Skip links

kirjad päkapikk Tõnult

Veel paar päeva tagasi oli üsna lahtine, kas Tõnu sellel aastal tööle jõuab. Lisaks kroonilisele “homme teen selle kindlasti ära”-lahtisusele tabas Tõnu vahetult enne novembri lõppu ka identideedi kriis ning pidevalt kimbutab ka krooniliseks kujunenud motivatsiooni puudus. Suheldes erinevate ekspertidega tundus talle, et lapsed, kellega ta viis aastat tagasi kirjavahetusse oli astunud, on ammu juba suureks kasvanud ja mõtlevad pigem sellele, kellelt järgmine veip või litter osta kui sellele, et võiks Tõnule oma perest mälestuseks pildi joonistada.

Siiski hakkasid novembri lõpus endast märku andma Tõnu asendajad (enamasti emad, kuid ka isad), kes ütlesid, et teda on ikka väga-väga vaja ja võtku ennast kokku ja ilmugu tööle, vastasel juhul võtavad nad ühendust tema tööandja Jõuluvanaga… Tõnu teab ju hästi, et vanal on vitsakimp vööl niiet:

Kõigile neile, kes kuulevad Tõnust esimest korda: olen valmis kirjutanud päkapiku kirjad: 24 kirja, mida saab iga päev (pigem ise olen mõelnud, et detsembris, aga miks mitte ka mõnes muus kuus) lapsele sussi sisse panna. Kiri ei ole lihtsalt ilutsev asi vaid on pigem selline tore jõuluseiklus, kus Päkapikk Tõnu kutsub last üles igasuguseid erinevaid asju tegema: heategusid, meisterdama, kokkama, jooksma, linde toitma jmt. Mõndade tegevuste juurde on antud kindlad asjad, mida Tõnu sussi sisse lisaks kirjale tooma peaks (näiteks: plaastrid, hambapasta, pliiats vmt); mõnikord aga ei eelda kiri konkreetset lisasja, vaid tegevust saab teha juba kodus olemasolevate atribuutidega.

Päkapikukirjad on vormistatud kahte moodi: ühed kirjad on neile, kellel on kodus üks laps ja teised kirjad on neile, kellel on kodus 1+n last ehk siis kirjad on kirjutatud mitmuses ja nii saab kõikide kodus olevate laste peale jätta ainult ühe kirja. Kirjad on PDF failis paigutatud (krono)loogilises järjekorras, aga neid võib kasutada ka meelevaldses järjekorras, siis tasub tähele panna, et mõnikord viitab Tõnu kirjas eelmisel või üleelmisel päeval juhtunud asjadele.

Kui Sa ei ole varem päkapikk Tõnu kirju kasutanud, siis targem oleks alustada alugusest ehk siis kasutada ära 2019 aasta Päkapikk Tõnu kirjad2020 aasta Päkapikk Tõnu kirjad ühele lapsele ja siin mitmele lapsele2021 aasta Päkapikk Tõnu kirjad ühele lapsele ja siin mitmele lapsele.; 2022 kirjad ühele lapsele ja siin mitmele lapsele. Ja alles siis kasutada värskeid kirju, sest Tõnu viitab ka eelmistele aastale oma kirjades ja kui Tõnu peaks järgmisel aastal jälle tervisemuredega rivist maas olema ja tööle mitte ilmuma, siis saad järjest eelmiste aastate omasid kasutada!

Aga nüüd asja kallale: et Päkapikk Tõnu üldse tulema saaks hakata, siis palun veenud, et Sul oleks ikka lapse nimeline annalutteri jõulususs tellitud. Kui ei ole, siis siin on peaaegu 20 erinevat mudelit, mille seast valida! Kui suss olemas, siis saad päkapiku kirjad tasuta alla laadida ja välja printida: Päkapikk Tõnu kirjad ühele lapselePäkapikk Tõnu kirjad mitmele lapsele. Ma isegi ei soovita kohe kirju tükkideks lõigata, tüütu on pärast õiget järjekorras leida – niiet lõika esimene leht lahti ja siis nelja öö pärast uus leht!

Lisaks on Tõnu assistendile siin ka väike meelespea kõikide kirjade kohta:

