Skip links

#lifehack – kuidas varjata seda, et ma süüa ei oska teha

Käsitöö ja KODUNDUSE õpetajana ei ole järgnev asjaolu küll ilmselt mitte väga hea näitaja, aga ma ei pea ennast suuremasi söögitegijaks. Küllap sellepärast hakkasingi õpetajaks, et kui ise ei oska, siis lihtsalt õpetad – nagu elus ikka. Ja nagu elus ikka, siis millegi pärast on inimesel iseenda osas (põhjendamatult) suured ootused: tahaks ka ju sõpradele ja perele maitsvaid õhtusööke  serveerida, veinigi ehk pakkuda. Seega hakkasin otsima alternatiivseid lahendusi: kuidas varjata oma absoluutset ebapädevust kõiksugu õhtu-, hommiku- ja lõunasöökide alal.
Peale seda kui üks toidufotograaf jagas minuga seika, kuidas nad habemeajamisvahuga, mis hoiab väidetavalt palju kauem vormi, vahukoort imiteerivad, sain ma aru, et väga oluline roll (ka selles valdkonnas) on visuaalsel poolel. Seega olen otsustanud oma kokandusoskuse arendamise asemel selle puudmist varjata (alati hea mõte), fokuseerudes teemale: lauakatmine. Jagan mõned asjaolud, mida mina sealjuures oluliseks pean.
Mõistlikus ja universaalsus. See on vist kõige olulisem üldse. Ehk siis mulle ei meeldi asjad, mida saab ühe korra kasutada, mida peab spetsiaalselt ühe temaatilise laua kujundamise jaoks ostma või tegema või omama. Seepärast on head universaalsed asjad, mille hulka ei kuulu jõuluvana pildiga laudlina või nartsissidega serviis. Lauakatmine peab olema jätkusuutlik ja mõitslik!
Arvesta kalendris oleva kuupäeva ja kuuga. Jõulude ajal ei planeeri ma kunagi tulpidega kaunistatud lauda, sest need on ju arutult kallid. Püüan alati kasutada parasjagu looduses elujõus olevaid taimi ja materjale. Esiteks on see väga säästlik lahendus; teiseks aitab sageli kujundust välja mõelda – konseptsiooni luua, sest mingid konkreetsed materjalid/ taimed seavad piirid. Ja kolmandaks: oleks ju veider jõuludeajal kevadist lauda katta, seega kalendrisse on alati hea mõte vaadata.
Kasuta asju, mida sul kodus on! Kujunduse välja mõtlemisel on alati eelnevalt mõistlik otsida inspiratsiooni ja ideid Pinterestist või erinevatest sisustus- ja käistööajakirjadest (Do It Yourself, Storage, Scandi at Home, Ideas, Cottage), aga lähtu lõpuks sellest, mis kodus olemas on. Sulle meeldib see helge kevadine laud kollase laudlinaga, aga kollast laudlina ei ole? – võta kardin, kasuta voodilina, pane lauale kollast paberit, kangast. Meeldib suur hulk küünaldega täidetud laternaid, aga kodus on ainult kaks laternat – väga hästi – võta need kaks ja pane lisaks juurde küünaldega täidetud erinevaid klaasipurke/vaase (kasuta erikõrguseid). Tahaksid seitset ühesugust lillepotti – kasuta paberkotte (hästi sobivad ka logodega paberkotid, mille saab keerata “pahempidi”).
Valgus! Isegi kui õues on valge ja suvi, siis valguslahendus on nii niiiiiii oluline. Panen ikka küünlaid või mõtlen läbi kuhu panna valguskette või laua peale rohelise lõikelilleseade sisse patareidega väikseid kuusetulekesi.
Erinevad tasandid. Lauakaunistusi planeerides püüan mõelda, et kõik ei oleks laua peal ühe tasandiline. Asju saab kõrgemaks teha kui paned neile alla karpe, kaste, teisi vaase, puukettaid. Ja mulle meeldib kui midagi õhus ka on: valgusketid, vimplid, õhupallid, taimed vmt.
Hea(d) nõu(d). Et siis kui on juba ilusad nõud, siis ei peagi peaaegu midagi rohkemat mõnikord pingutama. Minu suured lemmikud on Iittala Taika sarja nõud ja sarja uus üliäge muster Siimes! Lisaks on mul ka ühevärvilised nõud, mida kasutan siis kui rohkem rõhku kaunistustele ja seadetele soovin – siis ei ole mõistlik oma lemmik Taika sarja alati välja panna.
 
