Skip links

kuidas värskendada vannituba soodsalt ja tolmuta?

“Je, näen nüüd päris elus ka selle instakodu ära! Oot, aga seda vannituba näen küll esimest korda.” Selline sissejuhatus uue külalise poolt meie korteris on juba üsna tavaliseks saanud. Kui aus olla, siis on neil külalistel ka üsna palju õigus, sest oma vannituba  ei ole ma ei oma Instagramis ega ka kuskil mujal just liiga palju presenteerinud. Ja mul on selleks ka väga kindlad põhjused.

Aga, et nendest paremini aru saada, siis alustan algusest! Kõige varem oli põhjus selles, et alguses, noh nii 7 aastat tagasi, oli kogu meie korter üleni valge: mööbel, seinad, laed ja põrand. Esialgu oma (22-aastase inimese) peas mõtlesin välja, et vannituba tuleb ka kindlasti üleni valgete plaatidega ja olin isegi vist epoes midagi välja valinud. Läksime siis poodi kohale ja ma nägin ühte sellist näidisnurka hallide plaatidega: hallid olid nii seinad kui põrand. Seisin seal ees ja lasin Algol need plaadid peale laduda. See tuli mulle endale ka nii ootamatult kui vähegi ootamatult tulla sai. Ometi olen ma täna väga rahul, et see juhtus, sest hallidele plaatidele lisandusid ka hallid vuugivahed ja no ma ei pea vist ütlema, et neid on ikka veiiittsss lihtsam hooldada kui valgeid oleks! Aga seoses nende hallide plaatidega tundus mulle, et ükskõik, kuidas ma ka ei töötleks ja värve ei keeraks, ei oska ma seda vannituba ülejäänud tubadega koos tööle panna ja keeldusin peaaegu neid ühes blogipostituses kasutama. Kusjuures seda sama ütlesid ka Kodu & Aed inimesed (võitsime Kauni Kodu peapreemia aastal 2015), et vannituba on nii naljakas ajakirjas meie loo sisse panna, sest see justkui: “Hoopis teisest ooperist,” – nende sõnad.

WC-poti, dušši, segisti valimine läks väga ruttu ja ilma suurema pingeta ja ootamatute ümber otsustamiseta, sest valisime kõige odavamad, mis saada oli. Nagu kunagi ühes – korteriostu pikemalt kajastavas – postituses rääkisin, siis oli meil kogu korteri kapitaalremondiks umbes 7000 eurot, niiet disainile väga rõhuda ei saanud. Üks asi, mis oli vist kogu korteri kõige kallim asi (pool köögi hinnast) – oli valge kraanikausikapp koos kraanikausiga ja samasse komplekti kuuluv peeglikapp. Ma hinda ei mäleta (#minajanumbrid), aga mäletan, et väga kallis oli, aga need tundusid nii ilusad ja ajatud ja tagashoidlikud, et lootsin, et need jäävad meile kauaks ja peavad kaua vastu ja ei tüüta. Ja ma võin öelda, et jällegi see 22-aastane inimene suutis täitsa okei valiku teha. Valmu on oma laiade äärtega hästi praktiline (eriti siis kui lapsed olid väiksemad ja seal teatud asjaoludel rohkem möllamist oli). Kapp ise ka üsna hästi vastu pidanud (kuigi nüüd on küll ikkagi veekahjustusi ka tekkinud ja alumisel sahtlil vahetas Algo põhja vineeriplaadi vastu välja.

Üks asi, aga mis läks üsna ruttu koledaks (võino tegelt ei ole ta kunagi ilus olnud), on dušši alune põrand. Sinna suuri plaate panna ei saanud, sest oleks olnud libedad ja kallet oleks olnud võimatu teha, aga väikeste plaatide paigaldusel läks sinna peale seda segu asja ja no ei olnud eriti õnnestunud see paigaldus esmakordselt plaatival Algol (kes kogu ülejäänud töö tegi lihtsalt mega hästi ära, niiet see ei ole üldse etteheide!). Algo on ise mitu korda tahtnud neid plaate välja lõhkuda ja uued panna sinna, aga appi – kes viitsiks mingit tolmu jälle tuppa saada? Niiet ma mõtlesin hoopis kavalama lahenduse välja – plaatide peale puitrest. Lisaks sellele, et ta varjab ära koleda põranda annab mu meelest kogu vannitoale ilmet ja iseloomu!

Veel üks asi, mis vannitoas alati ruumi võtab on pesumasin. Tõime selle kaasa oma üürikorterist (Algo ema kusjuures võitis selle mingi tarbimiskampaaniaga – kui te mõtlete, kas keegi võidab päriselt ka kunagi nende Felixi ketšupite ja Delmadega, siis jah – see on Algo ema – ta on päris mitu korda võitnud). Igaljuhul alguses oligi meil siis see pesumasin seal niimoodi üksi.

Ühel hetkel aga ei suutnud ma seda pesuresti meie magamistoas 24/7 lahtiolevana (sest koguaeg midagi kuivas) ära seedida ja ostsime endale Boschi kuivati. Algo tegi päris kõva eeltöö ja niimoodi ta välja valitud sai. Ja no ma ei saaks rohkem rahul olla – kuivati on parim asi peale kõiki teisi parimaid asju, mis minuga juhtunud on! Tegelikult aga ega selle kuivati-pesumasina torni moodustamine alguses nii lihtsalt ei käinud – nimelt oli meie pesumasin marupisike ja Algo pidi sinna pesumasina taha ehitama vineerist lisapikenduse (u 20 cm suuruse), et siis kuivati sinna peale mahuks. Aga ta tegi supertöö, niiet kõik läks väga hästi!

