Skip links

#lifehack – kuidas teha ideaalset kingitust (teine osa)

Kellele meist ei meeldiks läbimõeldud asjad? Eriti hästi meeldivad mulle need läbimõeldud asjad, mida on keegi teine läbi mõelnud. Et ise ei ole üldse pidanud vaeva nägema, aga tajud, et keegi on hullult näinud – vaeva siis – ja nii hästi on välja tulnud! Mul oli viimati see tunne kui sattusin Solaris keskusse – neil on üliägedalt ja andekalt üles ehitatud kampaania, mis kutsub üles oma jõulukingid varakult ära ostma. Soovitades seejuures kanda maski, et sõbrad ja sugulased sind kingiostmiselt ei tabaks; HO-HO-HO-Hoida distantsi; kanda kindaid, näiteks käpikuid. Aitäh, Solaris, et te minu jaoks selle asja läbi mõtlesite ja kui on nii hästi mõeldud, siis vabalt lasen ennast mõjutada – seega ostsin juba mõned jõulukingid ära! Ja teate kui hea tunne see on – olla kaks kuud varem valmis! Võin kinnitada, et väga hea on!

Paar aastat tagasi kirjutasin #lifehack postituse “Kuidas teha ideaalset kinigitust” esimese osa ja lubasin sellele järge – kaks aastat ja siin ta on – räägin välja, mida kinkida! Jagan teile veel viis suunist, kuidas teha ideaalset kingitust, kes eelmiseid ei mäleta ja rakendanud ei ole, siis siit saab üle lugeda. Aga nüüd värskemate juhiste juurde.
1. (Ettevaatust! See võib veits halvasti kõlada ja kaasa tuua pahameelt.) Kui see inimene, kellele sa kinki teed, kasutab sinuga ühte ja sama arvutit, siis vaata veits ta brauseri ajaloos ringi. Või külasta samast brauserist veebipoode, kus ta käinud on ja sealt viskab ju kohe ette soovitusi (või “viimati vaadatud”) ja saad teada, mida kinkida! Näiteks, milliseid raamatuid ta vaadanud on – otsi üles ja siis mine Apollosse ja osta lihtsalt ära! Käisin ka ise Solarise Apollos ja sain sealt oma õele ühe raamatu ja no ma ei hakka varjama, et leidsin sealt kaks raamatut ka endale, mida mõlemat keegi kuskil maininud oli ja ammu olin mõelnud, et oleks vaja lugeda – The Extra Hour ja The Subtle Art of Not Gicing a F*ck.
Ei juhtu liiga tihti, et head kingiideed tulevad poes pähe – ma olen ikkagi selline tüüp, kes soovib asja enne välja mõelda ja siis poodi juba üsna kindla visiooniga minna ja mitte sihitult ringi uidata. Aga seal raamatuid vaadates midagi sellist ometi juhtus – nägin üsna kidurat CD-plaatide riiulit ja hakkasin mõtlema, et no jeerum, kes neid ostab veel tänapäeval ja mõtlesin välja – mu isa! Ta kuulab CD-de pealt oma klassikalist muusikat  ja muusikale ja siis tuli mulle meelde, et ta ütles mulle, et tahaks Dagö uue plaadi laulude sõnu lugeda ja no kui see mõte oli tulnud, siis teadsin kohe, mida ta jõuludeks saab!
2. Mine selle inimesega koos poodi. Siinkohal tahaksin endale meelde tuletada, et tuleks minna mitte nendesse poodidesse, kuhu ise minna tahaksid – Hemtexisse ja Tigerisse – vaid nendesse potentsiaalsetesse poodidesse, kus sa arvad, et sinu poodlemiskaaslane võiks midagi vajada või tahta. Kui olete siis sobivasse poodi sisse jõudnud, siis tuleb alustada vaatlust: jälgi, mida ta vaatab, mida katsub, mida kauem uurib. Kui ta väga ei tee nagu midagi, siis tõsta ise mingeid asju ja kommenteeri ja jälgi, kuidas ta reageerib. Solarise disianitänava poodides on umbes kolmesaja Eesti disaineri tooted ja no kui isegi on idee, et soovid kinkida kõrvarõngad, siis on neid seal nii palju ilusaid, et päriselt on ikka väga keeruline ise ära otsustada! Niiet püüa jälgida, millise kunstiku loomingut ta rohkem vaatab või vaata, millise kunstniku loomingut tal juba on! Lisaks on näiteks Levi disainipoes selline võimalus, et kuu aja jooksul saab ilma tsekita ümber vahetada toote – niiet vali midagi välja ja saad armsa kirja juurde panna: “Kui üldse ei lähe, siis saad ise – minu teadmata – välja vahteada!
3. Mõtle, mis on selle inimese hobi ja kingi selle hobi nö luksuskaupu! Möh? Oletame, et see inimene on Algo. Algole meeldib suusatada – ma ei tea suusatamisest ja selle varustusest just liiga palju. Et nagu suusad ja kepid, aga kas veel midagi? Ei peagi teadma. Ma lähen spordipoodi või veel parem, suusapoodi ja ütlen ausalt ära: “Ma ei tea sellest asjast midagi, aga tean, et ühele inimsele väga-väga-väga meeldib.” (Meenub see anekdoot: üks Eesti mees armastas oma naist nii-nii-nii palju, et ta oleks seda talle peaaegu öenud).. aga ühesõnaga uurid klienditeenindajalt edasi: “Mis on suusatamises sellised uuendused või lisavidinad, mida otsetselt vaja ei ole, et no kui saapad, suusad ja kepid on, siis juba saab ju minna – aga mis võiksid veel olla?” Onu mõtleb veits ja siis hakkab laduma, niiet lõpuks on mul alati selline tunne, et miks Algol ainult üks kord aastas sünnipäev on, nii palju oleks kinkida! Ei pea vist liiga ekspert olema, et kui sa vaatad, et su peikale meeldivad Apple tooted, aga ise ei jaga, mis 8 ja 11 ja 12, siis lähed Solarise iDeali ja küsid nendelt onudelt ja nad kohe ütlevad, mis tulesid ja vilesid veel juurde saab või millise mudeli peale uuendada saab! Ja kui tead kedagi, kes on kirgliksisustaja ja sa ise üldse kohe ei oska, siis mine pildiga Hemtexisesse ja nad ju aiatavad sind!
 
