Skip links

armsad ja tegutsema kutsuvad päkapikk Tõnu kirjad sussi sisse

Seoses viiruse levikuga palub Terviseamet kõikide lapsevanemate abi. Päkapikkude kodust-kodudesse käimine võib viiruse levikut veelgi suurendada ning seetõttu palutakse vähemalgi võimalusel sellel aastal lapsevanematel laste jõulusussid ise ära täita ning päkapikke mitte sisse lasta. Aga mida siis panna sussi sisse?

Ma nägin ise juba suure vaeva ära ja tegin oma lastele jälle jõuluseikluse. Eelmise aasta oma saab tagantjärgi tarbida SIIT. Niiet sellel aastal tuleb Päärenile ja Pellele jälle päkapikk Tõnu koos uute ülesannete ja väljakutsetega. Seekord püüdsin sussi sisse (lisaks kommidele) leida hästi tavalised asjad, mida kohalikust poest ka saab, et ei peaks hakkama linna poodi seiklema (maainimese hirm nr 1: peab linna poodi seiklema). Niiet kasutasin enda voodi all olevaid ressursse ja Kiisa Coopi ja kõik asjad olidki olemas!

Aga läheme siis kohe asja kallale. Sellel aastal on kirju rohkem kui eelmisel aastal – aga mitte kõikideks päevadeks (muidu järgmisel aastal ei olekski kuhugi areneda). Kokku on 21 kirja pluss üks boonuskiri, mida saab kasutada siis kui keegi eelmisel päeval mingi nõks suurema jampsiga maha on saanud – väga konkreetne see kiri ka ei ole, niiet kui ikkagi väga suur mürgel on korraldatud, siis peate ise kirja tegema. Eriline on sellel aastal veel ka see, et tegin teile valmis eraldi nimekirja, mida on vaja poest osta/ kodust otsida (niiet ei pea tekstist välja lugema, vaid saab otse telefonist poes järge pidada). Lisaks sellele, misis on eriti mõnus – tegin kaks erinevat PDF faili, millest ühes on kirjad ühe lapsega peresse ja milliest teises on Tõnu kirjad kahe või rohkemate lastega peresse. Nagu ka eelmisel aastal, siis olen teinud küll väikese järjestuse, kuidas kirjad sussi ilmuda võiksid (kirjad PDF failides ka niimoodi järjestatud), aga vabalt saab peaaegu kõike oma päeva- ja nädalaplaanile kohandada ja ümber tõsta! Hakkame siis algusest!

1. Esimene üllatus on jõulususs ja kiri! Tõnu meenutab eelmist aastat – prindi välja armas perefoto/ hetk eelmise aasta jõuludest. Kui fotot ei ole, siis saad ise joonistada 😉 Varu lapsele aegsasti nunnu personaliseeritud jõulususs. Lapse nimelise jõlulusussi saab mugavalt välja valida annalutteri epoest!

2. Tõnu kutsub üles küpsetama! Sussi sisse pane muffinivormid ning telefoniga QR koodi skanneerides leiad retsepti. Ära unusta toorained koju valmis varuda 😉 

3. Võta lapse pandud muffin aknalaualt ja jäta natuke puru alles! Sussi sisse kiri, mis kutsub last üles oma lemmikuid asju üles kirjutama/ joonistama. Pane sussi sisse kaanega klaaspurk (võid pealt natuke ära kaunistada, aga ka seda võid vabalt suunata tegema lapse enda!) ja purgi sisse paberitükid, kuhu laps saab oma lemmikuid asju peale tekitada.

4. Kirjata päev. Pane sussi sisse maiustus.

5. Pane sussi sisse helkur või mõni äge taskulamp/ ripats, mille laps saab oma jope külge kinnitada. Kaasas kiri, mis räägib, et väga oluline on nähtav olla! Et Tõnul valgem oleks, siis palub, et laps oma tuppa jõulukaunistusi/ -tulukesi üles paneks. 

