Skip links

#lifehack – sisustuspoed

Ma tean, et tegelikult peaks sellel postitusel olema hoopis teine pealkiri ja sellega kaasnevalt ka sisu (,sest mu eestikeele õpetaja kunagi ütles, et peakiri peab vastama sisule). Õigemini ootavad järjekorras kaks mõtteavaldust, millest esimene kannaks pealkirja “#lifehack – kuidas teha ideaalset kingitust (teine osa)” ja teine “relatiivsusteooria #4” aga avades eile kõige värskema horoskoobi, siis selgus, et just täna – ja ainult täna – toetavad tähed erilisel viisil minu loovust ning soosivad ellu viia asju, mida ma tunnen, et on õige teha, sest minu sisetunne subsideerib täna kõiki mu valikuid. Seega usaldsin ma eile oma horoskoopi, et usaldada täna oma sisetunnet ja kirjutan hoopis oma lemmikumatest sisustuspoodidest ning trikkidest, mida ma neis viibimisel ja nende pakutava kauba tarbimisel kasutan.

 

1. Pood on vahendaja, mulle meeldivad konkreetsed kaubamärgid.

Mis su lemmikud sisustuspoed on? Mu lemmikud on need, mis müüvad mu lemmikuid kaubamärke. Ma olin väga kaua aega see vend, keda ma kutsun täna üles mitte olema. Ehk siis mul ei olnud õrna aimugi, et Aatrium, Koduekstra, Magaziin, Home4you, Apelsin ja teised kauplused müüvad samade kaubmärkide tooteid. Ma teadsin küll, et igas eelnimetatud poes on alati ühe riiulinurga peal kuskil asjad, mis on kummalisel moel teistest rohkem minu maitse järgi, kuid ma arvasin, et see on puhas vedamine ja ma ei olnud kunagi tähelepanu pööranud sellele, et need ongi kõik ühe kaubamärgi toodang ja selle tunnistuseks on neil küljes isegi ühesugune, antud kaubamärgile omane, logoga silt.

Mis see vahe siis on? On kaks vahe. Esimene on see, et erinevates poodides on erinevatelt kaubamärkidelt erinev valik ehk siis näiteks kaubamärgi 4living tooteid leiab erinevates poodides erinevas koguses ja sortimendis. Teine suur vahe on hindades. Näiteks Aatrium müüb 4living tooteid põhimõtteliselt poole kallimalt kui Koduekstra. Ehk siis jälgi järgmine kord, mis on selle kaubamärgi nimi, mille asjad sinuga haakuvad ja siis vaata, kas leiad ka mõne teise poe tootevalikust sama kaubamärgi – ja siis vaata, äkki on mõnes poes suurem ja teistsugusem valik seda kaubamärki ja äkki on poole odavam. Siis ütle oma mehele, et ta enam kunagi sind sinna odavama valikuga poodi süüa ei viiks ostma, sest siis võib juhtuda, et sa lihtsalt ostad asju, mida tegelikult võib-olla vaja ei olegi. Täpselt nii nagu minuga alati juhtub.

2. Kõige kallim on sisustustoodeid osta sisustuspoodidest.

See punkt on natuke kattuv esimese punktiga, mis on hästi, sest tundub, et mu jutus võib isegi siis ju mingi loogika või iva sees olla. Kui oled leidnud kaubamärgi, mis sulle meeldib, siis vaata äkki müüb Prisma, Selver või Bauhof sama kaubamärgi tooteid. Spetsiifilisele valdkonnale keskendunud poed (mänguasjapoed, beebipoed, kosmeetikapoed, sisustuspoed) on alati kallimad kui suured kaubaketid, mis suurema läbimüügi, kvantideedi arvelt suudavad viia hinna madalamale. Muidugi on selge, et päris kõiki asju Prismast osta ei ole võimalik – korra hakkasin endas kahtlema, aga kõike vist ei saa jah. Niiet millegi spetsiifilisema omandamiseks on ikkagi need valdkonnapoed ka päris kasulikud ja lisaks on neis alati palju ilusamad väljapanekud. Aga kõike patareidest, puhtastusvahenditest kuni nugade ja pottide-pannideni, on alati soodsam osta suurest jaeketist.