 1. Tõnu kirjutab kui tore on jälle tulla ja kurdab oma tervise üle
 2. Tõnu toob VOOLIMISMASSI (savi, playdough, plastiliin vmt), et saaks käed soojaks teha lumememmede ja -pallide tegemiseks
 3. Tõnu viib kogemata vale lapse kirja sussi sisse, sest ta üllatuste ja kirjade kandmise kast kukub maha ja läheb katki ja sellega seoses tekib suur segadus. Tõnu palub lapsel endale uue kasti meisterdada (Legost, papist, paberist vm)
 4. Tõnu vabandab eksituse pärast ja palub lapsel akna kaunistada, et ta kogemata rohkem vale kirja valesse koju ei tooks (sussi sisse võib panna midagi, millega aknale kaunistusi teha: tulukesed vmt)
 5. Tõnu paneb sussi 2 kommi eksta ja palub lapsel need salaja vanemate sussi/ saapa sisse viia, sest nad on ka väga tublid olnud!
 6. Tõnu toob helkuri, et last õues märgata oleks!
 7. Tõnu sõi kaks kommi juba tee peal: akna lauale tuleks jätta kommipaberid. Ta tahatis hakata neid prügikasti visakama, aga ei saanud aru, millisesse prügikasti kommipaberid käivad ja ta palub lapsel natuke sorteerimise põhimõtteid selgitada: laps võiks skeemi joonistada või kirjutada 🙂
 8. Tõnu on tänulik, et sorteerimine selge, kuid nüüd ta ei saa aru, kuidas inimesed saavad väita, et nad suvel veekogudes ujumas käivad ning ta palub lapsel selle kohta pildi joonistada (vildikad pliiatsid nt sussi sisse)
 9. Sussi sisse tühi märkmik, mis on tegelikult päkapikuküla muusikaõpetaja luuletuste raamat, kust on kõik luuletused jalga lasknud: Tõnu palub lapsel sinna mõne luuletuse kirjutada – võib vabalt ise midagi ägedat välja mõelda!
 10. Tõnul läks luuletust õppides kõht tühjaks ja tõi sussi sisse piparkoogi tainast ja nõutab nüüd ühte piparkooki endale õhtuks akna peale!
 11. Tõnu tahtis last öösel äratada, et piparkoogi eest tänada, laps ei ärganud, aga tekk kukkus maha !! tekk tuleb hommiul maha tõmmata !! ja Tõnu on nii väike, et ei jõudnud seda ise peale tagasi kangutada
 12. Suure teki kangutamise peale on Tõnu oma selja ära tõmmanud, niiet teda tuli asendama päkapikk Pille. // Sussi sisse makaronid (sellised, millest saab pärast käevõrusid teha (et saab paela/ kummi läbi ajada)). –> selgitus järgmises kirjas
 13. Asenduspäkapikk Pille ei saa hästi aru, mis asju tuua tuleb ja toob makaronid sussi sisse, et aga nendega midagi teha oleks, siis täna saadab Tõnu kummi (või paela), mille peale makarone ajades saab teha käevõru/ kaelakee vmt.
 14. Täna ei suuda Pille leida sussi, üllatuse pani jope taskusse.
 15. Pillele tuli meelde, kuidas ta eelmisel aastal kogemata lapse mänguasjad ära jäätas, talle meenus, et lapsele see väga meeldis ja tegi seekord seda meelega. Ehk siis pane nt muffinivormi sisse vett ja mõned legomehed ja pane sügavkülma/ õue ja laps saab neid välja sulatada.
 16. Tõnu on tagasi, igatses nii väga, et nüüd palub lapsel endast perepidi joonistada, et järgmine kord sellega oma igatsust leevendada.
 17. Tõnu toob plaastrid. Need on võluplaastrid, mis aitavad kurva tuju puhul.
 18. Tõnu palub lapsel ette kujutada, milline võiks ta välja näha kui keegi ei oleks kunagi ammu juba välja mõelnud, et päkapikud punased. Sussi sisse nt joonistamisvahendeid/ värvilisipabereid vmt
 19. Tõnu toob lindude toitmiseks seemneid/ rasvapalle ja palub lapsel need lindudele õue viia.
 20. Jõuluvana ei ole lapse kirja saanud. Tõnu palub selle kirjutada ja aknale jätta ja lubab ise postkontorist vaadata (ehk kui laps juba saatnud, siis Tõnu homme leiab selle üles ja uut ei ole vaja teha)
 21. Kiri käes – Tõnu soovitab lapsel täna tubasid koristada.
 22. Tõnu toob hambapasta ja räägib kui oluline on hambaid pesta.
 23. Tõnu palub täna kedagi rõõmustada
 24. Jehuu, jõulud! Tõnu juhendab, et ehkki jõuluvana juba hakkas laste suunas liikuma, siis võib juhtuda, et ta ise sisse kõigi juurde ei jõua, aga kui kingid leitakse, siis tuleks seltskonnast kellelegi päkapikumüts pähe panna ja ta saab jõuluvana asendada.

Nagu ikka, programm on tihedam kui kunagi varem: kõiki kirju üldse ei pea kasutama, võib ülepäeva või nädala panna, aga jälgige siis, et eelnev-järgnev kiri mingitele tegevsutele ei viita, sest osad omavahel seotud! Mind teeb ekstra-rõõmsaks kui kirju ka teistele jagata ja oma jõulurõõmu salvestades mind ka tag-ite.

Tekst, fotod, failid: Anna Lutter

Kommenteeri

 1. Hei! Alustame 2019 kirjadega, neid peabki neljal lehel 15 kirja ainult olema?