Skip links

tee ise: kaunistused vabariigi aastapäevaks

Ma ei pea ennast küll väga suureks melomaaniks, kuid mitte miski – ei paraad, presidendipaari avavalss, kleidid ega hävitajate lend üle Vabaduse väljaku – ei kõneta mind Vabariigi aastapäeval rohkem kui eetris kõlav hümn. Üldse on kummaline, kuidas üks heli nii Vabariigi aastapäeval, 1. septembri avaaktusel või võrkpalli kohtumise alguses mõjub. Veider, kuidas nii erinevates olukordades ja emotsionaalsetes seisundites üks teos alati töötab. Meil oli koolis kunagi üks asendusõpetaja, kes andis tunde kunstist kuni matemaatikani, ta hüüdnimi oli Universaal. Hümn on midagi natuke sarnast. Ainult, et keegi ei sega talle vahele ja ta kasutus on alati õigustatud.

EV98 lauakaunistused, sümboolika

Minuga võttis mõni aeg tagasi ühendust Delfi toimetaja Jete, kes pakkus välja idee teha Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud DIY videoklippide väike sari. Nii palju mulle südamelähedasi mõisteid ühes lauses ja mõttes – olin müüdud. Nii nagu hümn ja gümnaasiumi aegne õpetaja, oli ka projektide üheks nõudeks universaalsus – need pidid olema lihtsad, kiired ja järgi tehtavad ka käsitöövõhikule või taibukamale eelkooliealisele, samas pakkudes mõtteid ka juba kogenud meisterdajale või eeskujulikule pereemale, kes alati pühade ajal temaatilise laua katab.

DSC_4524

Ma ei olnud kunagi varem ühtegi video juhendit teinud, oli tore proovida. Eriti toredaks tegi asja see, et rääkima üldse ei pidanud ja pingsalt sõbralikku naeratust näos hoidma samuti mitte. Ja veel meeldis mulle see, et Tiit kõik videoklipid ise kokku lõikas ja valmis tegi ja minu roll piirdus ideede välja mõtlemise ja ellu viimisega.

Filmimise vältel tundsin ennast ometi pidevalt pingestatult, sest minu tegevus tundus kuidagi aeglane ja hirmus kohmakas. Olin ju ikka ise ka enne Youtube-st sarnaseid juhendeid vaadelnud ja no ei tajunud ennast kaamera all nii osavalt. Õnneks Tiit keeras pärast kiirust natuke (või natuke rohkem) peale ja – tuleb tunnistada – käeliigutused jõuavad ühele keskmisele hiina Youtube-rile isegi peaaegu et järele.

DSC_4549

DSC_4537

Kokku valmisid videojuhendid seitsmele erinevale vähem või rohkem sini-must-valgele objektile. Nendeks olid: sini-must-valge peapael (videojuhendit vaata SIIT), sini-must-valge pross (videojuhendit vaata SIIT), pakutrükitehnikas klaasiümbrised (videojuhendit vaata SIIT), sini-must-valged pom-pomid (videojuhendit vaata SIIT), vanasõnadega salvräti ümbris (videojuhendit vaata SIIT), taldriku kaunistus muhumänd (videojuhendit vaata SIIT) ja Eesti 98 banner (videojuhendit vaata SIIT).

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

EV98 lauakaunistused, sümboolika

Täpselt tänane öö ja homne hommik on aega, et oma kiluvõileibade ja kama juurde midagi sini-must-valget meisterdada. Kui kellelgi on huvi banneri tähtede šabloonide vastu, siis neid saab pdf vormingus minu käest (lutteranna@gmail.com) küsida.

Ilufoto: Tiit Blaat. Kaadri tagune foto: Anna Lutter. Stiil ja teostus: Anna Lutter. Aitäh: Delfi.ee

 

Kommenteeri

  1. Kust see äge laelambi kuppel pärit on?
    Väga kift ja asjalik blogi Sul, edu! 🙂

    1. Aitäh, Annika! Rõõm, et olen silma jäänud!

      Kui peate silmas seda traadist musta lampi, siis see on pärit Hemtexist. Kusjuures ostsin selle veel proksi värvi, aga värvisime ise musta spreiga üle (must oli ka müügil, aga täpselt poole kallimana. :D)