3. Erilised asjad, eriliste hindadega

Et siis kõik mu kodus olevad sisustusasjad on pärit Prismast, Bahofist ja Selverist? Muidugi mitte! Sisustus on mu nõrkus ja muidugi on mul alati hea meel kui mõni asi mulle väga meeldib ja kui ma selle tagumisel või alumisel küljel näen hinda, mis mulle veel rohkem meeldib, kuid see ei ole määrav. Mõnikord on mõni asi nii äge ja selle hind nii pööraselt kallis, et ma tean kohe, et ma pean selle ostma. Ma arvan,  et sama on söömise ja riietega. Üldjuhul püüan ikkagi kodus mõistliku eelarve juures valmistada maitsva asja – osta kõik kaltsukatest – , kuid mõnikord satume ikkagi kiirtoidu otsa – H&Mi – ja mõnikord mõnda nooblimasse kohta ka. Seega – ei miskit uut siin ilmas – tasakaal on märksõna ja mõned erilised ja kallimad deailid ka kodusisustamisel on minu jaoks alati teema.

4. Tavalised asjad, tavaliste soodushindadega

Ma olen juba mitu aastat kasutanud ainult valget voodipesu. Ilma igasuguste pitside ja rüüsideta. Ja alates sellest ajast kui meil on kodus kuivati, on mul korraga kasutuses ainult üks teikikott ja üks lina ja üks padjapüür igale padjale – ehk siis kui ma pesen, siis lähevad otse kuivatisse ja sealt jälle voodisse tagasi ja kui ma näen, et midagi läbi hakkab kuluma, siis ma võtan kasutusele uue komplekti ja vana viin tavaliselt stuudiosse, et selle juppidest ja tervetest äärtest midagi uut õmmelda.

Küll aga on mul alati kapis ootamas üks kinnises pakendis uus – täpselt see sama klassikaline valge – voodipesukomplekt. Miks siis? Sest et ma olen selle ostnud allahindluse ajal. Hemtexis on allahindluste ajal voodipesukomplektid poole odavamad ja vahel isegi rohkem kui poole odavamad – seega on mul alati üks uus komplekt kapis valmis, et siis sellel hetkel kui vana päriselt läbi kulub ei peaks minema poodi täishinnaga ostma. Sama tehnikat kasutan ka kõigi teiste tarbetekstiilide ja kuluvate koduasjade puhul (nagu näiteks saunalinad, käte- ja köögirätikud, laste voodipesu, padjatäited jm). Ehk siis ma ei ole kunagi nõus maksma tavalise ja puhtalt tarbeasja eest täishinda.

5. Vaata kohapeal, telli epoest

Ikeas käimine on alati ülilahe! Esimesel korral ja teisel ja isegi kolmandal ei tununud see asjade tarimine ja pakkimine ja laudstamine ka üldse tüütu, aga inimene on ikka üks mugav loom ja lõpuks võib isegi Ikea asjade kärru ja sealt kassalindi ja sealt kärru ja sealt autosse ja sealt teise autosse ja sealt tuppa laadimine tundada tüütu – eriti kui õues on külm ja mingit ebakonkreetset asja tevast alla tuleb. Ühesõnaga. Suuremad kogused ja suuremamahulisemad asjad on palju mugavam tellida epoest. Transpordikulu on seda väärt – lisaks on tihti epoodides ka mingist summast alates transport üldse tasuta + lisaks on epoodides ka tihti palju rohkem sooduspakkumisi kui päris poes. Näiteks kehtib see alati H&M Home kohta, kus on praegu allahinnatud üle 600 kodusisutsustoote ja üle 30 euro suurusele ostule tasuta transport otse koju (sooduskood 0407).