Sellised #lifehack-id on mul laua katmise kohta. Kui aga Sina ei ole ainult selle peal väljas, et varjad ägeda lauakujundusega keskpäraseid toite ja tahaks pigem areneda kui varjata, siis soovitan Kuuti tulla Mirjami kokanduskoolitusele (postituses olevad fotod eelmiselt kokandusõhtult). Sealt saab ikka päris #hack-e, kuidas teha päris toitu, päriselt hästi. Ise aga soovitan laua ikkagi hästi ja ägedalt katta, sest see on nii lihtne, odav – kui nutikalt ja mõistlikult läheneda, ja annab lihtsalt kogu õhtusöögile nii palju juurde.
Piltidel oleva laua vormistasid kokandusõhtul osalenud tšikid! Mitte ühtegi materjali, töövahendit spetsiaalselt ei ostnud – kasutasime asju, mis Kuudis olemas olid – peale õhtusööki on samblast ja pohlavartest kaunistused uues lokatsioonis, aknalaual, (taas)kasutuses. Minu meelest väga isuäratav tulemus! Ühesõnaga kogu ajakirjadest ideid – sakslastel on päris mitu alati põnevat ajakirja ja pildikeel on universaalne niiet ei pea ennast kellel piirata laskma. Vaata, mis parasjagu metsas ja põllul kasvab, mida sul kodus on ja kuusetuled otsi ka välja! Praegu on Sirvi.eu lehel kõik käsitööajakirjad kampaania hinnaga ka!
Kui Sul mõni hea mõte või hack, mida lauakaunistamisel kasutad, siis ma väga ootan neid kommentaarides!
Tekst ja fotod Anna Lutter. Aitäh Sirvi.eu, Iittala, Mirjam!

Kommenteeri

 1. Mul oli kaasa sünnipäeval idee, et olen moodne ja tahtsin kasutada näkside serveerimisel puidust aluseid aga neid muidugi polnud ja siis leidsin terassi laua jääke kuurist ning kasutasin neid, kuna sünnipäev on tal mätsis tahtsin kevadist aga samas mehelikku lauda ehk siis mitte lilli ja kuna kodus oli lapsel rohelist krepppaberit siis see saigi linaks juurde soetasin rohelised küünlad klaasides aga neid sai ka edaspidi suvepidudel kasutada seega ka taaskasutus. Kahjuks ei saa siia pilti lisada.

  1. Väga lahe idee! Meil on terve köögi töötasapinna sein vanadest laudadest 😛 – niiet olen selle materjali väga suur austaja!
   a.

 2. Väga head mõtted ja niii ilus, aga nii palju vaeva ei jõua küll tavaline inimene vist näha, kellele kodukujundus hobiks või ametiks pole 😨😢 Kahjuks on lauanõud samad mis aastate eest ja mõnda vahepeal soetatud uut taldrikut-tassi on isegi kahju kasutada 😀Aga mingist kokkusobivast tervest serviisist pole juttugi 😮Tegelikult on täitsa kahju, et söömine on selline poolpüstijalu või teleka ees-arvutis-lauaotsal tehtav tegevus või kui isegi süüakse koos, siis uhlelt lauda katame üsna harva. Aga mulle tohutult meeldivad muidu ilusad servisiid ja Iittala bränd 😊Sellist hästi ilusat komplekti tahaks talvist ja siis mingit lilledega. Ma võiks muidugi aasta läbi jõuluteemalisi nõusid kasutada, aga jah..😀 Lahe oleks kasvõi paari täiskomplekti nõudest omada.

  1. Tegelikult selle laua katmine ei võtnud üldse suurt aega – igapäevaselt muidugi ei teeks, aga kodus ma katan küll igaks õhtusöögiks laua! Nii lihtne, aga annab niiiiii palju pidlikkust ja erilisust juurde!
   Ja ma olen nõus sinuga – mul endal oli ka mingi hetk nii, et osad olid minu nõud ja siis Algo nõud ja kõik tassid erinägu ja tegu, aga siis vist saime ühel aastal jõuludeks ühed mustvalge täpilse serviisi ja lihtsalt viisin kõik ülejäänud üksikud tassid ja tadlrikud Uuskastuskeskusesse ja sellega muutus ka söömine ja laua katmine kohe ikka väääääga palju!
   Ma soovitan praegu nt Ikeas on väga hea hinnaga väga mõnusad komplektid – neid isegi saab teiste sarjdega kombineerida, sest puudub muster ja siis kui nt ostad sinna paari Iittala ägedat asja juurde, siis koos on väga äge mu meelest! (sellised nõud mul Kuudis https://www.ikea.ee/et/products/kook/sooginoud/serveerimisnoud/dinera-18-osaline-serviis-hallikassinine-art-90152555)
   Aitäh nii ägedalt kaasa mõtlemast, tervitan!
   a.