Skip links

Niimoodi sünnib toode

“Aga ütle, kust sa inspiratsiooni saad, kust su ideed tulevad?” No kui kellelgi oleks üks konkreetne koht selle saamiseks olemas või kui keegi teaks seda kohta, kust need ideed ikkagi tulevad, siis ma tema asemel küll ei raatsiks seda kohta siin blogis jagada. Käiks ise ühe suure enda disainitud poekotiga seal koguaeg uute järgi ainult. Aga kuna mul seda kohta ei ole ja ma isegi ei tea, et selline koht võiks kuskil olemas üldse olla (ja parem on, et ma ei tea), siis jagan ma seda, kuidas sünnib üks toode. Ideest kuni teieni jõudmiseni välja. Kohe on emadepäev, seega ma teen seda enda kõige uuema (ja kõige ägedama) toote näitel. Maailma kõige armsam ja ka praktilisem emadepäeva kingitus – riidest kott kinkepakendis tekstiga: “Ema on peres kandev jõud.”

 • Olin juba tükk aega (kaks või isegi kolm aastat) tahtnud emadepäevaks mingit toodet teha – mul on küll olemas ka kikilipsu-peapaela komplektid tekstiga “Minu ema on minu suur eeskuju”, aga kuna kõik emad ei kanna peapaelu, siis ei ole see mind kunagi kõnetanud nii nagu kõnetab mind see kikilipsu ja eeskuju komplekt, mis on isadepäevale fokusseeritud. Aga ükski hea idee, mis ütleks suurelt “emadepäev” ei tulnud lambsit pähe, kolm aastat.
 • Sain aru, et ok, idee vist ei tulegi pähe, pean ta ise välja mõtlema. Niisiis alustasin. Tahtsin teha midagi praktilist, sest emad on ju praktilised. Mõtlesin ise ka peaaegu kõigi nende asjade peale, mis te Instagramis ja Facebookis kommenteerides välja pakkusite. Mulle endale tundus kott kõige vajalikum. Asi, mida ma ka päriselt kasutan koguaeg. Seega otsustasin, et tooteks saab olema kott. Seda mõtlesin vist juba umbes suvel (2018).
 • Sisu on oluline ja vorm on oluline. Mulle on alati sellised veits nalja või tagamõttega asjad meeldinud. Noh nagu ma ise, et tundun peaaegu täitsa normaalne inimene, aga siis ühel hetkel vaatad, et ei ikka veits veider on ka see tüüp. Juba oma esimese õpilasfirma ajal (Plõng-Plõng, haha, tsau Eva, Riin ja Laura) joonistasin kõrvarõngastele sõbrapäevakampaania raames naljakaarte juurde. Seega olin ma kindel, et sellel kotil peab olema mingi lisaväärtus. Kuna tegemist on kingiga, siis teadsin kohe, et karp oleks soliidne lahendus ja natuke nagu lisaväärtus.. ja kui sinna veel mingi kujunduse ka saaks.
 • Mängisin kuid peas erinevate sõnadega, mis seostuvad kotiga. Kuni lõpuks vist hakkas meeldima mõte “ema ja kandma”. Siis ma teavitasin kõiki oma lähisugulasi sellest oma peas olevast mõttest. Minu idee oli vist lõpuks, et emal on peres kandev roll, aga mu isa pakkus välja: “emal on peres kandev JÕUD”. Ja ma tundsin kohe, et jaaaaa! See ongi see. Muutsin ainult sõna ema nimetavasse käändesse, et oleks selgelt see sõna tekstis olemas.

 • Kui olin teksti idee paika saanud, siis hakkasin disainima kotti. Mulle meeldib oma seljakoti juures see alumine nahast detail, aga see ei ole masinpestav ja nii otsustasin teha kogu koti ikkagi kangast. Kombineerides siis alumist musta osa ja peale erinevaid mustreid. Valisin välja kangad. Sanga osasas teadsin ka kohe, et tahan kahte paari sangasid – pikki ja lühikesi, sest need kotid on alati kõige mugavamad, millel selline lahendus eksisteerib. Proovisin sangasid nii kangast teha kui ka rihmapaelast, lõpuks jäingi paela juurde, sest see on tugevam ja sangad hoivad ilusamini vormi.
 • Sangasid proovisin külge õmmelda ka sadat nelja erimoodi – lihtsalt proovisin – nii paberil kui masinal – kuni lõpuks tudnus see praegune varinat mulle kõige ilusam ja teostatavam. Proovimise teel määrasin kindlaks ka koti suuruse – alguses tegin palju kitsama, see oli ilus, aga raske oli asju kätte saada – niiet praktilisus võitis.
 • Kui näidiskott oli valmis, siis läksin Pakendikeskusesse karpi otsima. Ostsin prooviks vist viis erinevat, tulin koju, hakkasin kotti proovima erinevatesse karpidesse ja välja mõtlema, milline võiks olla karbi peal teksti illsutreeriv joonistus.

Vahepeal oli mul tekkinud hea idee kõigata koti siluett karbist välja, niiet nähtavale jääks karbi sees olev päris kott (nii must riie kui ülemine kangas). Joonistasin mitu mustandit ja ideed kuni lõpuks see küljevaates krunniga ema mulle meeldima hakkas.

 • Teisaldasin krunniga ema paberilt arvitisse, panin Photoshopis juurde musta kasti + teksti + logo (proovisin muidugi mitut erinevat kujundust). Printisin esimesi näidiseid kodus printeriga välja, parandasin kauguseid ja suhteid kuni lõpuks jäin kujundusega rahule.