Viimasel ajal aga hakkasime tundma pesumasinast halba lõhna ja heledatele riietele tuli mingit puru külge ja saime aru, et see mega ustavalt teeninud pesumasin on aeg välja vahetada. Olen temaga pesnud kõiki korteris olevaid suuri vaipu ja ta on olnud lihtsalt ülitubli! Hakkasime siis valima uut. Oma näitajate poolest jäid silma Hooveri pesumasinad: suured pöörete arvud ja päris suure mahutavusega ka, lisaks tundus neil väga suur programmide valik. Kui meil head kuivatit juba varem olemas ei oleks olnud, siis Hooveril on ka kohe välja pakkuda tornlahendused, kus on pesumasin + kuivati ja pesutorni kinnitus ka kaasas, hetkel need tornid ja ka üksikud Hooverid Hansapostis üliheade hindadega ka. Väga mugav kui mõlemad masinad ühe süsteemiga. See sarnase süsteemi soov ja veits ka disainiküsimus pani meid aga lõpuks ikkagi valima ka Boschi pesumasina kasuks. Ja noh, kuna need kaks asja võtavad ikka päris märkimisväärse osa vannitoas enda alla, siis on nende välimus ja ühtlane ilme mu jaoks ka päris olulised.

Seoses sellega, et siis enda pesumasina välja vahetasime tekkis mul üldse tunne, et appi, tahaks vannituppa värskendust. Aga nagu  ma enne kirjutasin, siis vannituba ja köök on veits sarnased, et see mööbel on üsna kallis ja paigaldatakse seina ja selle vahetamine ei tundu nagu raamaturiiuli vahetamine. Kirjutasin kunagi mõned mõtted sellest, et mida ma tegin kui mu köök mulle enam ei meeldinud ja nüüd panen siia järjest mõned punktid, mida tegin mina ja mida soovitan teil üle vaadata, proovida kui vannituba tüütuks on muutunud.

  1. Pese kõik puhtaks ja viska ära ebavajalik. See toimib iga toa puhul – vaata üle, mis kappides seisab ja kui sa viimase aasta  jooksul ei ole kasuatnud, siis tõenäoliselt on säilivuskuupäev ka läbi ja kui ei ole, siis otsi keegi, kes seda asja päriselt kasutaks ja anna ära.
    Pesin aurutajaga üle kõik vannitoa seinad, vuugivahed, laed. Isegi kui seda otselselt välja ei ole näha, siis endal on tunne, et kõik mõnusalt puhas ja uus!
  2. Vaheta välja vannimatid/vaibad ja rätikud (kui sul on, siis vannikardin). Ehk siis mängi tekstiilidega. Need on üsna suured ja intensiivsed ja nendega saab päris palju muuta. Mulle jäid silma Hansapostist näiteks need super hea hinnaga armsad vaibad (mingi perioodil olid meil analoogsed ka endal vannitoas).
  3. Plaadi puiduga – ehk siis äkki ka ei ole oma põrandaga rahul ja saad ka kasutada meie nippi – panna maha puitrest?
  4. Muuda valgustust – mulle näiteks meeldib kasutada kodus külmavalgust ja kohe kui sooja valguse vahetasin külma vastu andis see palju ägedama tulemuse ja vannitoa ilme muutus koos sellega.
  5. Lisa nagisid, aga ära puuri plaati auke! Me ei taha väga plaatide sisse auke puurida (ennast teades, siis äkki uuel kuul uus idee ja mida teha siis auguga keset plaati), seega kasutame kahepoolseid teipe (väiksemad üksikud nagid) ja selle mustast plekist riiuli panime üles nii, et kruvid läksid täpselt vuugivahedesse – päris ägedaid metallriiuleid leiab siit Hansaposti valikust ka!
  6. Vaheta välja segisti ja dušš. Need olid meil juba ka nii vanad ja katlakivised ja ei tulnud väga hätsi isegi vett sealt läbi, niiet väga õige hetk oli need välja vahetada. Panime hõbedaste asemel nüüd sellised mustjad (Algo kusjuures üksi valis need poest!).
  7. Lisa uusi pisividinaid (seebidosaatorid ja -alused, küünlad, lilled, peeglid jm) ja lõhnastajaid. Hea lõhn vannitoas on minu meelest ülioluline!

Niiet nüüd tundub mulle, et mul on justkui nagu uus vannituba ja üldse ei pidanud plaate vahetama ega tolmu tekitama! Kuidas teil kogemused on – kui tihti ja mida vannitoas muudate ja kas oskate veel mõne nutika lahenduse tuua, millega lihtsalt ja kiirelt vannituba värskendada?

Tekst ja fotod Anna Lutter. Aitäh, Hansapost

Kommenteeri

  1. Need mustad väikesed nagid on mul täpselt puudu. Ka Hansapostist?

    1. 😛 Kusjuures mul olid ka need puudu ja ma leidsin need nupsud, mis tegelt ei ole originaalis üldse nagid. Leidsin need Järve Selverist nagide kõrvalt – need tegelt nende mingit dušširiiulite kandurid 😀 aga ma vaatasin, et issand, need oleks kõige ilusamad nagid! 😀 ja panin nagideks. Mu meelest jäi neid sinna veel 🙂
      a.

  2. Ooo just täpselt selline riiul/nagi on me pisikesest vannitoast puudu! Hansapostist seda ei leidnud, kust see pärit on?

    1. Jaa, see väga nunnu! Ostsin selle Aatriumist alles hiljuti, niiet mine vaata 😉
      a.

  3. Me värvisime vnnitoas keraamilised plaadid veekindla värviga üle. Jäin tulemusega väga rahule. Uus valamukapp ja dušš. Ja käsitsi vaja valmistada veel üks mahukas seinakapp.