Skip links

mis toimub suletud uste taga tegelikult?

Põnevad, keerulised ja mõtlemapanevad lood tavaliste inimeste tagatubadest jõuavad vaatajateni, paljastades, mis toimub suletud uste taga tegelikult. Teeme siis lõpuks selle ukse lahti. Tegelikult tegime meie selle ukse lahti juba umbes üheksa kuud tagasi kui olime ühe kinnisvaraportaali kaudu ostnud endale korteri. 

Kuna me oleme ühe korteri oma elus juba enne ostnud, siis suht ekspertidena teame seda värki ja ei hakanud isegi enne korterit vaatama minema, vaid panime kohe notari aja ja esimest korda nägime, mis siis ikkagi toimub suletud uste taga, ise ka juba siis kui me selle korteri endale olime ostnud. Ja kui keegi nüüd mõtleb, et sattusime mingi super hea diili otsa ja küll mõnel alles elus ikka veab ja tuli kohe ära osta, siis selles mõttes jah, et viimane 4-toaline korter müüdi Kurtna Citys (suuremas ringis, mitte see, et müüd õele vmt) 10 aastat tagasi umbes. Küll aga mitte rahalises plaanis. Olin selle korteri kuulutust tegelikult umbes kaks kuud enne meie ostu korra portaalis ka näinud ja mäletan, et saatsin peregruppi screeni, et tahaks seda lolli näha, kes  125 K eest Kurtnasse kapitaalremonti vajava korteri ostab. Siis kadus see kuulutus mõneks ajaks ära ja kui ta tagasi tuli, siis kui peegli ette läksin, siis nägin selle lolli ära.

Põhjuseid korteri ostuks ja kodu vahetuseks oli meil tegelikult mitmeid. Meie vanas korteris on lastetoas sisseehitatud nari, mis küll väiksemad inimesed kenasti ära teenindas, aga füsioloogiast tingitud eripärade tõttu siiski omanikele kitsaks hakkas jääma – ja no õppimise kohti mahtus tuppa ka ainult üks, aga õpihimulisi kodutööde lahendajaid on visalt juurde sirgunud. Tuba ise oli aga nii korralik, et mul ei olnud üldse südant kõike seda ära lammutada ja mingi uus lahendus sinna välja mõelda ja organiseerida. Tegelikult oli sama tunne ka kogu ülejäänud korteriga (põhjus nr 2), et ma ise tundsin, et olen sellest ümbrusest nii ära tüdinenud ja tahaks midagi uut, aga samas tundus nii arulage lammutuda toimivaid asju selle pärast, et tüdimus on. Kolmas põhjus oli see, et ma olen juba (liiga) mitu aastat mõelnud, et tahaks kinnisvarasse investeerida, aga ei ole astunud selle suunas reaalseid samme – nüüd tekkis ka see võimalus. Ehkki 125 K ei ole just see summa, mida üks täiesti renoveerimata korter Kurtnas maksta võiks, siis tõesti kuna lähima dekaadi jooksul neid turul liikumas ei ole olnud ja ka kõiki muid asjaolusid arvesse võttes oli menetlus on lõpetatud ja otsus on tehtud. Nii sai ühe soojaga kohe mitu lahendamist vajavat eesmärki täidetud (optimmerine 400): lastele eraldi toad, uus ja ägedam kodu ja esimene üürikorter (mis on juba väga toreda pere poolt mehitatud!). 

Nüüd aga suletud uste taha. Uus kodu on meie endise kodu kõrvalmajas – kolisime kõik asjad ilma autota (seega kõik keskkonnaalsed Eurodirektiivid olid täidetud). Korter OLI neljatoaline ja 76,7 ruutu, kahe (avatavate klaasidega) rõduga, maja on renoveeritud ja korterites radiaatorid ja torud vahetatud, majas on toimiv korteriühistu :)). Kuna kõik 4toalised korterid Kurtnas on täpselt sama planeeringuga, siis olin ma juba – ma ei tea mitu aastat tagasi – mõtteharjutusena välja mõelnud, et kui kord algab aega, mil Algo saab mootorsaega (või millega iganes ta neid töid ei tee) ühe sellise korteri seinu maha võtta ja juurde teha – niiet ühtegi reeglit ei ole olemas (oluline ülesandepüstitus loovusharjutuse juures), siis mis ja kuidas me teeksime. Kunagi sündinud idee oli siis teha neljatoalisest viietoaline, millel on avatud suur köök-elutuba ja siis 3 magamistuba, kontor ja WC ning vannituba. Kui me mu mõtteharjutust siis lõpuks paberile hakkasime panema, selgus, et päris elus on reeglid ja kandvad seinad ka ja just sinna kandvatesse tuli mõtteharjutuse järgi teha kahe toa uksed. Järgnevalt ilmuvad su ette vasakul korteri planeering enne ja paremal korteri SEINTE planeering pärast (pliidid, wc potid jm ei asu õige koha peal).

