et eilne näitus oli nii tore ja et laps valiks sealt mõne pildi ja vanaisale ja vanaemale või onule ja tädile või sõbrale saadaks!

9. Lukuga rahakassa/ laegas (Tiger, 2 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et päkapikk  Tõnu ei jõudnud seda rasket asja sussini tuua ja üllatus on peidetud elutuppa (ehk siis rahakassa tuleb mitte viia sussi vaid peita elutuppa).

10. Kleepsud (Tiger, 1 euro) ja kaasas kiri, mis ütleb, et üks luuletus (mille öösel oled musta salamärkmikusse kirjutanud) tuleb pähe õppida. Armsad jõululuuletused.

11. Kummitustega sokid (Tiger, 2 eurot).

12. Taskulamp (Tiger, 1 euro) ja kiri, mis ütleb, et päkapikk Tõnu teab, et laps püüdis Tõnu öösel näha, aga Tõnu on ikka nii maru kiire, et keeruline teda näha, aga Tõnu pani taskulambi kaasa, et ikka paremini näha!

13. Kommidest käevõru (Tiger, 0,5 eurot).

14. Piparkoogivormid (Tiger, 2 eurot) ja kiri, mis ütleb, et jõuludeni on kümme päeva, viimane aeg ema või isaga piparkooke teha, samuti palub päkapikk ühe piparkoogi endale akna peale jätta ööseks.
Öösel oleks tore see siis ära süüa ja natuke puru alles jätta.

15. Ära siis piparkooki ära unusta võtta + natuke puru maha jätta! Kommid (Tiger, 0,5 eurot).

16. Autoteeteip (Tiger, 2 eurot).

17. Küünal (Tiger, 0,3 eurot) ja kiri, mis õpetab küündlaga salakirja tegema! Kiri ütleb, et päkapikk on ka ise juba salamärkmikusse ühe salajase teate/ pildi jätnud (see tuleb Sul siis ära teha) ja siis laps saab vesivärvidega üle värvides teada, mis seal on.

18. Templid ja templivärvid (Tiger, 3 ja 2 eurot) – kaasas kiri, mis kutsub üles jõulukaarte valmistama. Päkapikk soovib, et laps ühe kaardi ka talle teeb ja selle aknalauale valmis paneks!

19. C vitamiiniga astelpaju pulgakomm (Apotheka, 0,5 eurot).

20. Võta eelmisel õhtul lapse valmis pandud kaart ära! Võtmehoidja toorikud ja marekrid (Tiger, 1 ja 3 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et laps sajala emale ja isale jõuluüllatuseks võtmehoidjad joonistaks!

21. Kleeplindid (Tiger, 2 eurot) ja kiri, mis ütleb, et laps eelmisel päeval tehtud võtmehoidjad ära pakiks!

22. Pulgakomm (Biomarket, umbes 0,35 eurot) – kiri, mis ütleb, et oma tuba tuleb ära koristada.

23. Kleepsud (Tiger, kompekt 4 eurot, 2 riba = 0,9 eurot).

24. Kommid (Tiger, 0,5 eurot) ja kiri, mis ütleb, et Tõnul oli lapsega nii tore ja järgmisel aastal jälle!

Selline jõuluseiklus siis päkapikk Tõnuga. Kõik päkapikk Tõnu kirjad saab alla laadida PDF formaadis. Juba vabandan ette, sest nägin töötlemise käigus, et päkapikk Tõnu oli kiirel jõuluajal sisse lasknud nii mõnegi kirjavea – vabalt võid tekstid enne lapseni edastamist ära paranda ja Tõnule vastava sisulise hinde alla panna. Ega seal Korvatunturimaal ilmselt kooliharidusele üleliia tähelepanu pöörata.

Kui palju see kõik siis kokku maksab? Kuna mul on lapsi kaks, siis kõiki templeid ja värve ja marke ja ümbrikuid paneksin ühe komplekti kahe peale! Ehk siis kui nüüd arvutan kulu ühele selle mudeli järgi lahti, siis oleks see ühe lapse kohta 24,45 eurot + jõulususs 17 eurot. Praegu on päkapikkususside kampaania, kus saab viis sokki nelja hinnaga – seega võta sõbranna kampa – vähendame pakendamise ja tarnspordi jälge, kasuta epoes koodi “minahoolin” ja tellige oma sokid koos ühe pakiga ja palju soodsamalt. Jess! Minu päkapiku kohustused on nüüd detsembris paaaalju lihtsamad – aga kui Sul mingeid häid ideid, siis jaga minu ja teistega siin kommentaarides! Kas oled ka mõnda sellist seiklust oma lastele varem teinud?