4. Ära tee kingitust õigel ajal! Soovitatavalt ära seda hiljem ka tee, vaid nõks  või mitu varem! Meie peres tegelt eelmisel aastal kõik kõigile üldse jõulude ajal kinke ei teinud (VÄGA mõistlik ja täiesti stressivaba!), aga kuna mulle endale väga meeldib olla üllatatud, siis mulle meeldib oma inimesi ikkagi ka üllatada ja nii ma siis olengi täiesti suvalisel ajal neile täpselt nende asju kinkinud! Näiteks Algo saigi endale nüüd selle nunnu Eesti pusa ja Nola disaini t-särgi (selle ostsin endale ka, sest nii nunnu oli) ja no seda Eesti pusa teadsin, et ta tahab, sest tal on juba enda kodukoha HAANJA pusa ja talle väga meeldivad kõik Eesti ja Estonia kirjaga tooteid (huvitav, tunnen nagu ühte sellist inimest veel). Proovisin Solarise Krunnipeadisainipoes veel Nola disaini ja Raili Nõlvaku pidulikumaid riideid ja mõtlen, et täitsa tore oleks Algot varsti jälle kingitusega üllatada, et vaata ostsin endale kleidi ja sa saad vaadata kui hea ma sellega välja näen.
 
5. Personaliseeri! Isegi kui sa mõtled, et ah, pagan, ei oska ma midagi kinkida (kuigi ma veits ei usu, kui sa kõik mu 9 hacki läbi oled töötanud), siis okei, võta see kinkekaart, aga osta juurde Tigerist väike märkmik ja kirjuta/ joonista oma inimese kohta kõik suvalised faktid/ olukorrad, mis sul temaga seoses meelde tulevad. Või osta Krunnipeast SEIK kalendermärmik ja osta juba teatripiletid ette ära ja anna sellest teada nii, et paned märkmikusse kirja!  Personaliseerida saab igasugu muid asju ka – graveerida kellaplaadi taha, rihmale. Sellel aastal kinksin Algole sünnipäevaks näiteks Zippo tulemasina, mida ta tahab autos hoida, et kui miskit juhtub (ta ei suitseta, aga nagu matka mõttes), siis oleks võtta ja lasin sinna peale ka ta nime esitähed graveerida (nii tulemasinat kui ka graveerimist saab Solarise 0 korrusel kingsepa juures teha lasta).
Mis puudutab lastele kinkimist, siis… no tihti suuremad ju annavad ise päkapikkude vahendusel teada, mida nad soovivad või ütlevad enne sünnat kindlalt välja, mida tuua ja mis mudeli number on. Aga kui sul on vaja mõnele mitte nii kingiteadlikule ikkagi kingitus teha, siis ise olen mitu korda kinkinud neid armsaid hiiri – tundub täiega ülehinnatud ja väike jubin, aga meie lapsed hullult viitsvad nende väikeste asjadega jännata – ideaalne reisivatele ja palju autoga vanaema juurde sõitvatele lastele. Ja siis saab ju iga aasta kleidi või voodi või midagi juurde kinkida ja ongi kohe jälle mure lahendatud. Muidugi on ka lauamängud ja raamatud alati hea idee. Ise leidsin Apollost päris põnevad Eestis koostatud jäljekaardid, kus ühel pool loomast faktid ja teisel pool jälg – Algo ja Päären on totaalsed loomafännid, niiet ühed jäljed on meil kodus ka nüüd õppimiseks!
Kokkuvõttes – kutsun Sind üles kinkide arvu vähendama ja kinkima läbimõeldud ja -töötatud asju ja emotsioone! Jaga siin kommentaarides enda häid kingiideid ka!
Tekst ja fotod Anna Lutter. Aitäh, Solaris

Kommenteeri