Skip links

tee ise: vaip vannituppa

Kui mingi aeg lapitehnika mind pigem ei kõnetanud ning selle sõna kuulmine tõi pähe pildi erinevatest museaalidest ja pöörastest tädikestest, kes kõik oma eluruumid lapitehnikaga katnud on, siis viimased aastad olen ise muutunud üheks neist tädikestest. Õnneks kogu korter veel päris kaetud ei ole, kuid erutus ja vaimustus lapitehnika üle on tõenäoliselt sama suur. Lisaks sellele, et lapitehnika abil saab luua lugematul hulgal erinevaid geomeetrilisi ja korrapäraseid mustrivorme, evib see ka taaskasutuse vaatenurgast väga suurt väärtust. Huh, seega üks lapiprojekt Kodu ja Aed ajakirja oli lihtsalt hädavajalik!

DSC_4346
DSC_4450

Väikesed vannitoad kipuvad olema iga sentimeetrini ära planeeritud: seal, kus lõppeb üks kapp, algab pesumasin ja sealt kust lõppeb pesumasin algab kraanikauss ja vastupidi. Sellistes tingimustes on väga keeruline leida ruumi iluriiulitele ja dekoratiivsetele elementidele, mis vannituba ilmestaks. Olgu vannituba kui ära planeeritud tahes, siis kraanikausi ees on alati jupike vaba pinda, mida võib edukalt ära kasutada ka just ruumi meeleolu toomisel. Lapitehnika annab piiritud võimalused erinevate mustrite ja värvikombinatsioonidega põrandakatete loomiseks. Hea on nende tegemisel ära kasutada vanaks jäänud saunalinad või rätikud, mida edukalt vaiba alusena kasutada saab.

DSC_3780

Vajad:
– Kahte eritoonis kangast (hästi sobivad vanad voodilinad)
– Vana käterätikut või saunalina
– Lõikematti ja lõikeketast (nende puudumisel saab ka kääridega)
– Joonlauda, märkepliiatsit
– Kääre
– Õmblusmasinat, niiti
– Triikrauda, triiklauda
– Nööpnõelasid

Tee nii:
1. Triigi kangad ning lõika lõikemati ja lõikeketta abil välja kolmnurgad. Selleks lõika esmalt mõlemast kangast välja 18 ruutu küljepikkusega 12 cm (aseta lõikamisel kangas mitme kordselt, nii läheb töö kiirelt). Aseta mitu ruutu üksteise otsa ning poolita, jällegi ketaslõikuri abil, mööda diagonaali nii, et saaksid ruudust 2 kolmnurka.
2. Ühenda omavahel üks valge ning üks roheline kolmnurk nii, et saad kahest värvist koosneva uue ruudu (õmmblusvaruks 0,5 cm). Kokku valmista 35 kahevärvilist ruutu.
DSC_3823
DSC_3809
3. Kui kõik ruudud on ühendatud, siis triigi pahemalt poolelt lahku ruutude õmblusvaru.
4. Ühenda omavahel 1. ruutude rida (7 ruutu järjest vastavalt fotodel näidatud süsteemile) ning seejärel ühenda ka 2. ruutuda rida. Triigi lahku õmblusvarud.
5. Ühenda rida 1 ja rida 2 omavahel: aseta ridade paremad pooled vastamisi ning kinnita kahe rea ruutude ühenduskohad omavahel nööpnõelaga – nii jäävad õmbluskohad kohakuti ja töö tuleb korrektne.
6. Ühenda omavahel 3., 4. ja 5. rea ruudud (7 ruutu järjest) ning seejärel ühenda read omavahel nii nagu kireldatud punktis 5. Triigi lahku õmblusvarud.
7. Aseta saadud lapitehnikas töö vanale saunalinale või käterätikule (paremad pooled vastamisi) ning kinnita nööpnõeltega rätiku külge. Lõika rätikust kääridega välja lapitehnikas valminud detaili suurune tükk.
DSC_3835
8. Ühenda õmblusmasinal rätikust lõigatud tüki ja lapitehnikas detaili servad, jäta ühele küljele 10 cm suurune ava töö ümberpööramiseks. Pööra töö ümber, triigi.
9. Murra sisse ümberpööramiseks jäetud ava õmblusvarud ning õmble masinal läbi valminud vaiba ääred (0,5 cm kauguselt) – see õmblus kinnitab ka ümberpööramiseks jäetud ava.
NIPP: Soovi korral võid valminud vaiba masinal teppida.
DSC_3519
DSC_3505
DSC_4386
DSC_4443

Fotod, teostus ja stiil: Anna Lutter. Avaldatud: Kodu & Aed (LINK) Märts 2016

Kommenteeri