Et selle postituse tagamaid lähemalt seletada pean ütlema, et kõik sai alguse sellest, et ma sain lapsed. Paar aastat esimese lapse sünnist läks mööda ja justkui nagu polnudki suurt midagi, aga siis ühel hetkel sai selgeks, et nüüd peavad päkapikud käima hakkama. Nagu kõigile teistele, siis ka mulle ootamatult selgus, et kuidagi mugavalt on need väiksed punased vennad kogu vastutuse mulle lükanud ja ma siis aga muudkui vastutagu, hiiligu ja tassigu asju, eta šišn eta karma. Esmalt see kohtuniku roll – oli siis hea laps või ei olnud: oli see puhas jonn või põhjendatud emotsioon, mida väike inimene endast välja lasi; oli see tobe nali või täiesti kogemata dušši all veerenud ja seal tükkideks laiali kukkunud wc-paberi rull; oli see õnnetus või grupiviisiline, planeeritud käeline tegevus kääridega minu ajakirjade kallal. Panen või ei pane siis täna? Ettenägelikuna mõtlen, et a, mis hommikul saab? Ja kui põhjalikumalt kaaluma asun, siis üldjuhul selgub, et ega see nii hull nüüd ka ei olnud, ei olnud tegelt ju? (ise pingsalt järgmist hommiku visualiseerides).

Meil lapsed tohivad kommi süüa küll – mitte nagu, et kott ette ja läheb minna, aga ma annan neile mõnel päeval oma varudest ühe (st mõlemale ikka ühe) ja mõnikord saavad kinos näiteks kummikomme ja mõnikord kodus ka. Aga no kui saab, siis pigem üritan neid mitte nendest üle toita – seepärast söön ise palju komme, et laste tervist hoida ja neid nende eest hävitada, ennastohverdavad nagu me, emad, oleme. Niisiis olen oma päkapiku rollis püüdnud alati kommipakist välja mõelda! sellel aastal sain ühelt toredalt naiselt küsimuse, et ütle, mida sussi sisse panna! Ja ma mõtlesin, et teen siis oma laste sussi sisud varakult valmis ja jagan teiega ka!

Tegin sellise jõuluseikluse, mis lisaks mõnele kommile ja mõnele asjale sisaldab ka kirju ja tegevusi, mida Päären ja Pelle päkapikk Tõnu soojal soovitusel sooritama hakkavad! Kõik asjad ostsin kiirelt Solarisest, enamik asju tuli Tigerist, aga mõned asjad ka veel Apollost, Biomarketist ja Apothekast. Niiet jagan nüüd järjest nimekirja asjadest (koos hindade ja päritoluga) ja kaasas olevate kirjade sisudest. Ja kuna ma juba kõik kirjad varakult valmis tegin, siis laadisin need ka üles, niiet kes soovib, siis saab endale otse alla laadida (ja välja printida ja ära kaunistada) ja ka kasutada jõuluseiklust päkapikk Tõnuga – lingid leiab postituse lõpust. Alustame nüüd esimesest detsembrist!

1. Tervitus kiri koos nime mõistatusega (vastus on TÕNU – mu joonistusoskus on rohkem teoreetiline :)) ja lapse nimega jõulususs (annalutter.com, 17 eurot).

2. Salamärkmik (Tiger, 1 eurot) ja kiri, mis ütleb, et palun joonista märkmikusse asju, mis sind rõõmsaks teevad!

3. Kommipakk (Tiger, 0,5 eurot).

4. Riiete/ koti külge kinnitatav märk (Tiger, 0,6 eurot/ tk) + kiri, mis ütleb, et laps ehitaks päkapikule maja (nt legodest, papist, muudest klotsidest, nukumööblist) ja paneks selle akna peale, et päkapikk öösel puhata saaks!
Äge on kui sa teed väikese päkapikumütsi ja paned selle hommikuks lapse ehitatud maja sisse justkui ta oleks seal magamas käinud.  Mütsi saab teha väikesest tükist punasest riidest (nt vana sokk) + meigi selle vatipadja väikese tükikese teed palliks ja liimid kõik pulgaliimiga kokku – easy!

5. Ära siis unusta mütsi panna! Tegevusvihik vastavalt lapse vanusele (Apollo, 2,45 eurot).

6. Meisterdamiskomplekt, kus saab pesulõkse kaunistada (Tiger, 1 euro).

7. Markerid (Tiger, 1 eur/ 2 tk) ja kontorinäts (Tiger, 1 euro). Kaasas kiri, mis ütleb, et laps teeks oma tuppa seina peale näituse – paneks nätsuga pildid üles ja joonistaks juurde ja kasutaks vanasid!