Olin paar päeva asjatult mure tundnud (olen märganud ka suuremas plaanis, et murtsemiseks ei ole tavalselt tegelikult põhjust, sest mingi hetk mure laheneb ja sa lihtsalt oled stressis olnud asja pärast, mida üldse ei ole enam isegi olemas). Aga no olin mures see hetk, sest ei teadnud, et 48 tundi ja neid muresid enam ei ole.  Lifeisaview Mariann jagas mulle Kodukuusikus kontakti, kes just sama mure oli muretsenud, kuna neil kelletki küsida ei olnud, siis pidid nad ise kõik lahendused leidma ja nüüd nad jagasid mulle igasugust head infot (aitääääh!) kuni lõpuks jõudsin Allprojekt Consulting OÜ-ni. Nad tegid kandvatesse seintesse avade tegemiseks ning toalisuse muutmiseks kõik projektid, joonised, ajasid vallaga paberimajanduse korda ja nende kaudu võtsime ka ehitajad töid teostama (ainuke asi, mida Algo ise ei teinud, sest tahtsime ennast kindlustada, et juhul kui midagi juhtub, siis ehitaja vastutab). Igaljuhul läks vist kuskil 1,5 kuud ja meil oli täiesti uus korteri planeering ja täiesti ametlikult esimene 5-toaline korter Kurtnas koos kahe ukseavaga kandvas seinas. 

Kui sa juba kohe alguses kerisid lõppu ära, et näha kõiki pilte kogu korterist, siis oled kenasti selle pettumuse juba kätte saanud: kui mitte, siis saad selle nüüd: ega esikust kaugemale täna ei lasta. Aga esiku kohta on mul küll üht-teist öelda. Kohe sisse astudes on suur kahe lükanduksega sisseehitatud kapp. Tegelikult oli see kapp eelmise planeeringuga kõik veel esiku pind, aga pikendasime siis seinu ja tegime esiku poole väiksemaks ja saime suuuure kapi. Lükanduksed on suht maksimaalse tehtava laiuse peal, aga tahtsin kindlasti kahte, mitte kolme ust. Võtsime AM Furnituurist (super teenindus!) kõige odavama ukse ja liimisime sinna ise Depost ostetud ribipaneeli peale ja teine lükanduks on AMF peegel, aga mitte selge, vaid tume peegel. Furnituur must ja võimalikult minimalistlik. 

Kuna vannituba-WC on suht kitsas, siis oli mul kohe alguses idee, et pesumasin-kuivati ei tohiks vannitoas näha olla. Alguses mõtlesin nad sellesse samasse kappi paigutada vasakule äärde ja teist pidi avanevalt, niiet esikus oleks hoopis kapi sein ja nad avaneksid siis sopina vannituppa, aga kuna torude paigaldamine oli nii pidi – nagu praegu on – palju lihtsam (ja tegelt on nii palju parem ja puhtam ka kõik), siis otsustasin, et kuivati ja pesumasin lähevad esikukappi ja sealt kaudu saab neid kasutada ka. Muidugi röövib see soliidse pinna meie jopede ja jalatsite arvelt, aga samas muidu rööviks need kaks valget Boschi vannituba ja kuna teistes tubades ka mahukad kapid, siis hooaja väliseid riideid hoiustame hoopis seal ja jagub kapis riietele ikka ka ruumi! 

Vasakul pool on siis lastekapp, all sahtlid jalatsite (kummalegi üks) ja mütside-sallide hoidmiseks ja paremal pool 18+ ala, kus on meie joped, üks sahtel minu hooaja jalatistele, teine Algo omadele, üks sahtel meie mütsidele ja sallidele ja üks sahtel trenni kottidele/ rahvatatsupasteledele ja siis viimane korrus sahtleid on võtmete jm vajaliku hoiustamiseks: väga mugav asi ja lahtrid teevad korra hoidmise ka lihtsaks. Tähelepanelikum lugeja ilmselt märkas, et kogu kapi sisu on Ikea PAX süsteem. Väga rahul selle hinna-kvaliteedi suhtega! 

Kõige kauem otsisisme vist seda musta uksetelefoni, oleks tegelikult midagi minimalistliku ekraaniga tahtnud, aga ei suutnud leida (kui keegi teab, siis andke teada), senikaua kasutame seda klassikalist, aga musta. Uksematt on HM ja kunstpuu Hemtex (suuremad vist väljamüüdud praegu, aga selle suurem varinat). Päris ahastuses olime ka lülitite ja pistikutega (no mega hinnad neil + kui lõpuks olin, et ok, maksame siis, peaasi, et saame sellised nagu tahame, siis selgus et oleks tulnud 2 kuud oodata). Lõpuks läksime lambist Deposse mingit suvalist asja ostma ja mõtlesin, et korra tsekkan seal ka ja leidsime need, pmst kõige odavamad, must matt ja kõik meie soovitud lahendused ja kogused olid kohe olemas ka. 

