Skip links

tee ise: laps rahatargaks

Kui ma peaaegu kaks aastat tagasi Kogumispäevikuga liitusin, siis sain enda rahaasjad palju selgemini ja paremini läbi mõeldud ja mõtestatud – kes veel ei ole liitunud, siis minge liituge Kogumispäeviku FB grupiga ja saate mõnusalt sisuka ja pideva raha temaatilise infovoo oma feedi. Aga lisaks enda rahaasju puudutavale, sain sealt päris mitu ägedat ideed, kuidas lastega ka rahast rääkida mis veelgi olulisem, kuidas seda praktiseerida! Üks nendest ideedest oli kolme kassa süsteem. Igakord kui laps saab raha, tuleb raha jagada kolme kassa vahel: kulutamiseks, kogumiseks, investeerimiseks.

Olin esmalt üsna kõhklev, sest sõna investeerimine tekitab isegi täiskasvanutes segadust ja hirmu, aga lootsin/ loodan, et kui ta seda lapsest saati kasutab, siis äkki ühel päeval on see tema jaoks üks loogiline ja tavaline mõiste, niiet otsustaisn ikka proovida! Ilmselgelt oligi Päärenil alguses maksimaalne segadus, et mida see investeerimine tähendab, aga püüdsin hästi lihtsalt seletada ja näiteid tuua (iga kord kui raha jälle topsidesse jagas rääkisime asjad üle). Nüüd – poolteist aastat on möödas kui ma esimest korda talle neid mõisteid ja kolme topsi süsteemi tutvustasin ja tänaseks oskab ta ise seda sõna juba välja hääldada :)) ja enamvähem seletada, mis see tähendab. Ja kui mina mingeid rahaotsuseid teen, siis üsna julgelt kasutan seda “keerulist” sõna, siis ta näeb rohkem näiteid ja kuidas see päris elus toimib ja mida tähendab. Seega meil toimib see kolmetopsisüsteem juba 1,5 aastat ja nüüd mõtlesin, et jagan teiega ka kujudusfaile ja põgusat juhendit, kuidas Pringelsi väikestest topsidest ülilihtsalt kolm kogumiskassat teha.

Kuna Päärenile väga meeldivad numbrid, siis otsustasin seda perioodi ära kasutada ja proovida talle nüüd tutvustada ka lihtsustatud versiooni eelarvetabelist, et tal oleks parem ülevaade kui palju ja kuhu ta kulutab. Ühel pool on siis siniselt sissetulekud ja paremal punaselt väljaminekud. Sissetulekutes väikesed tööotsad, mida mina/ Algo/ vanavanemad talle teha anname, kingitused ja muu lahter. Väljaminekutes toit, meelelahutus ja ka muud lahter. Lehe üleval olevasse sildikesse saab kirjutada kuu (või kuu numbri) ja siis kuu lõpus kõik kokku rehkendada ja siis saab kuusid omavahel võrrelda. Selle lehe alles nüüd koostasin ja ei oska öelda, kas toimib hästi ja raha kogumine hoogustub või ei toimi. Hetkel esmatutvustuse baasil on Päären igaljuhul juba super elevil. Eelarvetabeli lapsele saad alla laadida siit. Järgnevalt aga juhend: raha kogumine kolmetopsisüsteemiga. 

Vaja läheb: 

  • Printerit (ma kasutan juba umbes aasta Epson EcoTank L7160 printerit – ma prindin ikka väga eeskujulikke koguseid ja siiani ei ole kordagi kordustäitnud, sest nii säästlik on + superhea kvaliteediga!)
  • Koopiapaberit 
  • Kääre
  • Liimi
  • Kolme tühja väikest Pringelsi purki
  • Skalpelli või vaibanuga
  • PDF faili rahatopsikute kujundusega 

Tee nii: 

  1. Pese Pringelsi topsid ja kaaned puhtaks ning kuivata. 
  2. Prindi koopiapaberile välja kujudnuste PDF fail – jälgi, et seadistustes oleks printimise suhe pandud 100%-le, siis tulevad printerist õigete mõõtudega kujundused, mis sobituvad täpselt Pringelsi väikeste topsikute ümber. 
  3. Lõika kujundused välja. 
  4. Kleebi kujundused ümber topsi (liimi pane kujunduse vasakpoolsele otstele 1-2cm laiuses). 
  5. Lõika skalpelliga kaane sisse ava, ava peaks olema piisavalt suur, et sealt mahuks läbi ka 2 eurone münt ja kokku volditud paberraha. 
  6. Ja nüüd koguma!

Fotod, tekst, PDF failid – Anna Lutter. Aitäh Epson

Kommenteeri