8. Ümbrik (0,20 eurot) + mark (0,65 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et eilne näitus oli nii tore ja et laps valiks sealt mõne pildi ja vanaisale ja vanaemale või onule ja tädile või sõbrale saadaks!

9. Lukuga rahakassa/ laegas (Tiger, 2 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et päkapikk  Tõnu ei jõudnud seda rasket asja sussini tuua ja üllatus on peidetud elutuppa (ehk siis rahakassa tuleb mitte viia sussi vaid peita elutuppa).

10. Kleepsud (Tiger, 1 euro) ja kaasas kiri, mis ütleb, et üks luuletus (mille öösel oled musta salamärkmikusse kirjutanud) tuleb pähe õppida. Armsad jõululuuletused.

11. Kummitustega sokid (Tiger, 2 eurot).

12. Taskulamp (Tiger, 1 euro) ja kiri, mis ütleb, et päkapikk Tõnu teab, et laps püüdis Tõnu öösel näha, aga Tõnu on ikka nii maru kiire, et keeruline teda näha, aga Tõnu pani taskulambi kaasa, et ikka paremini näha!

13. Kommidest käevõru (Tiger, 0,5 eurot).

14. Piparkoogivormid (Tiger, 2 eurot) ja kiri, mis ütleb, et jõuludeni on kümme päeva, viimane aeg ema või isaga piparkooke teha, samuti palub päkapikk ühe piparkoogi endale akna peale jätta ööseks.
Öösel oleks tore see siis ära süüa ja natuke puru alles jätta.

15. Ära siis piparkooki ära unusta võtta + natuke puru maha jätta! Kommid (Tiger, 0,5 eurot).

16. Autoteeteip (Tiger, 2 eurot).

17. Küünal (Tiger, 0,3 eurot) ja kiri, mis õpetab küündlaga salakirja tegema! Kiri ütleb, et päkapikk on ka ise juba salamärkmikusse ühe salajase teate/ pildi jätnud (see tuleb Sul siis ära teha) ja siis laps saab vesivärvidega üle värvides teada, mis seal on.

18. Templid ja templivärvid (Tiger, 3 ja 2 eurot) – kaasas kiri, mis kutsub üles jõulukaarte valmistama. Päkapikk soovib, et laps ühe kaardi ka talle teeb ja selle aknalauale valmis paneks!

19. C vitamiiniga astelpaju pulgakomm (Apotheka, 0,5 eurot).

20. Võta eelmisel õhtul lapse valmis pandud kaart ära! Võtmehoidja toorikud ja marekrid (Tiger, 1 ja 3 eurot) – kaasas kiri, mis ütleb, et laps sajala emale ja isale jõuluüllatuseks võtmehoidjad joonistaks!

21. Kleeplindid (Tiger, 2 eurot) ja kiri, mis ütleb, et laps eelmisel päeval tehtud võtmehoidjad ära pakiks!

22. Pulgakomm (Biomarket, umbes 0,35 eurot) – kiri, mis ütleb, et oma tuba tuleb ära koristada.

23. Kleepsud (Tiger, kompekt 4 eurot, 2 riba = 0,9 eurot).

24. Kommid (Tiger, 0,5 eurot) ja kiri, mis ütleb, et Tõnul oli lapsega nii tore ja järgmisel aastal jälle!

Selline jõuluseiklus siis päkapikk Tõnuga. Kõik päkapikk Tõnu kirjad saab alla laadida PDF formaadis. Juba vabandan ette, sest nägin töötlemise käigus, et päkapikk Tõnu oli kiirel jõuluajal sisse lasknud nii mõnegi kirjavea – vabalt võid tekstid enne lapseni edastamist ära paranda ja Tõnule vastava sisulise hinde alla panna. Ega seal Korvatunturimaal ilmselt kooliharidusele üleliia tähelepanu pöörata.

Kui palju see kõik siis kokku maksab? Kuna mul on lapsi kaks, siis kõiki templeid ja värve ja marke ja ümbrikuid paneksin ühe komplekti kahe peale! Ehk siis kui nüüd arvutan kulu ühele selle mudeli järgi lahti, siis oleks see ühe lapse kohta 24,45 eurot + jõulususs 17 eurot. Praegu on päkapikkususside kampaania, kus saab viis sokki nelja hinnaga – seega võta sõbranna kampa – vähendame pakendamise ja tarnspordi jälge, kasuta epoes koodi “minahoolin” ja tellige oma sokid koos ühe pakiga ja palju soodsamalt. Jess! Minu päkapiku kohustused on nüüd detsembris paaaalju lihtsamad – aga kui Sul mingeid häid ideid, siis jaga minu ja teistega siin kommentaarides! Kas oled ka mõnda sellist seiklust oma lastele varem teinud?

Fotod, tekst ja failid Anna Lutter. Aitäh, Solaris!