6. Kirjas on kirjas, et Tõnule meeldivad üllatused ja tänane üllatus (komm/ maiustus) on jope taskus. Tõnu ütleb, et laps võiks natuke kannatada ja maiustuse taskust välja otsida alles siis kui kodust välja hakatakse minema. Tõnu soovib, et laps ka talle üllatuse teeks (ükskõik mida võiks siis teha, mida laps välja mõtleb: joonistus, maja, voodi, kook jne) 

7. Tõnu on väga elevil tehtud üllatuse pärast. Talle meenub üks teine üllatav asi, et ta sõber päkapikk ehitas legodest torni, mis oli 100 korda kõrgem kui inimene. Hiljem sai Tõnu teada, et tegemist oli lego inimsega. Sussi sisse pane legomees! Kirjas kutsub Tõnu üles last tegema ka nii kõrget legotorni kui ta oskab. 

8. Kirjas on kirjas, et lego torni mõõtmisel jäädi eile hätta ja nüüd on Tõnu sussi sisse toonud mõõdulindi, millega saab nii torni kui ka kõike muud mõõta – mõned mõõdud tuleb Tõnu jaoks paberile kirja ka panna. Pane sussi ka üks komm/ maiustus

9. Tõnu kiidab agarat mõõtjat ja nendib, et endal tal on mõõtmisega probleeme ja tänane üllatus ei mahtunud salakohast läbi ja Tõnu oli sunnitud selle jätma elutuppa, kust laps selle nüüd ise üles saab otsida. Peida elutuppa ära täispuhutud õhupalle. 

10. Sussi sees üllatusmuna. Tõnu ütleb, et eile läks mõõtmisega natuke täbarasti ja täna proovib ühe väiksema ümmarguse asjaga siis uuesti. Jätke üllatusmuna plastikmuna alles – seda läheb järgmisel päeval vaja. 

11. Tõnule väga meeldib leiutada. Pane lapsele sussi juurde asju, millest meisterdada saab (kodust otsi pakendeid, liimi, paelu, lõnga, teipi jm). Tõnu kutsub üles eelmisel päeval saadud üllatusmuna plastikust midagi leiutama. Kõige lihtsam panna lapsele sinna riisi/ herneid ja laps saab leiutada pilli. Kaasa veel näiteks supilusikad ja need teibiga kinni ja saab käes ka hoida nagu marakas!

12. Kirjata päev. Pane sussi sisse maiustus.

13. Tõnu ütleb, et nägi jõuluvana ja too ei ole saanud kätte lapse kirja, palub selle lapsel sussi sisse jätta ja sussis kaasas olnud kleepsudega saab selle ära ka kaunistada. 

14. Tõnu soovib, et laps tast pildi joonistaks. Sussi sisse võiks panna mõned vildikad või muud joonistusvahendid. 

15. Tõnu teeb katseid toiduga. Sussi sees Skittlesi pakk, laps peab valge sisuga tassidesse panema vett ja siis igasse tassi erivärvi kommi ja ütlema salasõnad ja vaatama, mis juhtub! 

16. Templikomplekt – Tõnu kutsub üles kaarte teplitega kaunistama või jõuluehteid tegema: lõigake kartongist ring ja pange pael/ nöör taha ning kaunistage templitega või niisama joonistustega ehe ära. 

17. Tõnu õpetab päkapikumaa vanasõna: “Tee teisele seda, mida sa tahad, et Sulle tehakse.” Sussi sees on mark ja ümbrik ja laps saab ühe päris kirja teele panna.

18. Kirjata päev. Pane sussi sisse maiustus.

19. “Mis päkapikk sulle sussi sisse tõi?” “Fanta pudeli.” haha, pane sussi sisse üks jook, mis on väikese pudeli sees ja Tõnu õpetab pudelimängu mängima.  

20. Tõnu arvab, et oleks õige aeg luuletuse pähe õppimiseks! Sussi seest võiks laps leida maiustuse. 

21. Tõnu toob puhumisvildikad. Tehke koos ägedaid šabloone ja puhuge pilte. 

22. Tõnu toob tekstiilimarkeri (hästi sobib ka suvaline permanentmarker). Sellega võiks laps oma mõne vanema pluusi peale ise midagi juurde joonistada! 

23. Tõnu õpetab läbipaistvaid piparkooke tegema. Pane sussi erinevat värvi klaaskomme (aka lutsukaid) ja kui piparkoogi välja lõikate, siis lõigake piparkoogi kekselt ka ringi või ruut või kolmnurk välja ja pange klaaskommi puru augu keskele ja ahju pannes see sulab ägedaks värviliseks aknaks sinna! 