Fotod, tekst ja failid Anna Lutter. Aitäh, Solaris!

 

Kommenteeri

 1. See on nii armas, et seda päkapikumängu lastega kaasa mängid.
  Ütlen ikka, et muinsjutud elavad meis endis.
  Minu lapsed on nüüd küll juba päkapikueast väljas, aga kirjavahetus meil päkapikuga toimis 🙂 Hommikul oli aknal päkapiku kiri ja õhtul poiste poolt pandud kiri. Suur venna kirjutas mõlema eest ja nimel 🙂
  Nüüd olen teistel aidanud jõulumuinasjuttu luua.
  Sulle edu ja palju, palju häid ideid.

  1. Aitäh nii armsa kommentaari eest!
   Jaa, ma olen väga nõus sinuga – et imed saaksid sündida, tuleb neile kaasa aidata!
   Nii armas, eks meil hakkab ka olema see, et Päären peab Pellel aitama mõtteid vahendada 😛
   Tervitan!
   a.

 2. Megavinge. Aitähh hea idee eest ausõna. Ma kohandasin kirju endale sobivaks kuna meil käib teise nimega päkapikk. Aga idee on ikka megahea, ei ole ka üldse vaimustuses niisama kommi iga päev ideest.
  AITÄHH, sellel aastal saavad mu kaksikud mõnusa retke koos selliste vahvate ülesannetega:)

  1. Jeee! Nii suur rõõm kuulda – jaa, muidugi kohanda – mõte oligi lihtsalt mõned mõtted anda! 😛 Mis teie päkapiku nimi on? 😀

   1. Meil on 5 aastased kaksikud ja nendel käivad juba mitmes aasta Pika ja Päka 😁

    1. 😛 (Y) ma loodan, et need päkapikud on ka kaksikud 😀

 3. Anna&Tõnu!

  Te olete lihtsalt võrratud! Homme Tigerisse minek!

  Emalt-emale…parim jõulukink ever!! 😘

  1. Haha. 😀 😀
   Meil Tõnuga koostöö klapib! 😀
   Jehuu! Kuule aga suur kott kaasa ja Tiger tühjaks!
   Puhas rõõm!
   a.

 4. Armastan sind, Anna Lutter! Päriselt, olen nii-nii tänulik ja põnevil selle imelise idee üle!
  (mul on ka 2 poissi, 4 ja 6)

  1. Hahahha, aitäääääääh! Nii suur rõõm! Kuule, siis täpselt sama vanad poisid nagu mul – neile mõeldes selle tegin, niiet perfect fit! 😀 jeeeee!
   Ägedat jõuluootust!
   a.

 5. Mind pole ammu ükski asi nii liigutanud kui see su mõte:) See on niii üliarmas! Aitäh Sulle! 🙂 Ja nüüd meisterdama:)

  1. Oeeh, aitähhh! Seda on niiiiiiiii suur rõõm kuulda (lugeda)!!
   Jeee, jõudu tööle ja ägedat jõuluootust! 😉
   a.

 6. Lihtsalt nii lahe, et ma juba ootan järgmiseid (või üle- ja ülejärgmiseid jõule…), et seda ideed saaksin rakendada, sest mul laps alles 1,6a. Aga natuke pani juba mõtte jooksma, mida päkapikud nii pisikesele korraldada võiksid 🙂 Aitäh superägeda idee eest!

  1. Moonika! Nii hea meel kuulda, aitäh tagasiside eest!
   Valmistuda ei ole kunagi liiga vara – ma olen megarahul, et kõik ette ära mõtlesin ja valmis tegin – nüüd iga õhtu vaja ainult vaadata, mis see järjekord oli ja siis voodialt asjad valmis otsida 😛 😀
   tervitan!
   a.