Tellisin kleepsud ja väljavalitud karbid, sobivas suuruses saatmispakendi.

 • Seejärel tegin Maria ja Kadri abiga tootepilte (tsau, tšikid!). Kuna tootepildistamise päeval ei olnud pakendi kleebis veel saabunud, siis pakendeid pildistasin hiljem. Töötlesin arvutis fotod.
 • Arvutasin ja mõtlesin välja tootehinna (tegin ka minituruuuringu selle jaoks).
 • Mõtlesin välja toodete nimed. Panin oma ema ja vanaemade ja vana-vanaemade nimed, sest ema on peres kandev jõud! Niisiis emadepäev ja saadavalal on kotid #eve, #õie, #maie, #marta, #elli 
 • Kirjutasin tootekirjelduse, panin pildid ja lisasin tooted epoodi ja metadesciptsioni panin ka, et SEO ikka sajaga toimiks, haha.
 • Nüüd on tooted üleval, on kolmapäeva öö ja ma kirjutan seda blogipostitust, et seda homme kõike jagada, jehuu! Emadepäevani on nõks üle kahe nädala!
 • Tooteid saab osta läbi e-poe ja siis ma saan printida pakikaardid ja valitud koti ära pakendada ja Teie poole teele panna.
 • Siis toob pakiautomaadi onu paki teie automaati ja emadepäeva hommikul annate teie selle paki koos oma ema lemmiklilledega üle oma maailma kõige tugevamale emale, kes on peres kandev jõud!
 • Huh, niimoodi käibki. Tundub kiire ja lihtne, aga tegelikult alustasin ma kümme kuud tagasi. Kõige produktiivsem olin muidugi viimasel kahel nädalal. Samas selle idee või mõtte leidmine on selline asi, et see justkui väga (füüsilist) tööd ei tähenda, aga selle kallal tuleb alati vaeva näha ja sinna aega panustada ja veits õnne läheb ka vaja, et kas üldse jõuad mingi hea ideeni välja.Ütle oma emale ka, et ta on peres kandev jõud ja vali oma ema silmavärvi, iseloomu või töökleidiga kõige paremini sobituv kott välja, et teda juba emadepäeva hommikul üllatada – kaasa võetud enda tehtud kook ei teeks ka paha!Selline lugu siis tootedisainiga, kui Sa tahad teada, kuidas ma teenust disainin, siis vaata ja toeta minu käsitööle orienteeritud koolituskeskuse lugu Hooandjas.

  Fotod, tekst Anna Lutter

Kommenteeri

 1. No üks on kindel, meie peres saab minu ema kingiks koti “Elli”, sest peale ema on ka nimel kandev jõud, selle kingi annab vanaemale üle lapselaps Elli, kes on nime saanud vanavanaema Elli jârgi 😀😁 Tänks ideaalse kingi eest, Anna!

  1. Appi kui lahe! Niiiii armas lugu selle kõige taga! Minu vanavanema nimi oli ka Elli 🙂
   Jehuu, nii hea meel!

 2. Nii lahe lugemine. Meeldib, et iga su toote taga on mõte ja lugu. See on see, mis tõmbab ka inimesi toote juurde magnetina. Head hullumaja õmblemist 🙂💪

  1. Airi! Aitäh nii armsa tagasiside eest!
   Õnneks on mul seekord väike abi ka õmblemisega, muidu vist tõesti tuleks hullumajja tuba ära broneerida! 😛

 3. See on kyll toode mis tekitas kohe tunde Must have ❤ Suured suured kaunid tänud ja ilusat Emadepäeva su kiiresse ömblustehasesse ❤🥰😍

 4. Mulle endale meeldiks ka ilusat Eesti disaini ja lahendusi kingitusteks saada. Aga mu ema nt selliseid asju niiväga ei hinda, talle meeldib minimalism, nii et tavaliselt olen ta lihtsalt kaunisse kohta õhtustama viinud emadepäeva puhul. Aga seekord olin töölähetusel ja mõtlesin, et teen midagi muud. Saatsin ta koos isaga siia: https://www.kingitus.ee/kingitus/laulasmaa-romantikapakett . Ta reaalselt helistas ja tänas mind taevani. Nii et minu kingitus töötas täiega. Aga mina oleks näiteks seda kotti täiega tahtnud. Järgmiseks aastaks teen lastele õigel ajal vihjeid. Ja muide väga põnev postitus! Nii lahe on näha, kui palju tööd on sellise pisikese asja taga 🙂

  1. Jaa, ägedalt koos veedetud aeg on alati ka hea kingilahendus ja no kui ema sellist tagasiside andis, siis kindlasti tabasid väga hästi ja saad edaspidi analoogset kingiideed kasutada 😉

   Nii tore kuulda, et postitus meeldis, je!
   a.

 5. Tänan, et jagad oma rännakut loovuse teel.
  Kuigi veel otsingus olijale (mulle, kes igatseb midagi head vajalikku veel korda saata) on ta nii keeruline kui lihtne üheaegselt, aga… Üks on kindel: olen Sinu üle uhke ja rõõmus, et olid püsiv oma Igatsuses !
  See on imeline tunnustus Emadele, Vanaemadele ja üldse Naistele!!!
  Järelikult ka mulle ja Sulle 🌞🥰
  Suur ja siiras Aitäh 🙏
  Soovin südamest edu ikka värkeid ideid leida ja avastada nende realiseerimisvõimalusi! 🌞💖🙋