24. Lõpuks ongi jõulud! Tõnu on väga õnnelik, et tal nii lõbus ja põnev ootamisaeg oli ning ta väga loodab uuel aastal uuesti kohtuda. Sussi sisse lisaks kirjale väike maiustus.

 

Mul on nüüd kõik ostetud valmis ja reastatud, piltide peal on kõik asjad kenasti näha ka (väga loodan, et mul endal vahepeal suurt šokolaadi isu ei tule ja midagi sealt ära ei söö :)). Aga muidu olen valmis ja täiesti null stress nüüd selle kõige ees! Kui sa tahad ka ennast valmis panna, siis lae alla ühe lapsega peresse mõeldud kirjad siin ja kahe või enama lapsega peredesse mõeldud kirjad siin ja prindi välja, varu asjad (nimekiri allpool) ja no kui midagi on, siis võid vabalt öelda, et Tõnu näeb ja tuleks ennast kokku võtta!

Siin on nimekiri, mida saab asjade hankes kasutada:

 • Lapse nimega jõulususs
 • Perefoto – prindi ise välja või joonista
 • Muffinipaberid ja kappi valmis vajalik tooraine muffinite tegemiseks
 • Klaaspurk (nt tühjaks saanud hapukurgi oma) ja paberi tükid 
 • Erilisem pastakas/ pliiats
 • Helkur või jope luku külge käiv väike lambike
 • Komm / maiustus – 8 tk
 • Legomees
 • Mõõdulint 
 • Õhupalle 
 • Üllatusmuna
 • Kodust ostida üles meisterdamisasju üllatusmuna plastikmunast pilli/ leiutise tegemiseks 
 • Kleepsud
 • Vildikad/ pliiatsid/ rasvakriidid vmt 
 • Skittles 
 • Mark ja ümbrik
 • Väike jook pudelis
 • Klaaskomme (aka lutsukaid) ja külmkappi valmis piparkoogitaigen
 • Puhumisvildikad
 • Tekstiilimarker/ permanentmarker 
 • Templikomplekt 
 • Põrke voolimismass

Loodan, et sain abiks olla ja kõike ei peagi ju rakendama, sest programm on tänavu Tõnul üsna tihe, aga võib näiteks nädalavahetusel mõne kirja lastele sussi sisse panna ja nad tegevusse rakendada! Ülitore oleks näha, kuidas teie lapsed Tõnu ülesandeid täidavad ja kirjadele reageerivad (me veits arvame, et Päären (kohe 8) sellel aastal enam ei usu, aga olen suht kindel, et ta mängib kaasa. Aga igaljuhul ootan väga ka teie pilte ja stoorisid (täägige instas) ja kirju ja kommentaare ka!

Aitäh, päkapikk Tõnu. Fotod, failid ja tekst Anna Lutter

Kommenteeri

 1. Väga vahva asja olete kokku pannud. Ilmselt pean oma 2,5 aastase jaoks seda natuke kohendama. Aga selle salvestan endale tulevikuks. Aitäh teile!

  1. Aitäääh! Jaa, muidugi kohanda – nii hea meel kuulda, et meeldib!
   Ägedat jõuluootust!
   a.

 2. Vauu kui lahe. Kohe lähen printima kui lapsed magavad. Suurimad tänud ja ilusat jõuluootust 😍

  1. Minu rõõm! 😉
   Loodan, et teil tuleb äge seiklus!
   a.

 3. Aitäh Anna! sa oled imeinimene! NIi super mõte. Proovime see aasta kindlasti. Printisin juba lehed välja ja tegin endale shoppinglisti. Aitäh, et olemas oled!

  1. Annela! Aitäh nii armsa tagasisde eest – minu rõõm ja nii hea meel, et saan kasulik olla!
   a.

 4. Aitäh 🙂 Eelmine aasta käis Tõnu meie juures ja oodatakse huviga ka sel aastal (peagi 8-ne). Pidin küll veidi kohandama kirju, sest kummalisel kombel ei tahtnud poiss neid päkapiku antud ülesandeid teha. Mulle tundub, et ta kartis põruda. Võtame sel aastal paindlikumalt, Teie juhenditest on mulle palju abi 😊

  1. Õnne! Nii suur rõõm kuulda – ja muidugi vabalt saab kõike kohandada ja paari mõtet lihtsalt kasutada 😉
   Ägedat jõuluootust!
   a.

 5. Sellepärast Tigeris kõik puhumisvildikad olidki otsas😄