 7. Kas oleksid nõus jagama ka kirjafonti? Proovisime järele nende kirjadega ja lapsed on elevil, aga nüüd on tunne et Tõnu sooviks mõne lisasõnumi kirjutada. 🙂

 8. Palun ignoreerida mu eelmist kommentaari! Taipasin just, et need on ilmselt käsitsi kirjutatud 🙈

  1. haha, ma tahtsin just öelda, et tänks, et mu käekrija nii ilusaks pead 😀 Või siis võiks fondi nimi olla ugly italic vmt 😀
   Aga ja, käsitsi kirjutasin need valmis 😀

 9. Meile kirjutab päkapikk Volli sel aastal. 🙂 Nii vahva on näha lapse nägu, kui saab päkapiku nime teada. Ja väga vahva, et teistel lastel ka kirjasõpradest päkapikud on. Võtsin salamärkmiku idee ka meile. 🙂

  1. Haha, Volli on väga naiss nimi! 😀
   Ja need näod on tõesti ägedad – mul veits selline tunne, et Päären saab aru, et vist ei ole päkapikud, aga ta mängib kaasa 😀 me ei julge surkida ka seda teemat väga, niiet siis vaatame eriti, kuidas ta reageerib 😀 haha

 10. Suur tänu väga heade ja suhkruvabade ideede ja meeldetuletuste eest!!! 🙂 Ma nagunii tahtsin “tänumärkmikku” sisse seada, aga laps alles 1. klassis, valmis verioon, inglise keelne, tundus keeruline. Ümbrikud-margid – lapsele väga meeldib kirju saata ja ka kirjutada. Ja päkapiku maja ehitus – koolis lego robootikas ehitasid meedkonnaga majaseina aknaga ja mootoriga päkapiku piiluma. (käib ringiratast), niiet las proovib kodus ka, mootorit küll pole, aga mine tea, päkapikk jõuab veel tuua 🙂 aitäh ja ilusat jõuluootusaega! Inese

  1. Inese! Vau, seda on nii äge lugeda, millega kõik üks esimese klassi kutt hakkama saab! Väga äge- oled head tööd teinud!
   Mõnusat jõuluaega!
   Tervitan!
   a.

 11. Nii-nii vahvad ideed, Anna! 🤩 Ja imearmsad krjad! 🥰🥰🥰 Meile tuleb ka päkapikk Tõnu külla ☺️🤩

  1. Aitäh, Relle! Nii tore kuulda, et meeldisid! Ägedaid jõuluseikluseid siis Tõnuga 😉
   PS! Miks sa kooli kokkutulekul ei käinud – lootsin sind näha? 🙂
   Tervitan!
   a.

 12. Aitäh hea idee eest! Sel aastal on küll päkapikutamine juba poole peal, aga hakkame varakult järgmiseks aastaks plaane tegema 🙂
  Väga-väga vahva ja lahe!

  1. Jee! Nii tore, et kõnetas! Pluss alati hea tunne kui midagi juba ette valmis tehtud on! Niiet head valmistumist, järgmine aasta naudid töövilju 😉
   a.

 13. Kas ka sel aastal pääseks nendele Tõnu kirjadele ligi, hetkel pole need kättesaadavad! Idee oli nii vahva!

  1. Nüüd peaks kõik olemas olema – ka eelmise aasta omad panin uuesti 😉

 14. Tere!
  Kas sa see aasta on ka päkapikk Tõnu kirjad, kuskil failjna saadaval?

  Tänud
  Marit

  1. Nüüd peaks kõik olemas olema – ka eelmise aasta omad panin uuesti 😉

 15. Ohhh jesss…..igal aastal olen sarnast mängu mänginud ja igal aastal erinev päkapikk olnud …Fjodor, Ferdinand jms 😉 Sel aastal tõeline ajanappus ja mõtlesin juba, et kas tõesti esimene aasta ilma plaanita?? Et lihtsalt ei jõua sel aastal…ja nüüd tuleb appi TÕNU!! Aitäh!! Suurepärane lihtsalt……ajab sel aastal ka minult selle laiskuse pealt ära 😉

  1. Heili! Seda on niiiiii suur rõõm kuulda! Ägedat jõuluootust!
   a.

 16. Tere, Nii vahva idee. Proovisin neid kirju alla laadida kuid kahjuks ütleb et faile enam ei ole. Kas oleks võimalik neid veel saada?

 17. Tere Anna,

  Proovisin seda faili lahti klõpsata, aga kahjuks ei ole seda enam olemas.
  Kas sa teed igal aastal uued või oleks võimalik kuskilt veel neid kirju saada? 🙂

  Tuhat tänu juba ette! 🙂 🙂