6. Ägedad väikesed sisustuspoed

Erand kinnitab reeglit. Ehk siis kui ma enne kutsusin üles ostma kõike suurtest kaubanduskettidest, siis ma kutsun nüüd üles ostma kõike väikestest sisustuspoodidest. Ma olen kaksik, niiet mul ongi alati kaks – vähemalt kaks –  kinnisideed ja põhimõtet. Aga tegelikult pean siin silmas seda, et kui sinu jaoks on kodukujundamine ja sisustuse ostmine suur peavalu, siis ma soovitan külastada väikesed sisustuspoode ning pikemalt pidama jääda mõnda sellisesse, millesse sisse astudes ennast ülihästi tunned.

Sellised väikesed poed on tavaliselt ellukutsutud väikeste, aga väga suure hinge, eesmärgi ja visiooniga inimeste poolt, kes teevad seda ennekõike suure entusiasmi ja armastuse kui kasumi teenimise eesmärgil. Minule näiteks meeldib väga Telliskivi Loomelinnakus olev Homeart ja Järvel asuv Kukupesa (neil on epood ka – jehuu!). Kõik poodides tehtud pildid sellel postituse juures on ka nendest kahest poest! Homeart on väga suure ja stiilipuhta valikuga, kuid pisut kallim, Kukupesas on valik jällegi pisut väiksem ja hinnad on ka pisut väiksemad, kohati isegi nii väikesed, et paneb mõtlema, et kas see Mirjam ikka äritegemisest üldse midagi teab (haha, tsau, Mirjam!). Igaljuhul on nende poodide külastamine kasulik kõigile neile, kes ennast sisekujunduses tugevalt ei tunne, sest sinna on juba eranditult ilusad asjad välja valitud, seevastu kui näiteks Prismas või Bauhofis võid leida sisustust igale maitsele ja stiilile.

7. Viimase aja lemmikumad mittesisustuspoed, kust leiab ägedat sisustust.

Toon nimeliselt välja poed Eestis, kust ma olen viimasel ajal leindud ägedaid asju ja mis on sellised võib-olla mitte nii levinud poed, mida üks sisustusgurmaan külastada võiks. Grossi toidupoest leiab igasuguseid ägedaid asju, Jysk, Handyman, Prisma, Koduekstra, Apelsin, Magaziin, suuremates Selverites (Järvel nt) on ka palju sisustust. Ehituspoodidest on sisustustooted teistest erinevad ja minu meelest toredamad Bauhausis – võib-olla sellepärast, et ma ise lihtsalt satun sinna teistest ehituspoodidest harvemini.

Viimane kord kui me Gerdaga Ikeas käisime, siis külastasime Soomes ka teisi sisustuspoode, mida Doris-Kelly (tsau, Kellu!) mulle enne oli soovitanud. Vaieldamatu lemmik oli Jysk – isegi Ikeast oli see võibolla lahedam (iaiks), sest oli palju uusi ja nägemata toodeid ja hinnad olid VÄGA odavad. Nendel piltidel, mis siin postituses on, on paljud tooted ka just sealt. Lisaks Clas Ohlson, kus on väga lahe valgustite valik. Enda koju olen mitu valgustit ostnud Hetmexist, Ikeast. Toredaid lampe võib leida ka Prismast ja Homeartist! Meil on kodus mitmeid lampe, mille oleme poest ostnud, kuid mida hiljem värvinud või ümber keevitanud (tsau, Algo!) – näiteks lastetoa kartongist lamp oli Ikea mingi imelik roheline, aga kuna mulle see kuju meeldis, siis ostsin selle ikkagi ära ja Algo värvis selle lihtsalt mustaks ja sai väga lahe, sama tegime ka elutoa laes oleva Hemtexi kuldse lambiga.

Juba mitu aastat tagasi kirjutasin oma kogemustest Aliexpressi ja sisustustoodetega ka – rohkem ei ole sealt vahepeal ühtegi sisustusasja tellinud, sest ei ole olnud aega seal ringi vaadata. Need asjad, mis siis tellisin on siiani kasutuses ja olen väga rahul.

Tekst, fotod Anna Lutter

 

Kommenteeri

  1. Hahahahahaha! Mirjam on ise lihtsalt hull kooner 😂❤️ Aitäh. Sa oled nii armas ja toetav ja soe ja hea!

    1. Haha, ma saan rileitida siinkohal. 😀 haha.