Välisukse tellisime Uksed Lukud OÜ. Nagu enne juba kirjutasin, siis kõik korteri radiaatorid ja torud olid vahetatud, vahetatud olid ka aknad, peale ühe toa ja köögi aknas oli mõra ja raamides olid ribikate augud ja tegelt ma tahtsin nagunii musti aknaid ja et rõdu uks oleks täisulatuses klaas, et see annaks veel rohkem avarust tuppa juurde, siis vahetasime aknad ka kõik ära. Uued paigaldatud radiaatorid olid valged, need värvisime ise mustaks. Põrand oli ka minu üks ammune unistus ehk siis täispuit põrand ja mitte ühtegi uksepakku (va vannitoa aste): Osmo õliga tegime heledamaks selle ja no mega mõnus paljaste varvaste all! 

Selline oli tänane episood sarjast “Suletud uste taga”, millised vaated avanevad aga köögi, elutoa või magamistubade uste taga, seda saate näha ja lugeda juba järgmises osas! Ja muidugi kui on küsimusi või muid mõtteid, siis Su kommentaar teeb mu väga rõõmsaks!

Tekst ja fotod Anna Lutter

Kommenteeri

 1. Nii tuus! Juba ootan järgmisi sama seeria postitusi! 🤩

  1. Jee! Igaksjuhuks ütlen, et tegemist ei ole mingi moodsa Netflix sisuga, et sarju iga päev tuleb vaid pigem – nagu postituste tihedusest ka enne on märgata, siis Õnne13 stiilis toimub see 😀

 2. Vauuu!
  Nii ilus ja maitsekas 🥰
  Jään ootama uute uste avanemist ☺️

  1. Aitäh, Ira!
   Jaa, püüan järgmistega ka lagedale peagu tulla!

 3. See sahtel võimetele ja kõigele muule mis tavaliselt terve esiku ära ummistab on super hea mõte. Pean ka oma kappi ühe sellise lahtritega sahtli muretsema.

  1. See on mega mugaaaaav! Meil vanas kodus oli kõige selle hoidmiseks üks kast ja no kõik oli koguaeg kadunud (tegelt seal põhjas :D)

   1. Jaa, esiku pudi-padi sahtel on väga nutikalt lahendatud. Meil oli ka planeeritud esikusse ja kööki pudi-padi sahtlid. Aga see sisudega variant on tõesti hea lahendus ja veel klaasist osa peal, et näeb, mis seal sees on 👍

 4. Anna, mul on nii hea meel teie pärast – teil on väga tuus uus esik (ja no loodetavasti te sellega ei piirdunud, vaid ägedaid ideid jätkus ka teistele ruumidele).

  Jään ootama järjejuttu – ja no kui juba blogisarja nimi on Suletud Uste Taga, siis miks mitte teha tutvustus hoopis juba varasemalt tuntud lühiseriaali formaadis (amatöörnäitlejad, kehv dialoog, vastandiks tagataamal paistev stiilne kodu).

  Ahjaa, kade olen ka, sest see hele tammepõrand jääb ilmselt selliseks nagu paigaldades, kuna sinu puuküürnikud on soliidsemas vanuses ja oskavad juba vanemate tunnetega arvestada 🙁

  1. 😀 haha, väga hea idee, ma loodan, et ma sellega R õhtul sõprade seltskonnas välja ei tule, sest muidu võib see veel ka reaalsuseks muutuda 😀
   Põrandad on veel pääsenud, aga uksed on juba nende soliidsete inimeste tundepuhanguid n+1 korda kannatama pidanud 😀

 5. Tõesti supper kena esik ja väga vahvad lahendused kapi sisule. Must on ka minu värv, seni vaid riietel, aga jälgides Teie tegemisi, siis kord kui omal võimalus, kindlasti ka kodule musta tooni ja valget värvi julgeksin kasutada. Kirjutatud on ka kõik kenasti. Ootan järgmist osa “Suletud uste taga Kurtnas” . 😊

  1. Armas Kairi! Aitääääh nii armsa tagasiside eest! Musta inspiratsooni leiab meie korterist veel, niiet püsi lainel!

 6. Kas ma saan õigesti aru, et vanad panipaigad lammutasite ära?

  1. Jaa, konku ja sahvri lammutasime ära 🙂

 7. Nii lahe, päris palju häid ideid saime ka inspoks juba. Tahaks juba teisi tubasid ka näha.

  1. 😛 jee! No kiirem viis on külla tulla, sest postitused ilmuvad Õnne13 stiilis 😀

 8. Väga kena!
  Kui sa juba selline ideede generaator oled, siis viskan õhku küsimuse, et juhul, kui teie poisid oleks väiksemad, siis kuidas paigutaksid kombekad?
  Muidu on ikka kena küll ja ma olen kade, see vist on üks kortermajas elamise eeliseid, et enamik märga soppa kukub ikkagi koridoris maha ja korterisse ei jõua. Majas elades on see ikka hirmus! :/ 🙁